VariCAD

30.04.2008 Skomentuj pierwszy


Firma VariCAD, będąca producentem systemu CAD o tej samej nazwie, pojawiła się na rynku w roku 1994. Od początku orientowała się na aplikację, która nie byłaby klonem AutoCADa, ale programem, który zarówno z racji ceny jak i uniwersalności (VariCAD działa nie tylko w systemie MS Windows, ale również w linuksie) byłby dostępny dla szerokiej rzeszy inżynierów mechaników, pracujących nie tylko w wielkich koncernach, ale również w firmach o skromniejszym budżecie na informatykę.
 
Niewygórowane wymagania sprzętowe sprawiają, że dysponując kwotą ok. 100€ (używany komputer oraz darmowy linux) można uzyskać kompletne stanowisko gotowe do instalacji aplikacji. Jednak dostępność i względy marketingowe to najwyżej drugoplanowa zaleta. Bardziej interesująca jest techniczna strona VariCADa.
 
Dostępne narzędzia oraz filozofia projektowania sprawiają, że VariCAD nie jest klasycznym programem projektowym, a raczej aplikacją łączącą cechy pakietu do tworzenia grafiki 3D i CAD. Po otwarciu nowego projektu użytkownik wybiera tryb 2D lub 3D i w zależności od wyboru dostaje odpowiedni przybornik z narzędziami. Projekt 2D uzyskać można dwiema drogami: startując w trybie 2D i rysując na płaszczyźnie, albo poprzez skonstruowanie obiektu przestrzennego i zrzutowanie go na płaszczyzny.
 
  
 
Obiekty 3D również można otrzymać dwoma sposobami: poprzez wprowadzenie i modyfikację tzw.  „primitives”  lub poprzez obrót, wytłaczanie, powlekanie i przejścia (blending) profili. Inżynier doceni takie operacje predefiniowane jak wiercenie otworów, frezowanie rowków i powierzchni oraz ukosowanie i zaokrąglanie. Program zawiera również biblioteki znormalizowanych części maszyn. Na bryłach można dokonywać operacji Boolean.
 
   
 
Z ciekawych i przydatnych narzędzi VariCADa wymienić należy wykrywanie kolizji współpracujących części, rozwijanie powierzchni brył przestrzennych, obliczanie pola powierzchni, objętości, masy, położenia środka ciężkości oraz momentu bezwładności, a także automatyczną generację zestawienia materiałowego (BOM) i tabliczek rysunkowych.
 
VariCAD dysponuje licznymi formatami do wymiany danych: importować je można jako pliki STEP (3D), DWG/DXF (2D), IGES (2D), eksportować jako STEP (3D), STL (3D), IGES (2D/3D), DWG/DXF (2D).
 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: