Uczelnie wspólnie walczą o EIT

22.01.2009 Skomentuj pierwszy
Władze uczelni Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia będą wspólnie zabiegać o lokalizację w Polsce tzw. węzła wiedzy dotyczącego technik informacyjnych i komunikacyjnych w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Przedsięwzięcie koordynuje Politechnika Wrocławska.

Porozumienie zawarły m.in. władze Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Porozumienie jest jednak otwarte i mogą do niego przystąpić inne, zainteresowane współpracą podmioty.

Projekt EIT powstał w 2006 roku, a jego inicjatorzy widzieli w nim odpowiednik najsłynniejszej amerykańskiej politechniki Massachusetts Institute of Technology (MIT). W końcu KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI), tzw. węzłów. W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy, które wspólnie będą pracować nad poszczególnymi projektami badawczymi. Siedziba Rady Zarządzającej (EIT) znajduje się w Budapeszcie. O jej lokalizację walczył m.in. Wrocław.

Jak powiedział rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, prawdopodobnie w marcu lub kwietniu ogłoszone zostaną pierwsze konkursy na organizację węzłów wiedzy EIT. Dlatego uczelnie już jednoczą siły. "Doszliśmy do wniosku, że spróbujemy jako Polska przygotować się do aplikacji o węzeł wiedzy w zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych" - powiedział Więckowski.

Wkrótce podpisane będzie formalne porozumienie, na podstawie którego m.in. powołany zostanie złożony z rektorów uczelni komitet sterujący. W uzgodnieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstaje grupa robocza, która przygotowuje się do kontaktów z zespołami innych krajów zainteresowanych projektem.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będą wyglądać węzły wiedzy, ale - zdaniem Więckowskiego - już należy się do nich przygotowywać. "Uczelnie zdecydowały się wystąpić razem i jest to wspaniała inicjatywa. Być może otrzymamy koordynację węzła, a może udział w węźle, zobaczymy jeszcze jak dyrektoriat EIT to poprowadzi" - mówił rektor.

Więckowski zaznaczył jednak, że porozumienie to nie walka o lokalizację węzła w danym mieście, bo "mówimy o wygraniu czegoś dla Polski". Jego zdaniem węzeł przypuszczalnie będzie miał strukturę sieciową i rozproszoną, choć "jeszcze tego nie wiadomo, bo pomysłów na organizację jest wiele".

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: