Forum Pomoc, wymiana doświadczeń Adaptacja strychu - pytanie do
Adaptacja strychu - pytanie do fachowców
Postów: 1
Data dodania: 05-06-2008 09:31
Witam,

Chcialbym prosic doswiadczonych kolegow o wyjasnienie mi pewnej kwestii.

Kupilem nowe mieszkanie na poddaszu. Zostanie one oddane do uzytku 30 czerwca w stanie developerskim. Nad mieszkaniem jest jeszcze maly stryszek, ktory chcialbym przerobic na dodatkowy pokoj. Pomijam narazie kwestie prawne (strych bedzie najprawdopodobniej nalezal do mnie, wiec aspekty wlasnosciowe mozemy pomina).

Pytanie jest nastepujace. Developer powiedzial, ze abym zaczal cokolwiek "robic" z tym strychem, musze miec opinie konstruktora. Czy moze mi ktos powiedziec, czego od takiego konstruktoira mam wiec dokladnie zarzadac. Jak ma technicznie wygladac taka opinia? Czy starczy jakies oswiadczenie z pieczatka, czy tez musi byc dolaczony jakis zatwierdzony projekt ewentualnych zmian stropu (a wiem, ze tak owe beda)?

I sprawa druga, zakladajac, ze bede juz ten papier mial. To co dalej? Czy musze wystepowac o pozwolenie na budowe, czy tez starczy samo zgloszenie budowy?

Pozdrawiam,
Postów: 40
Data dodania: 05-06-2008 17:09
Poruszyłeś kilka zupełnie odmiennych kwestii, a wszystkie są bardzo istotne, dlatego też postaram Ci się to wyjaśnić po kolei:
Po pierwsze: Z Twojego opisu wnoszę, że konstrukcja dachu jest typu jętkowego, a ów dodatkowy pokój miałby sie znaleźć właśnie na jętkach - poziomych belkach łączących krokwie. Nastąpi zatem zmiana sposobu użytkowania, która pociąga za sobą zmianę sposobu obciążania wiązara i jego elementów. Konstruktor zatem musi sprawdzić czy owa planowana przez Ciebie zmiana nie spowoduje - jak to się ładnie mówi: utraty stateczności wiązara dachowego lub przekroczenia warunków użytkowych czyli ugięć.
Po drugie: Opinia konstruktora musi zawierać to, co musi - nic więcej i nic mniej. Każdy konstruktor będzie wiedział jak to zrobić (to będzie w formie mini projektu: 1)temat, 2)opis, 3) obliczenia, 4) ostateczna konkluzja, pieczątki taż muszą być.
P trzecie: Jeżeli strych i poddasze są Twoje to po co komukolwiek to zgłaszać? Pozwolenia na budowę wymaga każda przeróbka będąca ingerencją w konstrukcję budynku. Jeżeli opinia konstruktora będzie korzystna, to olej urzędy. Nie wprowadzasz żadnych zmian do konstrukcji lub ścislej te zmiany, które wprowadzasz nie powodują dla konstrukcji dachu żadnych dodatkowych konsekwencji - jeżeli będzie taka opinia konstruktora oczywiście
Napisz odpowiedź
Nieznajomy musisz być zalogowany aby napisać odpowiedź.
E-mail:
Hasło: