XV Giełda Polskich Wynalazków w Warszawie
Wśród prezentowanych wynalazków jest m.in. nowatorskie urządzenie do wczesnego wykrywania nowotworów, nagrodzone Grand Prix na 56. Targach Wynalazków Brussels Eureka w Brukseli.
Urządzenie zbudowali naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu. Stworzyli oni spektrometr (przyrząd do analizy widma światła), który "widzi" różnicę między światłem odbijanym przez zdrową i przez chorą tkankę. W ten sposób można wykryć wczesne stadia chorób nowotworowych skóry, a także - przy użyciu endoskopu - tkanek wewnątrz ciała.
Innym wynalazkiem prezentowanym w Warszawie są nietypowe okulary, dla niewidomych. Zainstalowane są w nich kamery i mikrofon. Urządzenie podłączone jest do telefonu komórkowego, który utrzymuje połączenie z asystentem-przewodnikiem niewidomego. Obraz i dźwięk rejestrowane przez okulary są na bieżąco przesyłane do komputera tej osoby, która przy pomocy ustalonych haseł opowiada niewidomemu o najważniejszych rzeczach dziejących się w jego pobliżu. Niewidomy słyszy głos przewodnika w telefonie lub podłączonych do niego słuchawkach. Takim "e-przewodnikiem" może być np. osoba niepełnosprawna ruchowo, bo aby korzystać z systemu, nie trzeba wychodzić z domu. Firma Warmil, która wyprodukowała okulary, otrzymała za swój wynalazek srebrny medal na targach w Brukseli.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprezentował robota- zwiadowcę - przypominające miniczołg urządzenie waży 13 kg i mieści się w wojskowym plecaku. Wyposażone jest w dwie kamery, z których obraz przekazywany jest zdalnie do stanowiska kontrolnego. Jak zapewniają jego twórcy w opisie wynalazku, robot o nazwie "scout" jest niezastąpiony jako bezzałogowy zwiadowca, ponieważ "posiada możliwość dołączania urządzeń takich jak manipulator z chwytakiem, dodatkowe kamery, różnego rodzaju czujniki lub uzbrojenie".