Forum Ogólne forum CAD CAD dla raczkujących
CAD dla raczkujących
Postów: 4
Data dodania: 19-08-2009 11:54
Witam:)
Dopiero zaczynam przygodę z programami typu CAD, więc jestem jeszcze bardzo zielona i przydałyby mi się rady od bardziej doświadczonych kolegów.
Na starcie chciałam się trochę pobawić na jakimś programie za free, aby zobaczyć jak to wszystko działa. Na innym forum (zdaje się, że Gazety) parę razy natrafiłam na linka do programu net +, czy coś takiego, ze stronki www.cadprojekt.com.pl . Faktycznie jest za darmo i sporo można tam zrobić, bo ma sprzęty i bazy i inne przydatne obiekty, ale przypuszczam, że sporo różni się od profesjonalnych programów.
I tu się pojawia mój dylemat, jaki program byłby najlepszy dla osoby początkującej, która jednak chce znacznie poprawić swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie?
Myślałam, czy nie iść za ciosem i spróbować jakiś program tej firmy Cad Projekt, bo skoro ten net + jest ok, to inne muszą chyba działać na podobnej zasadzie (a to byłoby dla mnie dużym ułatwieniem). Tylko, że nie mam takiego rozeznania, który z tych programów byłby najlepszy (bo jest tam ich kilka). Czy ktoś zna się na nich/słyszał o nich? Czym się one różnią od innych programów CAD?
Tak na marginesie chcę dodać, że bardziej zależy mi na ładnych/dobrych wizualizacjach, bo skłaniam się w kierunku projektanta/dekoratora wnętrz.
Jeśli ktoś byłby tak miły i napisałby mi prostym językiem (humanistka z wykształcenia ;) ! ) wyczerpującą odpowiedź, byłabym bardzo wdzięczna.
Postów: 4
Data dodania: 19-08-2009 12:44
ZTCW programy firmy CAD Projekt - to w tej chwili najlepsza oferta na naszym rynku.

Net+, zamieszczony na stronie www.cadprojekt.com.pl różni się od wersji profesjonalnych dość znacznie. Do zabawy może być (prawdę mówiąc do zabawy jest doskonały, pokój można w nim zaprojektować bez problemów), ale jeśli przesiądziesz się potem na jakiś inny program CAD Projekt-u, to i tak będziesz się musiała uczyć wszystkiego od początku.

Z drugiej strony - chyba nie ma sensu kupować innych programów niż z CAD Projektu - wszystkie działają tak samo, ale CAD Projekt ma w sumie chyba największe bazy obiektów i tekstur, dobry serwis i o ile się nie mylę organizują szkolenia dla użytkowników.

Tak więc Net+ do zabawy - jak najbardziej. Pracować i zarabiać się na nim raczej nie da, dlatego tu potrzebny będzie inny program - CAD Decor do łazienek, CAD Kuchnie - do kuchni, albo CAD Wnętrza LT - do wnętrz. To są profesjonalne programy.
Postów: 4
Data dodania: 20-08-2009 11:22
> ZTCW programy firmy CAD Projekt - to w tej chwili najlepsza
> oferta na naszym rynku.


O, jak fajnie, że za pierwszym razem tak dobrze trafiłam:)

Mam teraz jeszcze takie małe pytanie na temat ich programów, a mianowicie od którego najlepiej zacząć?
Po nazwach widać, że każdy jest dopasowany pod tworzenie innego typu pomieszczeń, ale nawet w tej wersji darmowej można robić łazienki, pokoje, biura czy kuchnie. Zakładam więc, że te profesjonalne wersje są także dość uniwersalne, i w związku z czym można by robić na jednym programie różnego typu projekty.

> dobry serwis i o ile się nie mylę organizują
> szkolenia dla użytkowników.

To brzmi bardzo obiecująco, bo instrukcja obsługi to jedno, ale czasem potrzeba, aby ktoś dokładnie sprawy wyjaśnił. Pewno to trochę kosztuje, ale jeśli wychodzę z założenia, że chcę robić coś dobrze, to zdecydowanie opłaca się zainwestować:)
Wiem to po sobie, bo mimo lat pracy w photoshopie nadal nie znam go na wylot, gdyż sama uczyłam się jego obsługi. Co innego, gdyby wybrać się na jakiś profesjonalnie prowadzony kursik...
Postów: 10
Data dodania: 20-08-2009 14:34
Witam serdecznie i pouprawiam "kryptoreklamę" :).
Polecam stronę http://www.cadblog.pl - w dziale Archiwum można znaleźć bezpłatne wydania czasopisma dla CADowców (m.in. jest tam "CADowe przedszkole" obejmujące podtawy pracy z Solid Edge czy też z SolidWorks, ale także - cykl o modelowaniu bryłowym w darmowym programie CAD 3D, jakim jest amerykański BRL-CAD. Linki do programu są oczywiście zarówno na stronie, jak i w e-wydaniach. Jest także cykl o darmowym CAE - CalculiX. Myślę, że wszystko w przystępnej formie...

Z darmowych narzędzi polecam: profesjonalny CAD 2D - Solid Edge 2D Drafting. Do użytku komercyjnego!
Warto także wypróbować możliwości Solid Edge ST (3D z technologią synchronicznego modelowania - można o tym także poczytać na CADblog.pl).
Można pobrać wersję studencką SolidWorks 2009. I wreszcie - demonstracyjną wersję Autodesk Inventor (Fusion Technology)...
Na stronie PTC.com można wejść w zakładkę CoCreate Free Modelling - i pobrać darmowy program CAD 3D do modelowania swobodnego. Jedyne ograniczenie jest takie, że nie można tworzyć złożeń (budować modeli) z więcej niż 50 elementów...

To chyba wszystko, zachęcam do lektury, dzisiaj będzie dostępne najnowsze wydanie z IV. częścią cyklu o BRL-CAD.

Pozdrawiam
Maciej
Postów: 10
Data dodania: 20-08-2009 14:37
I tylko ostatnia drobna uwaga: praktycznie wszystkie wymienione przeze mnie programy najlepiej spisują się przy projektowaniu na potrzeby... mechaniki. A do architektury wnętrz - prawie zupełnie nie. Z drugiej strony korzystając ze wspomnianego SolidEdge 2D można spokojnie projektować całe budynki, ale... bez wizualizacji.
Tak to jest, gdy się nie czyta uważnie maili - proszę o wyrozumiałość :).


Pozdrawiam
Maciej
Postów: 4
Data dodania: 21-08-2009 11:20

> Tak to jest, gdy się nie czyta uważnie maili - proszę o
> wyrozumiałość :).

Heh, "wyrozumiałość" to moje drugie imię ;)
Czasopisma z przyjemnością przejrzę, bo zawsze coś może się przydać, a poza tym nie ma czegoś takiego jak nadmiar wiedzy.

Postów: 10
Data dodania: 21-08-2009 16:17
:) Dziękuję! A swoją drogą, brakuje "prasy" poświęconej tylko zagadnieniom oprogramowania dla potrzeb architektów. W 2008 roku ukazały się dwa wydania specjalne "Projektowania i Konstrukcji...", poświęcone właśnie budownictwu i architekturze. Sprawdziłem, ale niestety - nie można ich teraz pobrać, a strona "architektoniczna" chyba w ogóle nie funkcjonuje. Mam oba wydania w postaci plików pdf (w 2008 wszystkie wydania były dostępne bezpłatnie). Proszę napisać mail na adres podany na CADblog.pl, a podeślę wspomniane pdfy (razem będzie to około 5 MB, po spakowaniu może trochę mniej).

Pozdrawiam
Maciej (CAD)bloger
Postów: 4
Data dodania: 25-08-2009 13:03

> Mam oba wydania w postaci plików pdf (w 2008 wszystkie
> wydania były dostępne bezpłatnie). Proszę napisać mail na
> adres podany na CADblog.pl, a podeślę wspomniane pdfy


Mail wysłany:)

No więc już jestem po wizycie w CAD Projekt. Wpierw oczywiście spędziłam parę dni na dokładnym studiowaniu ich strony, bo tam mają bardzo szczegółowe opisy jak działają te programy (z rysunkami! Dla mnie instrukcje bez zgrabnych rysunków są pewnym problemem;)). Pogadałam trochę z ludźmi z serwisu, którzy byli bardzo mili i wyrozumiali:D, poradziłam się co i jak, przeszłam nawet szybkie szkolenie i dostałam jeszcze płytę z filmami instruktażowymi (bardzo fajna sprawa). Teraz siedzę, z nosem na przemian wbitym w instrukcję/przyklejonym do komputera, i już oczyma wyobraźni wspaniałe projekty, które z pewnością uda mi się stworzyć... Kiedyś;)
Napisz odpowiedź
Nieznajomy musisz być zalogowany aby napisać odpowiedź.
E-mail:
Hasło: