Forum Ogólne forum CAE Tytanowy Rower Gorski
Tytanowy Rower Gorski
Postów: 2
Data dodania: 14-10-2007 16:16
Projekt ramy roweru gorskiego, ktory w zamierzeniu mialby powstac z tytanowych rurek.
Postów: 2
Data dodania: 14-10-2007 16:35
Witam Wszystkich!

Jestem nowym użytkownikiem tego portalu choć niestety inżynierem nie jestem. Chodzi o to, że pracuję w fabryce produkującej rurki ze stali bardzo dobrej jakości i wpadłem na pomysł, aby zrobić sobie rower górski z rurek, które z pewnych powodów zostają odrzucone z partii finalnych. Rzecz w tym, że nie potrafię ocenić na ile wytrzymała jest rama roweru, który zaprojektowałem. Poprosiłem kolegę o sporządzenie rysunku "ala-technicznego", ktory postaram sie załączyć do forum. Pytanie moje to czy znalazłby sie jakiś profesjonalista, który potrafiłby i bezpłatnie zechciałby zamodelować i obliczyć w jakimś programie zaprojektowaną przeze mnie ramę. Nie wiem ile to może zająć czasu, ale wydaje mi sie, że w najprostszej wersji niewiele. Byłbym bardzo wdzięczny, albowiem wzorowałem sie co nieco na rozwiazaniach przemysłowych, jednakże kąty stosowane w takich rowerach sa mocno wyśrubowane. Osobiście wybrałem drogę większej symetrii i klasycznych proporcji. Prosiłbym także o jakieś sugestie czy podpowiedzi na temat tego na co szczególnie powinienem zwrócić uwagę, bo jeszcze nigdy nie projektowałem roweru i nie wiem czy uda mi sie go wykonać tak jak to sobie wymarzyłem.
Postów: 106
Data dodania: 18-04-2008 22:03
Szkoda, ze dopiero teraz wchodze na tą cześc forum, w internecie całkowicie ezpłatnie i legalnie znajduje się program rama 3D. Dziei niej można policzyć wytrzymałośc ramy i to jakie obciążenie może przenieść. Szkoda że dopiero teraz odpisuje, pozdrawiam
Postów: 15
Data dodania: 18-04-2008 22:46
Czy ten soft liczy statyke?
Bo w rowerze to raczej nie wsytarczy, ze nie wspomne o tescie upuszczenia i badaniu zmeczeniowym?
Postów: 78
Data dodania: 18-04-2008 23:39
Oczywiście, że liczy statykę, ale co do obciążeń dynamicznych są one przecież zastapiane statycznymi. A co do zmęczenia materiału, hmmm no tu musiałbym się dłużej zastanowić. Ale program jak najbardziej inżynierski i do tego prosty.
Postów: 78
Data dodania: 19-04-2008 18:08
Co do zmećzenia materiału to przecież mamy warunek użytkowalności. Bo przecież musimy wiedzieć jak wytrzymała jest konstrukcja bez względu na to czy to rower czy dom.
Postów: 15
Data dodania: 19-04-2008 22:25
Lechu,
Warunek uzytkowalnosci to kryterium w budownictwie a nie mechanice - a moze sie myle?
A druga kwestia to taka, ze nikt podczas zakupu roweru nie pyta Cie czy bedziesz jezdzil 5 dni w tygodniu czy raz w m-cu ale w trudnym terenie. Z tego co sie orientuje to Rama jest typowo budowlanym programem i nie nadaje sie do liczenia ramy roweru, ktora nie jest poddawana zmiennym dynamicznym obciazeniom. Nie mozna uproscic ramy do struktury belkowej, gdzi definiuje sie polaczenia w wezlach - w rowerze nie da sie nawet zastosowac siatki powierzchniowej.

http://video.aol.com/video-detail/trek-bikes-designed-in-solidworks-3d-cad-mechanical-engineering-design-software/1526602669

Postów: 106
Data dodania: 19-04-2008 23:30
Starter ma racje za bardzo to uprościłem, ramą tego się nie zrobi, a masz pomysł jak to zrobić?
Napisz odpowiedź
Nieznajomy musisz być zalogowany aby napisać odpowiedź.
E-mail:
Hasło: