ProCAx

Ulica:Wiśniowa 56
Kod, Miasto:02-520 Warszawa
Województwo:mazowieckie
Kraj:Polska
Telefon:22 848 36 71
Fax:22 848 36 71
Adres e-mail: procax@procax.org.pl
Strona internetowa: www.procax.org.pl

O firmie

Głównym celem stowarzyszenia będzie koordynowanie działań na rzecz upowszechniania komputerowych systemów inżynierskich na trzech poziomach: w uczelni wyższej, w szkole średniej oraz w tzw. kształceniu ustawicznym. Różne formy kształcenia ustawicznego winny być intensywnie kierowane do licznej grupy inżynierów i techników, którzy nie mieli wcześniej możliwości zetknięcia się z komputerowym wspomaganiem prac inżynierskich oraz do tych, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje z tego zakresu.

Wiele ośrodków uczelnianych prowadzi już, z dobrym skutkiem, studia podyplomowe i różnego rodzaju szkolenia o tej tematyce. W sporej liczbie uczelni powstały autoryzowane centra szkoleniowe oferujące oprogramowanie znanych firm światowych. Jest to jednak, naszym zdaniem, zdecydowanie za mało. Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują szybko solidnego wsparcia. Potencjał ośrodków uczelnianych, z przygotowaną kadrą i coraz lepszym wyposażeniem, może być dobrze wykorzystany we wspólnej pracy w ramach Stowarzyszenia. W znacznym stopniu trzeba wesprzeć działalność szkoleniową firm komputerowych zajmujących się wdrażaniem oprogramowania CAx. Nie chcemy nic tracić z dorobku tych ośrodków, które mają już pewne tradycje na tym polu, wręcz przeciwnie, wspólne działania mogą przekonać decydentów w przemyśle, że szybkie wdrażanie komputerowych systemów inżynierskich to element skutecznie poprawiający konkurencyjność na rynku.

Za trzy-cztery lata polski technik i inżynier staną na rynku pracy Unii Europejskiej. Jeśli mają być konkurencyjni to dziś musi im pomóc silna organizacja ludzi, rozumiejących i doceniających znaczenie komputerowych systemów inżynierskich w działalności gospodarczej przedsiębiorstw.

Idea Stowarzyszenia wywodzi się ze Szkoły "Komputerowe wspomaganie projektowania, wytwarzania i eksploatacji", której trzy edycje w latach 1997, 98 i 99 spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem pracowników nauki, przemysłu i firm wdrażających systemy inżynierskie w Polsce.

Celem Stowarzyszenia powinna być więc szeroko rozumiana edukacja polskich inżynierów i techników w zakresie CAx. Poprzez działalność informacyjno-szkoleniową w formie konferencji, szkół, warsztatów, szkoleń, stażów, praktyk, doradztwa itp., Stowarzyszenie dążyć będzie do stworzenia systemu stanowiącego ofertę systematycznego aktualizowania wiedzy dla środowisk inżynierskich. Podejmie też próbę stworzenia systemu dokumentowania i certyfikacji zdobywanych kwalifikacji. Dla realizacji tych celów w szerokim stopniu wykorzystywane będzie środowisko internetu. Myślimy o wydawnictwie typu biuletyn, w którym zainteresowani znajdą aktualną szeroką ofertę szkoleń, będą mogli zasięgnąć rady eksperta o wadach i zaletach danego typu oprogramowania, zapytać jak rozwiązać dany problem itp. Chcemy zaistnieć szeroko na łamach prasy technicznej.

Sądzimy, że będzie to efektywna próba sprostania wyzwaniom jakie niesie ze sobą burzliwy rozwój technik komputerowych zarówno w zakresie sprzętu jak i oprogramowania oraz zmiany strukturalne zachodzące w gospodarce krajowej i ogólnoświatowej.

Stowarzyszenie ma mieć charakter a'obiektowny, bez podziału na branże. Będą mogły się w nim zrzeszać tylko osoby fizyczne z różnych dziedzin działalności inżynierskiej tj., budowy maszyn, budownictwa i architektury, geodezji i kartografii, inżynierii elektrycznej, diagnostyki technicznej, eksploatacji obiektów technicznych itp. Podmioty gospodarcze mogą zostać członkami wspierającymi działalność Stowarzyszenia.

Zapraszamy wszystkich chętnych do szerokiej współpracy.

Razem można więcej, szczególnie w tak burzliwie rozwijającej się dziedzinie działalności inżynierskiej.
Praca u podstaw, w ciągu 3-4 lat winna na tym polu dać dobre efekty i może to być wkład Stowarzyszenia w przygotowanie polskiej kadry inżynieryjno-technicznej do konkurowania na rynkach UE. W skali takiego europejskiego państwa jak Polska edukacja jest najważniejszą i najkorzystniejszą inwestycją.