Centrum Optyki Kwantowej na UMK
Supernowoczesne laboratoria badawcze, doskonale wyposażone sale dydaktyczne oraz pomieszczenia dla doktorantów o łącznej powierzchni 2000 m2 znajdą się w Centrum Optyki Kwantowej, które powstanie przy Instytucie Fizyki UMK - informuje Centrum Promocji i Informacji UMK. 3 czerwca będzie podpisana umowa, dotycząca wykonania przez firmę PM Group Polska projektu tej inwestycji.
"Centrum Optyki Kwantowej to jedyna w regionie inwestycja realizowana w ramach priorytetu XIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, tzn. w ramach rozwoju infrastruktury szkolnictwa wyższego - informuje CPiI. - Stało się tak dzięki wysokiej randze toruńskiej fizyki, a w szczególności bardzo wysokiej pozycji takich gałęzi jak optyka i spektroskopia oraz dzięki istnieniu w Instytucie Fizyki UMK Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO)".
Przewidywany koszt inwestycji to ok. 25 mln zł, w tym prawie 22 mln przyznane w ramach Programu Operacyjnego.
Centrum jako budynek powstanie na obecnym dziedzińcu Instytutu Fizyki UMK. Prace projektowe rozpoczną się z początkiem czerwca 2008 i trwać będą do jesieni. Prace budowlane mają potrwać do końca 2010, a w roku 2011 nastąpi wyposażenie laboratoriów w specjalistyczną aparaturę badawczą.
Centrum ma być największym i najnowocześniejszym polskim ośrodkiem badań z zakresu optyki kwantowej i spektroskopii nanostruktur. Poprzez udostępnianie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej studentom, doktorantom i pracownikom naukowym z innych ośrodków, Centrum, podobnie jak KL FAMO, będzie miało w pewnym stopniu charakter ponadregionalny i integracyjny. "Skutkiem działania Centrum ma być podniesienie poziomu kształcenia, co powinno prowadzić do wzrostu liczby wykształconych i wysoko-kwalifikowanych kadr. Będą one zdolne do absorbowania i twórczego rozwijania najnowszych zdobyczy technologicznych, stanowiących obecnie podstawę rozwoju gospodarczego" - informuje CPiI.
W skład Centrum wejdzie pięć nowocześnie wyposażonych laboratoriów: Fotoniki Kwantowej; Spektroskopii Ultraszybkiej i Ultraczułej; Optycznego Obrazowania Biomedycznego; Optycznej Manipulacji i Detekcji Nanostruktur; Optycznej Charakteryzacji Materiałów. Zgromadzona w nich aparatura pozwoli pod względem infrastruktury zrównać poziom badań na UMK z najlepszymi laboratoriami europejskimi w tej dziedzinie.
Centrum zostanie wyposażone też w trzy pracownie, z których największa to planowana Pracownia Modelowania Komputerowego.