Łodź Design 2008

11.09.2008 Skomentuj pierwszy


Łodź Design 2008 - to druga edycja jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Designu, którego głównym organizatorem jest Łódź Art Center.


Tematem przewodnim tegorocznej edycji Łódź Design jest: PLAY & JOKE!

Play & Joke ! to wystawa na pograniczu designu, sztuki konceptualnej, performance'u, koncentrująca się na wszystkim tym, co jest wartością dodaną do funkcji i formy przedmiotu. Skupia się zatem na zaskoczeniu widza poprzez dowcip, zastosowanie pozornej ekspozycji absurdu. Nie można jednak powiedzieć, że to wystawa przedmiotów zabawnych i śmiesznych. Jej zadaniem jest nie tylko rozbawić publiczność, ale również prezentować jeden z nurtów którym podążają współcześni projektanci, w większości młodzi, prezentujący generację multimedialną, szukającą oprócz funkcji i formy innych wartości przedmiotu.

Joana Meroz w "rzeczach niewidzialnych", jak śruby i sitki do zlewu znajduje wartości dekoracyjne, Paweł Grunert zaprasza na śniadanie na obrusie bez stołu, projektantki Piwowar i Bielecka (Lapolka) pokazują pufy, na których strach usiąść, by nie zapaść się w poduszkę z bitej śmietany. Zatem, żart - tak, odwołanie do dziecięcych marzeń - również, ale przede wszystkim świadomy dystans do takich pseudowartości jak osiągnięcie komfortu i przyjemności.
 

Małgorzata Bronikowska, Monika Brauntsch (Kafti), projektantki Knockout Design bawią się samym procesem tworzenia. Ich wycinanki i składanki, to coś między przedszkolem a wyrafinowaną sztuką origami. Projekty Knockout Design wybijają nas z rytmu seryjnej produkcji, przywracają zręczność palców, a tym samym zmuszają do zwolnienia tempa, gdyż trzeba przysiąść by poskładać lampę, torbę, parawan - rzecz, która będzie nam służyć.

Pieke Bergmans twórca "wirusowego świata" zaraża nas swoją fascynacją - rozprzestrzeniania się, przekraczania formy. Żarówki wylewają się z lamp, lustra rozpełzają się jak wirus, coś się rozpada, coś zlepia się z resztą. Ulegamy złudzeniom, podobnym do oszustw Oskara Zięta projektującego z metalu stołki do złudzenia przypominające dmuchane, zaś Paweł Grobelny bawi się w budowę niewidzialnych regałów zawieszając książki bezpośrednio na ścianie.
 

Tina Roeder, Anna Hrecka czy duet Sophie Lachaert/Luc Hanis odwołują się znowu bezpośrednio do wyobrażeń. Czy truskawka jest talerzykiem? Czy rogalik jest miską? Czy klocki są misiem? Czy dwa krzesła to para? Czy rowerem można przejechać na drugą stronę lustra?
 

PLAY & JOKE ! I daj się nabrać! Sam zobacz, że tu nie chodzi tylko o śmiech, ale również o odkrywanie przedmiotów, ich natury, funkcji i materii. Chodzi o emocje, które włożył w przedmiot twórca, te które zostały wzbudzone w odbiorcy.
Idzie czas indywidualizmu, uciekania od uniformów, korporacji, seryjności. Dziś jeszcze przedmiot musi nas zaskoczyć, byśmy w ogóle zwrócili na niego uwagę.


Oprócz wystawy Play & Joke !, wydarzenia Łódź Design 2008 obejmują m.in.:
- Przegląd Szkół Polskich i Zagranicznych,
- konkurs make me! dla młodych designerów,
- wystawy towarzyszące prezentujące przykłady wdrażania projektów do produkcji,
- wystawy młodych projektantów,
- wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z designerami,
- wystawę w Centrum Atak Design,
- Arch Fest - przegląd filmów o architekturze i panele dyskusyjne,
- Śląska Rzecz w Łodzi,
- Akcję Kreacja - warsztaty,
- happeningi na terenie miasta.

Całość wydarzeń artystycznych uzupełniona będzie wieloma imprezami muzycznymi odbywającymi się w klubach festiwalowych i na terenie Łódź Art Center!

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku. Podczas 14 dni w festiwalu udział wzięło 100 artystów i panelistów. Ukazało się przeszło 400 relacji w mediach lokalnych, ogólnopolskich a także zagranicznych. Ponad 3 000 osób odwiedziło wystawy Programu Głównego zlokalizowanego na terenie naszego Centrum, a ogólna liczba uczestników wydarzeń festiwalowych to około 30 000.

Organizatorzy serdecznie zapraszają! :-)
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: