Pierwsza edycja OFTMOS za nami
Z inicjatywy wiodących firm rynku polskiego w sektorach szeroko pojętej inżynierii produkcji - Oberon 3D, Fatpol, Stigo, Renishaw, Mahr, Delcam, Mitsubishi, Lenso, Sauter i targów Eurotool, przy jednoczesnym patronacie ze strony placówek naukowych: Politechnika Opolska, Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Bydgoskiego Klastra Przemysłowego w dniach 18 – 20 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Forum Technik Metrologicznych i Obróbki Skrawaniem (OFTMOS).
Podstawowym celem Forum było skonfrontowanie doświadczenia i opinii specjalistów z zakresu trzech generalnych etapów procesu produkcyjnego rozumianych jako projekt – wytworzenie – kontrola.
Powstała idea stanowi innowację w kalendarzu seminariów technicznych, które standardowo skupiają się na konkretnej branży lub wybranej fazie produkcji. Natomiast intencją OFTMOS jest i będzie otwarta dyskusja pomiędzy inżynierami kreującymi cały proces a nie tylko wybrane jego stadium.
Przykładem takiej kooperacji w realnym cyklu przemysłowym mogą być uzgodnienia pomiędzy działem projektowym (przygotowującym specyfikację techniczną wyrobu w postaci modelu CAD), programistami opracowującymi plan obróbki w środowisku CAM na bazie wymienionej wyżej dokumentacji CAD i w końcu działem kontroli jakości, którego personel ma za zadanie opracować strategię kontroli geometrii wyrobu z wykorzystaniem współrzędnościowej maszyny pomiarowej, również bazując na modelu cyfrowym i wymogach GD&T narzuconych przez projektantów. Jesteśmy przekonani, że konfrontacja specjalistów z zakresu tematów korespondujących z różnymi etapami procesu może wyłącznie podnieść efektywność działań wszystkich stron i finalnie usprawnić cały cykl.
Korzyści wynikające z zapoznania się z innowacjami prezentowanymi przez organizatorów i partnerów OFTMOS wydają się oczywiste. Wartością dodaną OFTMOS jest niewątpliwie wymiana doświadczeń pomiędzy samymi uczestnikami, reprezentującymi szereg branż (automotive, przemysł lotniczy i kolejowy, tworzywa sztuczne, mechanika precyzyjna, etc), którzy mimo różnych specjalizacji korzystają wciąż z tego samego środowiska operacyjnego.