NX & Bezpłatny podręcznik do Synchronous Technology

13.05.2013 Skomentuj pierwszy

Na seminarium 22 marca w Bydgoszczy został zaprezentowany wydruk roboczy podręcznika „NX – Projektowanie Form wtryskowych i Tłoczników”, którego autorami są Marcin Antosiewicz i Dariusz Jóźwiak, konstruktorzy mający na swoim koncie kilkaset projektów form uruchomionych w przemyśle.

Książka w formie drukowanej ukaże się jesienią tego roku –  to część szerszej inicjatywy ”NX Tooling” o której pisaliśmy już wcześniej mi.in. tutaj.

Pierwszą częścią podręcznika stanowi opis i ćwiczenia z Synchronous Technology, która zostanie opublikowana nieodpłatnie, w formie pliku PDF. Każde ćwiczenie jest dodatkowo wsparte filmem oraz plikiem źródłowym 3D. W kolejce czekają kolejne bezpłatne publikacje do podstaw NX CAD (modelowanie bryłowe, złożenia, dokumentacja) oraz NX CAM (Frezowanie 3-osiowe…).

 Podgląd podręcznika można zobaczyć pod tym linkiem.

1


Webinar NX & Synchronous Technology

Premiera podręcznika będzie miała miejsce poprzez webinar, który odbędzie się 16 maja - czyli najbliższy czwartek o godzinie 11.00. Rejestracja na stronie www.

Każdy uczestnik, po zakończeniu webinaru, otrzyma na podany w ankiecie e-mail link do pobrania bezpłatnego podręcznika w formacie PDF.

Temat: NX & Synchronous Technology

- czyli praktyczne zastosowanie technologii synchronicznej w NX
- premiera polskiego bezpłatnego podręcznika do NX Synchronous Technology

Miejsce: wygodny fotel w pracy - prosimy uczestników o wcześniejsze sprawdzenie czy sprzęt ma głośniki lub przygotowanie słuchawek

Prowadzący: Dariusz Jóźwiak – konstruktor z kilkunastoletnim doświadczeniem w przemyśle

2

Synchronous Technology

Synchronous Technology to przełomowa, niezwykła technika modelowania, która obejmuje także możliwość edycji nieparametrycznych plików pochodzących z innych systemów CAD (multi-CAD) np. wczytanych przez formaty pośrednie IGES, PARASOLID, STEP lub bezpośrednie np. CATIA, SolidWorks, Solid Edge, Pro/Engineer…

NX (znany również do wcześniej pod nazwą Unigraphics) jako pierwszy system typu „high end” (w NX 5.0 w 2007 roku) wprowadził technikę modelowania i edycji znaną obecnie pod nazwą Synchronous Modeling.

Słowo Synchronous nie odnosi się do procesu modelowania, ale raczej do synchronicznego solwera. Synchroniczny solwer nie musi rozpatrywać kolejności drzewa operacji. Przy dokonywaniu zmian kształtu analizuje, wychwytuje i zachowuje relacje/powiązania (istniejące lub narzucone) jakie występują między elementami lub poszczególnymi powierzchniami/ściankami/licami (jak kto woli)  w całym modelu. Umożliwia to szybką edycję kształtu w czasie rzeczywistym bez potrzeby długotrwałych obliczeń.

 4

Bezpłatne podręczniki

Firma CAMdivison zdecydowała się publikować bezpłatne podręczniki do NX CAD/CAM bez względu na niedowierzenie i telefony od obecnych/dawnych przyjaciół dających nam do zrozumienia by się wstrzymać od tak daleko posuniętych działań  szkodzących szeroko pojętym „kserokopiarkom”.

Polski Inżynier niewątpliwie wyróżnia się wyższym poziomem rozwiązań technicznych nad geografami z tzw. EU - świadczą o tym prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznane w międzynarodowych i krajowych konkursach. Jeśli skorzystają z oferty bezpłatnych podręczników z pewnością nie wiąże im rąk. Ponadto małe pracownie projektowe stoją przed barierą kosztów związanych z zakupem profesjonalnego oprogramowania 3D – jeśli już go mają to oszczędzają na szkoleniach… – więc samokształcenie  może być tu dobrym wyjściem.

3

Mamy XXI wiek (chociaż dopiero początek…)  i nie widzimy nic dziwnego w tym, że literatura do podstaw obsługi narzędzi CAD, jest udostepniana bezpłatnie” – powiedział Artur Bielicz – prezes CAMdivision Sp. z o.o.

Niech wiedzą tajemną na początku drugiej dekady XXI-go wieku,  zdobywaną jedynie własnym potem i krwią, będzie wiedza praktyczna dotycząca konstrukcji form wtryskowych (nie wspominając o tłocznikach) czy budowa postprocesorów do systemów CAM.

Zdobywanie doświadczeń w tym zakresie okupione jest niezwykle często nieprzespanymi nocami, wielogodzinnymi rozważaniami nad rozwiązaniem określonych problemów technologicznych, bez względu na nazwę używanego oprogramowania. Sprzedanie wówczas na dwóch stronach swojej wiedzy na temat rozwiązania problemu,  nad którym autor spędził często wiele tygodni może być problematyczne.

Nawet biegła znajomość dowolnego systemu CAD/CAM  nie zrobi z nikogo konstruktora czy technologa, jeśli nie będzie miał wiedzy praktycznej.

Używanie podstaw szkicownika, modelowania bryłowego czy złożeń chyba nie zagraża pozycji doświadczonych konstruktorów i nie zburzy dotychczasowego porządku.

Autor: Krzysztof Augustyn

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: