Traker FARO na rynku renowacji budynków
Przez długi czas części poddane obróbce maszynowej były zarezerwowane dla rynków przemysłowych. Niedawno jednak zaczęto je stosować w branży budowlanej, by sprostać oczekiwaniom architektów, którzy nieustannie przesuwają granice zarówno jeśli chodzi o projekty architektoniczne, jak i stosowane materiały.
W rezultacie firmy budowlane muszą szukać innych metod pracy, zrywając z nawykiem wykonywania poprawek na miejscu, co w przypadku tego typu części byłoby niemożliwe (ponieważ obrabiarki nie są przenośne) lub niezwykle kosztowne.
Cambium — firma przemysłowa, która rozszerzyła działalność o branżę budowlaną — doskonale zrozumiała tę zmianę - wyjaśnia Thomas Mermillod, szef działu badań i rozwoju: „Wszystkie części muszą dobrze do siebie pasować, co wymaga gruntownej znajomości topografii danego miejsca i umieszczenia pierwszych elementów z dużą dokładnością. Za pomocą skanera laserowego Focus3D i trakera FARO byliśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu”.
Podczas gdy nowa budowa nie jest prosta, projekty renowacji są jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ zazwyczaj nie ma zbyt dokładnych informacji na temat geometrii danego miejsca. Firma Cambium była niedawno w podobnej sytuacji, kiedy uczestniczyła w renowacji sali koncertowej w Maison de la Radio w Paryżu. Cambium otrzymało zlecenie wyprodukowania i montażu paneli drewnianych reflektora akustycznego o powierzchni 140 m2 podwieszonego pod sklepieniem sali. Firma wykonała 200 paneli — każdy inny, z wygięciami i żłobieniami o różnych kształtach i szerokościach. Ponieważ jakość dźwięku ma kluczowe znaczenie dla renomy Sali koncertowej, koniecznie należało spełnić wszystkie warunki określone przez specjalistów od akustyki (japońską firmę Nagata Acoustics).
„Bez trakera nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego projektu. Wykorzystaliśmy traker, aby sprawdzić panele po wyprodukowaniu, a zwłaszcza w czasie montażu pierwszego panelu, ponieważ ten pierwszy element miał kluczowe znaczenie dla rozmieszczenia wszystkich części konstrukcji. To narzędzie dalekiego zasięgu jest bardzo wygodne w obsłudze: kamera trakera została ustawiona na podłodze i pomagała nam w pracy, kiedy umieszczaliśmy panele 12 m nad poziomem podłoża. Zasięg narzędzia równie dobrze sprawdza się w przypadku projektów dotyczących wielkogabarytowych obiektów, dzięki czemu mogliśmy pracować przez cały dzień, nie zmieniając jego położenia” — mówi Thomas Mermillod.
Firma Cambium używa trakera FARO od ośmiu lat, posługując się nim do realizacji dwóch głównych zadań, do których trakery są przeznaczone, a mianowicie kontroli jakości i dopasowywanie części montażowach. Początkowo Cambium używało trakera również do skanowania miejsc i budynków, co było nieco żmudne, ponieważ wymagało pomiarów punkt po punkcie. Skaner laserowy Focus3D automatycznie tworzy chmurę punktów, co znacznie ułatwia pracę. Narzędzie okazało się nieocenione w renowacji sali koncertowej w Maison de la Radio. Za jego pomocą firma Cambium mogła przygotować plan architektonicznie złożonej sali, w której prawie nie występują powierzchnie płaskie (pionowe ani poziome) ani kąty, tylko wiele łuków.
„Kolejnym bardzo ważnym aspektem produktów firmy FARO jest bardzo prosta obsługa trakera i skanera laserowego w tych samych ramach odniesienia i używanie tego samego oprogramowania (w naszym przypadku PolyWorks)” — dodaje Thomas Mermillod.