Problemy bezpieczeństwa przy projektowaniu, budowie i eksploatacji maszyn

28.03.2013 Skomentuj pierwszy

Szacuje się, że ponad 70% wypadków przy pracy jest związanych z obsługą maszyn.

19 czerwca 2013r. na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej odbędzie się VI edycja Seminarium poświęconego bezpieczeństwu pracy.

Praktycznie wraz z wejściem do Unii, Polska przyjęła prawodawstwo europejskie sformułowane w dyrektywach. Europejska koncepcja kształtowania bezpieczeństwa maszyn wypływa z przesłanek naturalnych - z jednej strony, środki pracy, w tym maszyny, należy projektować i budować w najwyższym uzasadnionym stopniu bezpieczne, a z drugiej - bezpiecznie je użytkować w miejscu pracy. Europejski system prawny sformułowany w dyrektywach jest temu podporządkowany i dlatego pokrywa dwa główne obszary:

1. Swobodny przepływ maszyn „nowych” – projektowanie, budowa, wprowadzanie na rynek WE, w tym maszyn budowanych i importowanych na własny użytek – nowa dyrektywa maszynowa NMD 2006/42/WE i inne dyrektywy ekonomiczne w zależności od specyfiki maszyn, np. niskonapięciowa LVD 2006/95/WE; kompatybilność elektromagnetyczna EMC 2004/108/WE; odpowiedzialność producenta za produkt 2001/95/WE

2. Poprawa warunków pracy – dyrektywy socjalne wypełniające dyrektywę ramową FD 89/391/EWG, pośród nich Dyrektywa Narzędziowa WED 2009/104/WE formułująca wymagania minimalne, jakie powinien spełnić pracodawca przy użytkowaniu środków pracy, w tym tzw. maszyn „starych”.

Te obszary prawne zostały w Polsce pokryte wymaganiami zawartymi w rozmaitych aktach prawnych, ustawach i rozporządzeniach oraz wspomagających prawo normach. Niestety wymagania te nie są jasne i jednoznacznie zrozumiałe. Nowa Dyrektywa w istotny sposób zmienia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa przy projektowaniu, budowie i dystrybucji maszyn oraz system oceny zgodności i certyfikacji. Zmieniają się też wymagania norm zharmonizowanych dotyczących pras oraz układów sterowania i techniki bezpieczeństwa.Dlatego wszystkie drogi prowadzą do edukacji - od najwyższego poziomu zarządzania, poprzez kierowników, projektantów i technologów, pracowników technicznych, służb utrzymania ruchu i bhp oraz personel realizujący dostawy.

Politechnika Warszawska wspólnie z firmami OMRON Electronics oraz ELOKON Polska zapraszają na spotkanie, które, wzbogacone o Przedstawicieli GIP oraz PCBC, będzie okazją do poznania i przedyskutowania problemów interpretacyjnych europejskich i polskich przepisów prawnych w kontekście codziennej praktyki produkcyjnej.

Poruszone zostaną tematy:

  • Podstawowe problemy kształtowania bezpieczeństwa maszyn
  • Proces oceny i redukcji ryzyka jako narzędzie inżynierskie przy projektowaniu i eksploatacji „bezpiecznych maszyn”
  • Bezpieczna eksploatacja maszyn i urządzeń
  • Rola Państwowej Inspekcji Pracy w kształtowaniu bezpieczeństwa maszyn.

Agenda do pobrania: TUTAJ

Seminarium adresowane jest do: Projektantów, producentów, Dostawców i użytkowników maszyn, Pracodawców i osób odpowiedzialnych za kształtowanie bezpiecznych warunków pracy, Służb bezpieczeństwa i utrzymania ruchu, Inspekcji bhp.

Zapraszamy do rejestracji już dziś.

Formularz zgłoszeniowy

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: