Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD

Nowoczesna uczelnia - program na rzecz informatyzacji szkół wyższych

29.11.2010 Skomentuj pierwszy
Promocja idei informatyzacji wyższych uczelni publicznych i niepublicznych to cel programu "Nowoczesna Uczelnia" propagowanego przez Microsoft, CSF Polska i dziennik Rzeczpospolita.pl . Certyfikaty programu otrzymają te uczelnie, które korzystają z kompleksowych rozwiązań klasy ERP do zarządzania swoimi zasobami, a także te, które są w trakcie ich wdrażania lub mają takie plany. Inicjatorzy akcji utrzymają współpracę z wyróżnionymi placówkami, tak, by te wciąż podnosiły poziomu obsługi studenta oraz swoją rentowność. W konsekwencji polskie szkoły wyższe mają dorównać najwyższym standardom europejskim i konkurować w skali światowej w zaostrzającej się rywalizacji o studenta.

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) pozwalają na planowanie zasobów przedsiębiorstwa poprzez system aplikacji informatycznych, które integrują procesy organizacyjne na wszystkich szczeblach. Narzędzia pozwalają zsynchronizować pracę wielu zespołów, są elastyczne i można je dopasować do specyfiki wielu organizacji, w tym instytucji naukowej, badawczej i placówki akademickiej.

"Pragnąc dorównać standardom najlepszych europejskich szkół wyższych, polskie uczelnie poważnie myślą o swoim ciągłym rozwoju, który wiąże się z inwestowaniem w infrastrukturę IT . Systemy klasy ERP mają za zadanie ulepszyć i przyśpieszyć zarządzanie wszystkimi obszarami działalności uczelni, które wymagają ciągłej optymalizacji i kontroli" - mówi Mariusz Wołodźko, szef działu Microsoft Dynamics w polskim oddziale Microsoft.

Zgodnie z założeniami programu, szkoły wyższe będą mogły otrzymać 3 rodzaje certyfikatów. Złoty Certyfikat Nowoczesna Uczelnia przyznawany będzie szkołom posiadającym obecnie system informatyczny wspomagający zarządzanie placówką. Srebrny certyfikat dedykowany będzie uczelniom będącym w trakcie procesu implementacji systemu. Certyfikat brązowy będzie wyróżnieniem dla placówek, które zgłoszą się do programu przejdą wewnętrzny audyt.

Każda z wyróżnionych uczelni będzie mogła również ubiegać się o wyższy certyfikat po spełnieniu określonych warunków. Szkoły będą mogły posługiwać się logiem "Nowoczesna Uczelnia" w swoich materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Konferencja inaugurująca program "Nowoczesna Uczelnia" odbędzie się 30 listopada br. w warszawskim Hotelu Polonia. Wezmą w niej udział przedstawiciele wyższych szkół publicznych i niepublicznych, w tym rektorzy, prorektorzy, kanclerze, osoby kierujące uczelnianymi działami IT na uczelniach oraz sprawujące nadzór nad zamówieniem systemu IT dla uczelni.

Prelegenci konferencji podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z procesu wdrażania systemów wspomagających zarządzanie uczelnią - od decyzji o wdrożeniu po uruchomienie systemu i osiągnięcie późniejszych korzyści. Omówiony zostanie również obecny poziom informatyzacji uczelni wyższych w Polsce.

Prof. dr hab. Marek Kręglewski, pełnomocnik rektora ds. informatyzacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, opowie o znaczeniu programów promujących informatyzację na uczelniach wyższych oraz o problemach informatyzacji szkolnictwa wyższego. Bartłomiej Świech, kierownik Działu Informatyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i jego zastępca Piotr Działa przedstawią przygotowania do implementacji oraz zakupu zintegrowanego systemu informatycznego. O wdrożeniu i uruchomieniu narzędzia opowie Krzysztof Małys, kwestor na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Swoją wiedzą na temat kluczowych czynników sukcesu projektu wdrożenia zintegrowanego systemu IT dla uczelni podzieli się dr Marian Krupa, kierownik ds. jakości systemów informatycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przypadek konkretnej umowy o wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego przeanalizuje Robert Wardyń kierownik działu rozwoju i modernizacji infrastruktury uczelnianej na Uniwersytecie Śląskim.

"Planowana konferencja będzie połączeniem teorii i praktyki. Mam nadzieję, że sam będę przykładem takiego połączenia. Będę mówił o praktyce przy przygotowywaniu przetargu na wdrożenie zintegrowanego systemu, a także będę teoretyzował o tym, co by było gdybym posiadał wiedzę, jaką posiadam dzisiaj (zdobytą podczas wdrożenia). Być może ktoś wykorzysta moje teoretyzowanie, zastosuje je w praktyce i na kolejnej konferencji zajmie moje miejsce jako prelegenta" - ocenia Wardyń.

Uczestnicy spotkania będą mogli również posłuchać wykładu Dariusza Koby, Prezesa Zarządu Centrum Zamówień Publicznych na temat możliwości, wyzwań i zakupu zintegrowanego systemu IT w kontekście Prawa Zamówień Publicznych oraz Piotra Kawęckiego, kierownika projektu z CSF Polska, który omówi proces realizacji projektów IT oraz przedstawi praktyczne skutki niepodjęcia odpowiednich działań.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Computer Controls Dostawca Oprogramowania CAD