Debiut nowego PowerINSPECT firmy Delcam na wystawie EASTEC
Wersja 2010 R2 oprogramowania pomiarowego PowerINSPECT firmy Delcam będzie miała swoją amerykańską premierę na stoisku 5322 wystawy EASTEC, która odbędzie się w West Springfield w stanie Massachusetts w dniach od 25 do 27 maja. Najnowsze wydanie będzie wyposażone w automatyczną weryfikację powierzchni oraz możliwość użycia danych zawierających wymiarowanie i tolerowanie geometryczne (GD&T) pochodzących z modeli CATIA oraz dodatkowo udoskonalenia w obsłudze informacji pochodzących od chmury punków, a także zmiany w interfejsie sprawiające, że użytkowanie oprogramowania jest jeszcze łatwiejsze.
PowerINSPECT wyrobił sobie mocną pozycję lidera w świecie niezależnych sprzętowo programów do prowadzenia inspekcji modeli. Łączy ono możliwość pracy ze wszystkimi typami urządzeń kontrolnych z obszernym zakresem procedur testowych dla uproszczenia pomiarów, dla kontroli geometrycznych właściwości oraz weryfikacji skomplikowanych powierzchni. W rezultacie czego powstają raporty prezentujące szczegółowe informacje w łatwych do odczytania formatach, które mogą być zrozumiane przez wszystkich inżynierów, a nie tylko specjalistów ds. kontroli.
Nowe automatyczne metody kontroli powierzchni dla współrzędnościowych urządzeń pomiarowych CNC CMM oraz obrabiarek wykorzystują rastrowe strategie zaczerpnięte z wielokrotnie nagradzanego oprogramowania do obróbki firmy Delcam. Użytkownik może ustalić dystans pomiędzy każdym punktem, który ma zostać zmierzony oraz odstęp pomiędzy poszczególnymi liniami pomiarów służących naniesieniu siatki, z której mają zostać pobrane informacje.
Każda z tych dwóch kluczowych wartości może być ustawiona dla każdej, indywidualnej powierzchni wewnątrz modelu, dla grup powierzchni lub całego modelu. Pozwala to zwiększyć gęstość danych, które mają zostać zebrane w bardziej krytycznych obszarach modeli. Przykładowo producent form może chcieć zebrać więcej szczegółowych informacji z obszarów rdzenia i wnęki formy, niż z powierzchni podziału.
Jak w przypadku wszystkich strategii PowerINSPECT, użytkownik może wyszczególnić dodatkowe pomiary, które mają zostać wykonane w dowolnych obszarach, które po przeprowadzeniu wstępnej kontroli mogą budzić wątpliwości.
Zdolność do uzyskania informacji GD&T z modeli CATIA pozwoli projektantom zagwarantować, że prawidłowe założenia konstrukcyjne zostaną zmierzone w dowolnym prototypie lub części przeznaczonej do produkcji. Konstruktorzy mogą określić wymagane tolerancje, jakie narzuca projekt oraz sprecyzować bazy wymiarowe, które mają być użyte w czasie procedury weryfikacji. Użytkownik PowerINSPECT może wydobyć tę informację i wykorzystać ją jako podstawę w swoich procedurach kontroli jakości.
Kontrola bazująca na chmurze punków gromadzonych poprzez laserowe skanery była priorytetem w rozwoju PowerINSPECT od kilku już kolejnych aktualizacji i ten kierunek jest kontynuowany także w wersji najnowszej. Użytkownik może teraz zamiast wyszukiwać procedury najbardziej odpowiedniej do weryfikacji danego obszaru modelu przypisać do interesującego go obszaru odpowiadający mu region odzwierciedlony chmurą punków. Ponadto nowa funkcjonalność rejestracji chmur punków pozwala porządkować poszczególne chmury (wyosiować) względem siebie. Przykładowo w momencie, gdy dwa zestawy danych są gromadzone z dwóch przeciwnych stron części. Powiązane ze sobą dane można wtedy użyć do wygenerowania pojedynczego raportu dla całego elementu.
Zmiany w interfejsie PowerINSPECT ułatwią tworzenie procedur kontroli, szczególnie użytkownikom ramion pomiarowych oraz ręcznych urządzeń CMM. Będzie to szczególnie pomocne dla okazjonalnych użytkowników oprogramowania w momencie tworzenia sekwencji procesu weryfikacji, który obejmuje proste pomiary z danymi geometrycznymi.