Złozone metody przewidywania zmęczenia spawów

29.03.2011 Skomentuj pierwszy
Firma HBM ogłosiła wydanie wersji 7 programu nCode DesignLife™, wiodącego rozwiązania CAE w zakresie analizy zmęczenia spawów. Nową wersję wzbogacono o kilka funkcji przewidywania defektów struktury spawów powodowanych ich zmęczeniem oraz o kilka funkcji poprawiających efektywność programu

nCode DesignLife wykorzystuje wyniki z wiodących programów analizujących metodą elementów skończonych i dostarcza kilka metod obliczania efektywnych naprężeń strukturalnych w każdej z lokalizacji spawów. Techniki te są przede wszystkim pomocne w przypadku zgrzein liniowych lub wykonanych metodą MIG na korpusach oraz ramach konstrukcji samochodowych i innych pojazdów naziemnych. Wyniki uzyskiwane w tych nowych metodach wykorzystane w nCode DesignLife okazały się dokładniej odzwierciedlać zaobserwowane lokalizacje uszkodzeń powodowanych zmęczeniem. Dzieje się tak dzięki temu, że udało się wyeliminować nierealistyczne „miejsca gorące” powodowane brakiem ciągłości i aproksymacjami modeli metod elementów skończonych.

Wersja 7 nCode DesignLife oferuje także usprawnienia obliczeń współczynnika bezpieczeństwa uwzględnianego w procesach produkcji elementów z cienkich blach. Znaczne odkształcenia plastyczne oraz umocnienia poprzez zgniot powstające w procesie tłoczenia mogą skutkować znacząco poprawioną odpornością na zmęczenie. „DesignLife umożliwia teraz uwzględnianie odkształceń plastycznych, jakie pojawiają się na elementach już na etapie ich produkcji. Zwiększa to dokładność przewidywanych współczynników zmęczenia, w szczególności dla tłoczonych elementów konstrukcji samochodowych.” - zaznacza Julien Guyé, pracownik PSA Peugeot Citroën, France odpowiedzialny za zagadnienia związane z oprogramowaniem do przewidywania zmęczeń mataeriałów. Wielkość odkształcenia plastycznego w każdej z lokalizacji modelu elementów skończonych wykorzystywana jest do modyfikacji parametrów materiałowych Dang Van, które wykorzystywane są z kolei do obliczania współczynnika bezpieczeństwa.

Aktualnie dostępna jest także wersja beta nowej funkcji wieloosiowej analizy zmęczenia. Ta nowa funkcja zostanie omówiona na darmowych webinariach, jakie odbędą się 31 marca 2011. Aby się na nie zapisać należy wejść na stronę www.ncode.com/webinars.

Więcej informacji na stronie www.hbm.com/ncode. Pod tym adresem dostępne są również prezentacje wideo obejmujące nowe funkcje oraz inne zagadnienia informacyjne.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: