Szybka parametryzacja konstrukcji ramowej za pomocą reguł iLogic
W dobie zwiększania wydajności pracy konstruktorów niezwykle ważna jest automatyzacja tej pracy. W kontekście projektowania w oprogramowaniu Autodesk Inventor, służącego do modelowania 3D, nierozerwalnie z tym procesem wiąże się pojęcie parametryzacji, czyli najprościej mówiąc - przypisanie wymiarom nazw, co sprawia, że stają się one czytelnymi, zrozumiałymi wyrażeniami, łatwymi w manipulacji i modyfikacji.
Dzięki temu projekt, nad którym pracujemy staje się elastyczny i podatny na przyszłe modyfikacje w zakresie powiązanych ze sobą wymiarów. Parametryzację możemy wdrożyć do projektu już na etapie szkicowania koncepcji pojedynczej części. Dalszym krokiem jest zdefiniowanie tych parametrów w zespole, co sprawia, że w celu modyfikacji pojedynczego obiektu nie ma konieczności wchodzenia w edycję części, a jedynie otwarcie najwyższego poziomu modelu, skąd łatwo można wniknąć w głąb zmiennych podzespołów. Parametryzacja to kolokwialnie rzecz ujmując „szycie na miarę”, przez co rozumie się dostosowywanie danego modelu pod zmieniającą się geometrię.
W niniejszym artykule znajdziesz film, w którym zaprezentowano sposób tworzenia balustrady schodowej, która będzie generowała się na podstawie miar zdjętych z istniejących schodów, wprowadzonych przez użytkownika zmiennych wartości wielkości występujących już w samej balustradzie oraz zdefiniowanych profilach konstrukcji ramowej. Model uaktualnia się dzięki regułom zredagowanym w narzędziu iLogic, a wprowadzanie wartości możliwe jest dzięki formularzowi, który stanowi okno dialogowe wartości wejściowych nowego projektu. Główne kroki tworzenia projektu balustrady schodowej wymienione zostały poniżej, a cały proces tworzenia formularza iLogic zobaczysz w poniższym filmie:
- Szkic części bazowej – schodów.
- Parametryzowanie wymiarów schodów w szkicu.
- Zmiana wyświetlania wymiarów na wyrażenie.
- Wyciągnięcie szkicu do postaci bryły
- Utworzenie zespołu, w którym schody są częścią bazową umieszczoną w układzie współrzędnych złożenia
- Wstawienie nowej części do zespołu poprzez utworzenie jej bezpośrednio w zespole.
- Nowy szkic nowej części na ściance bocznej schodów
- Adaptacyjne związanie części ze sobą poprzez rzutowanie linii biegu i punktów końcowych stopni.
- Szkic poręczy i nadanie jej relacji równoległości z linią biegu, co definiowane będzie przez kąt biegu
- Szkic szczebli, których końce wspólne są z linią poręczy i zakończeniami stopni.
- Dodanie brakujących parametrów w szkicu nowej części.
- Konstrukcja ramowa balustrady na bazie wykonanego szkicu z wykorzystaniem dostępnych w bibliotece Autodesk Inventor profili.
- Stworzenie reguły iLogic definiującej parametry części w zespole oraz generującej komunikat w przypadku błędnych wartości
- Stworzenie formularza iLogic uwzględniającego okna do wpisywania wymaganych wartości.
- Modyfikowanie projektu z poziomu okna parametrów, okna formularza lub reguły.