CC OPEN DAYS 2024

Element gięty z blachy – trudna a zarazem ciekawa technologia

14.07.2009 Skomentuj pierwszy
Przygotowanie sposobu wykonania elementu blaszanego wymaga od technologa szerokiej wiedzy i umiejętności. W dobie szybkości, efektywności i dokładności nawet najlepszy technolog musi się wspomagać programami komputerowymi.
 
Jak można szybko i efektywnie tworzyć technologię elementu blaszanego? Dzisiaj na wyposażeniu prawie każdego zakładu produkcyjnego jest program CAD (SolidWorks, Solid Edge, Autodesk Inventor, Catia, NX, ProE itp.). Każdy detal jest dopracowany w najmniejszym szczególe, tak aby odpowiadał wszelakim normom i zgadzał się z certyfikatami posiadanymi przez zakład. Wskazane jest, aby z ostatniego gniazda produkcyjnego wyszedł detal dokładnie taki, jak zaprojektowany. Zaprojektowany detal 3D wczytujemy bezpośrednio do Radan, przy użyciu Radan Solid Machinist. Umożliwia on wczytanie plików CAD znanych programów. W momencie, gdy nie posiadamy programu CAD, możemy te pliki wczytać poprzez opcję importuj. Tak zaimportowany detal możemy edytować, a następnie przygotować model rozłożony, który posłuży jako jego płaskie przedstawienie w procesie cięcia bądź wykrawania. Radan ma również moduł 2D, w którym możemy samodzielnie stworzyć detal płaski.
 
Rys. 1. Element blaszany 3D zaprojektowany w SolidWorks

 Tak przygotowaną geometrię przenosimy do modułu Radprofile (bądź Radpunch), w których samodzielnie lub automatycznie – z wykorzystaniem programu – przygotowujemy technologię wycinania lub wykrawania. Definiujemy czy ma być stosowana wspólna linia cięcia, czy program ma tak generować ścieżki cięcia, aby element nie uległ wygięciu w wyniku zbyt dużego przegrzania ciętego arkusza blachy, ile sztuk detalu ma być rozłożonych na arkuszu i w jakiej kolejności mają być one cięte. Te oraz wiele innych warunków można definiować ręcznie, bądź wykorzystując automatyczne przygotowanie technologii przez Radan. Elementem finalnym jest kod NC, który generujemy na dowolną maszynę laserową, plazmową, wycinarkę wodną lub wykrawarkę.
 

Rys. 2. Opcje transferu pliku 3D do Radan

Radan jest w stanie wygenerować kod NC jednego projektu na wiele różnych maszyn. Odbywa się to poprzez zmianę obsługiwanej maszyny i wygenerowanie kodu. Poza kodem NC, mamy możliwość wydrukowania dokumentacji warsztatowej, w celu przedstawienia jej operatorowi maszyny. Dokumentacja ta może być tradycyjna (papierowa), lub można wykorzystać aplikację Radview do przeglądania dokumentacji w postaci elektronicznej, do której informacje przesyłane są wewnętrzną siecią internetową.

Bardzo ważną funkcją systemu Radan jest możliwość gięcia elementów blaszanych (moduł Radbend). Krępowanie (zagięcie) detalu na prasie krawędziowej to ostatni etap przy produkcji elementu blaszanego. Wcześniej wczytany model 3D bądź 2D otwieramy w aplikacji Radbend. 


Rys. 3. Rozgięty model 3D w Radan

Na tym etapie definiowane są wszelakie aspekty związane w procesem gięcia. Całość można wykonać ręcznie, poprzez określenie sekwencji gięcia, dobór odpowiednich stempli i matryc, jak również ewentualnych adapterów. Kolejne czynności to ustawianie zderzaków i wykonanie symulacji celem weryfikacji poprawności wykonania. Wszystkie te zadania można wykonać automatycznie. Efekt finalny procesu gięcia stanowi kod NC, który można wygenerować na dowolną maszynę gnącą, oraz dokumentacja (w postaci papierowej bądź elektronicznej) z pełnym opisem technologii, łącznie z poszczególnymi etapami gięcia przedstawionymi na rysunkach.
 

Rys. 4. Symulacja gięcia w Radan

Żeby zakończyć proces produkcyjny, potrzebna jest jeszcze informacja o kosztach, jakie są wymagane do uzyskania celu w postaci zagiętego elementu. Radan ma specjalną aplikację eQuote, która w łatwy i przejrzysty sposób przedstawia kosztorys wykonania danego elementu. Uwzględnia ona nie tylko proces cięcia czy wykrawania, ale również inne, dodatkowe aspekty, związane z produkcją detalu.
 

Rys. 5. Przykładowy rozkład w Radan
 
Proces technologiczny to projekt 3D > rozkład na arkuszu blachy > proces wycinania/wykrawania > gięcie. Wszystkie te etapy można wykonać w oprogramowaniu Radan, dzięki któremu przygotowanie technologii i dokumentacji całego procesu gięcia staje się bardzo łatwe i szybkie.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024