Autodesk przyznał nagrodę Revit BIM Experience firmie ONL

05.11.2008 Skomentuj pierwszy


Wyróżnienie przyznano za wykorzystanie modelowania informacji o budynkach w nowatorskiej masowej indywidualizacji i wytwarzania elementów konstrukcyjnych z pliku (ang. File-to-File fabrication)
 
Autodesk oraz za zastosowanie zintegrowanego ciągu projektowania wizjonerskich, niestandardowych rozwiązań architektonicznych z użyciem oprogramowania Revit Architecture i Autodesk 3ds Max Design. Nagroda jest także wyrazem uznania dla wykorzystywania przez ONL oprogramowania Revit Architecture do projektowania konstrukcji zrównoważonych ekologicznie. ,) poinformował, że firma ONL [Oosterhuis_Lénárd], interdyscyplinarne biuro projektowe mające biura w Rotterdamie i Budapeszcie, zostanie nagrodzone nagrodą Revit BIM Experience Award. Nagrodę przyznano za wykorzystanie przez firmę procesu modelowania informacji o budynkach (BIM) w nowatorskich strategiach masowej indywidualizacji i wytwarzania elementów konstrukcyjnych z pliku (ang. File-to-File fabrication)
 
 
„W miarę jak wzrasta stopień skomplikowania budynków, potrzeba zapanowania nad ogromnymi ilościami danych niezbędnych do projektowania i produkcji będzie coraz silniej zależna od zbiorów danych tworzonych w procesach BIM obejmujących każdy aspekt budynku” – twierdzi Gijs Joosen, starszy architekt w ONL. „Udostępnienie tych informacji w postaci modelu cyfrowego pozwoli na utrzymywanie bardzo skrupulatnej kontroli jakości, synchronizacji danych i numeryczne sterowanie procesami produkcyjnymi”. Gijs Joosen będzie gościem na tegorocznym „Forum Autodesk – Więcej niż 3D” 17 listopada w Warszawie.
 
 
Założona w 1989 roku firma ONL zatrudnia zespół architektów, dekoratorów, projektantów witryn oraz programistów i jest znana z projektowania nietypowych rozwiązań architektonicznych oraz budowy niedrogich elementów do skomplikowanych geometrycznie konstrukcji niezawierających powtarzających się elementów zasadniczych. Szerokie portfolio projektów firmy obejmuje pawilon WEB w północnej Holandii, pawilon Saltwater i osiedle mieszkaniowe F-side w Amsterdamie. Aby zapewnić sobie wysoką jakość i koordynację informacji projektowych, firma ONL zaczęła w 2004 roku używać programu Revit Architecture for BIM, następnie sprzęgli go z oprogramowaniem 3ds Max Design firmy Autodesk. Oprogramowanie Autodesk i pomoc w jego wdrożeniu zapewniły firmy MonArch Kft i MacroCad B.V.
 
Biuro ONL wręcz przykładowo pokazało zastosowania BIM w szeregu projektów, w tym w CET – wielofunkcyjnego kompleksu w sercu Budapesztu, budowanego na Dunaju, który ma zostać otwarty w 2010 roku. Zadaniem ONL było przeprojektowanie dwóch XIX-wiecznych magazynów w przyciągające wzrok budowle wizualnie wkomponowane w bieg rzeki. Konstrukcja będzie miała szklane zadaszenie i rozciągające się między dwiema już istniejącymi, ustawionymi równolegle halami i tworzące galerię górującą nad tym terenem. Do zaprojektowania falistej konstrukcji dachu firma wykorzystała program Autodesk 3ds Max Design. Następnie zespół ONL przeniósł projekt utworzony w 3ds Max Design do programu Revit Architecture, w którym na szkieletowym modelu powierzchni stworzono szklaną kurtynę. Następnie z użyciem Revit Architecture konstruktorzy ONL wygenerowali zbiór rysunków i zestawień architektonicznych, a z użyciem Autodesk 3ds Max Design wygenerowali fotorealistyczne widoki budowli dla klientów i do zatwierdzenia przez władze miasta. Elementy panelowych ścian CET zostaną wyprodukowane „cyfrowo” poprzez wygenerowanie danych na podstawie powierzchni utworzonej w Autodesk 3ds Max Design, którymi będą sterowane obrabiarki numeryczne (CNC). Od strony równowagi ekologicznej, model utworzony w Revit Architecture posłużył do przeprowadzenia analiz oświetlenia i parametrów termicznych budowli.
 

Jeden z ostatnich projektów firmyONL
 
Informacje o BIM
Modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling - BIM) jest zintegrowanym procesem bazującym na skoordynowanych i rzetelnych informacjach o projekcie od momentu jego naszkicowania poprzez budowę, aż po użytkowanie. Dzięki BIM architekci, inżynierowie, budowlańcy i właściciele budynków mogą w prosty sposób tworzyć skoordynowane, cyfrowe informacje projektowe i dokumentację, używać tych informacji do dokładniejszej wizualizacji, symulacji i analizy zachowań budynków, ich wyglądu i kosztów oraz tworzyć projekty w sposób niezawodny, szybszy, tańszy i mniej negatywnie wpływający na środowisko.
 
Informacja o nagrodzie Revit BIM Experience
Nagrodą Revit BIM Experience wyróżniani są branżowi specjaliści i dydaktycy z całego świata, którzy przyczyniają się do przekształcenia branży budowlanej poprzez zastosowanie modelowania informacji o budynkach. Autodesk przyznaje tę nagrodę firmom w uznaniu ich nowatorstwa i doskonałości w wykorzystywaniu platformy Revit (obejmującej programy Revit Architecture, Revit Structure i Revit MEP) do modelowania informacji o budynkach w co najmniej jednym projekcie. Szczegółowe informacje o nagrodzonych projektach są dostępne na witrynie Nagrody Revit BIM Experience.
 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: