900 wystawców oraz 27 Złotych Medali MTP

17.06.2010 Skomentuj pierwszy
Ponad 900 wystawców z 35 krajów i terytoriów, ponad 20 000 m² powierzchni wystawienniczej oraz 16000 zwiedzających z Polski i zagranicy – to statystyki zakończonych 11 czerwca targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2010. Wystawcy tegorocznej edycji nie kryli zadowolenia z jakości przeprowadzonych rozmów oraz z liczby podjętych kontaktów, wystawiając targom ITM Polska bardzo dobrą ocenę.



Wydarzenie o uznanej marce

Podczas targów ITM Polska nie zabrakło wystąpień znamienitych gości. W ceremonii otwarcia udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu Republiki Francuskiej, pani Monique Papon, wicemarszałek Senatu RP, prof. Marek Ziółkowski, ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Waldemar Sługocki, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, Ewa Mańkiewicz-Cudny – prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń Nauko-Technicznych NOT a także dyrektorzy i reprezentanci stowarzyszeń członkowskich NOT.
Goście podkreślali znaczenie targów w propagowaniu innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości technologicznej polskiego przemysłu. Honorowy Patronat nad ITM Polska sprawowali Minister Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.



Technologie jutra
Ekspozycja targów ITM Polska podzielona była na salony tematyczne: Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów HAPE, Salon Obrabiarek i Narzędzi MACH-TOOL, Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego METALFORUM, Salon Technologii Obróbki Powierzchni SURFEX, Salon WELDING i Salon TRANSPORTA. Swoją ofertę przedstawiły także najlepsze jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe zgromadzone w Salonie Nauka dla Gospodarki. Udział przedstawicieli polskiej nauki w targach finansowany był ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.



W gronie wystawców targowych znalazły się firmy zarówno z Unii Europejskiej jak również z egzotycznych oraz odległych zakątków świata. Podczas czterech dni wystawcy uczestniczyli w spotkaniach z właścicielami, prezesami i dyrektorami polskich i zagranicznych firm oraz inżynierami, konstruktorami i technologami odpowiedzialnymi za aplikację nowoczesnych rozwiązań.
Podczas tegorocznych targów ITM Polska nie zabrakło premier rynkowych, stanowiących magnez przyciągający publiczność. Wśród blisko 100 nowości znaleźć można było m.in. opracowany w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej system inteligentnego monitoringu miasta nowej generacji, automatycznie wykrywający sytuacje wskazujące na zagrożenie, odzież ochronną z inteligentnym systemem aktywnej termoregulacji, oferowaną przez Centralny Instytut Pracy, a także prezentowaną na stoisku Centrum Badań Kosmicznych PAN i Europejskiej Agencji Kosmicznej aerożelową kurtkę, odporną na temperatury rzędu 3000 i -50 stopni Celsjusza oraz torbę z panelami słonecznymi ładującą telefon komórkowy i laptopa.

Pokazy na żywo
Atutem targów ITM Polska 2010 był towarzyszący ekspozycji program wydarzeń obfitujący w pokazy na przestrzeniach specjalnych oraz debaty i konferencje poruszające istotne dla gospodarki zagadnienia.
W ramach Poligonu Umiejętności odbyły się zarówno warsztaty oraz pokazy zastosowania urządzeń, jak i wykłady prowadzone przez specjalistów z branży. Natomiast szósta edycja warsztatów Akademia Spawania rozpoczętych wykładem inauguracyjnym prof. Jana Pilarczyka przyciągnęła zainteresowanych najnowszymi produktami i technologiami dla branży spawalniczej, którzy ich działanie mogli sprawdzić w praktyce.



Uczestnicy konferencyjnej części targów mogli dowiedzieć się m.in. o zaletach stosowania stali duplex, technice laserowej w aplikacjach przemysłowych oraz kierunkach doskonalenia automatyzacji obrabiarek skrawających. Podczas konferencji dotyczącej transferu technologii kosmicznych przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej zaprezentował kilkanaście przykładów wykorzystania bardzo lekkich, kompaktowych i wydajnych „kosmicznych” materiałów, zachęcając równocześnie polskich przedsiębiorców do wykorzystywania podobnych technologii w praktyce przemysłowej.
Ważnym punktem programu była ponadto towarzysząca ITM Polska konwencja ”Transport szynowy XXI wieku dla Polski”. W dyskusji o kondycji kolejnictwa, nowych technologiach, infrastrukturze i koniecznych kierunkach wzięli udział polscy i europejscy parlamentarzyści, członkowie sejmowej Komisji Infrastruktury, niezależni eksperci, przedstawiciele stowarzyszeń branżowych oraz jednostek naukowych (program targów ITM Polska 2010 jest dostępny na www.itm-polska.pl).

Cenne trofea
Niezwykle uroczystym momentem targów była ceremonia wręczenia prestiżowych nagród. Najlepsze i najbardziej innowacyjne produkty nagrodzone zostały Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zwycięzców wyłoniła kapituła konkursu, w skład której weszły największe autorytety naukowe z branż reprezentowanych na targach ITM Polska. W tym roku po raz czwarty rozstrzygnięto również konkurs o Złoty Medal w kategorii „transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej”. Z kolei stoiska targowe najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej wystawcy wyróżnione zostały nagrodami Acanthus Aureus.  

ITM Polska już w przyszłym roku
Największe targi nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu ITM Polska spotkały się ze sporym zainteresowaniem mediów lokalnych, ogólnopolskich oraz branżowych, które chętnie poruszały tematykę innowacji w kontekście ich wpływu na zniwelowanie skutków spowolnienia gospodarczego. Wielokrotnie podkreślano również znaczenie spotkań targowych dla promocji zaawansowanych technologii i awansu Polski w rankingu państw doceniających i propagujących innowacje. Kolejna edycja targów ITM Polska, nazywanych „fabryką przyszłości”, która odbywać się będzie w dniach 14-17 czerwca 2011 to szansa tak na debatę jak i poszukiwanie praktycznych rozwiązań dla podnoszenia jakości polskiego przemysłu.
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: