rzeczywiste wymiary
Postów: 1
Data dodania: 19-08-2008 12:22
witam

jak można określić rzeczywisty wymiar obiektu (na długość ściany
w budynku) przy skali rzutu np 1:50 lub 1:100 lub przy dowolnej innej skali
w autocad 2009 lt
Postów: 40
Data dodania: 19-08-2008 22:45
Witaj.
Po twoim pytaniu domyślam się, że projektujesz domy. Niestety nie widziałem Autocada 2009 ja sam pracuje na IntelliCadzie, ale to będzie chyba tak samo. Musisz się zorientować czy jedna jednostka na Twoich rysunkach odpowiada 1mm czy 1cm (u mnie jest 1mm). Wtedy to już z górki: jeżeli 1 jednostka rysunku to 1mm to skalę w której rysujesz mnożysz jeszcze przez 10 (np. rysujesz w skali 1:50, więc rzeczywiste wymiary Twojego obiektu są: wymiar odczytany (zmierzony na rysunku) x 500). Jeżeli 1 jednostka rysunku to 1cm wtedy wymiar odczytany z rysunku mnożysz tylko przez skale w jakiej rysujesz i już masz wymiar rzeczywisty. Oczywiście mówimy o rysunku budowlanym gdzie wymiary podaje sie (na przekór normie) dalej w cm. Dla pewności wydrukuj sobie kilka kwadratów w różnych skalach i sprawdź czy faktycznie tak jest mierząc boki linijką. a najlepiej jest rysować w skali 1:1 i skalować rysunki przy wydruku - wtedy nie ma problemu. ja tak robię i do wydruku w skali 1:50 zapodaję skalę wydruku 1:5 (gdy chcę mieć rysunek w skali 1:10 to ustawiam wydruk na 1:1 i cześć). Powodzenia.
Napisz odpowiedź
Nieznajomy musisz być zalogowany aby napisać odpowiedź.
E-mail:
Hasło: