Pracownik rządzi polskim rykiem pracy

19.12.2007 Skomentuj pierwszy
Świadczenia, które w poprzednich latach były bardzo atrakcyjne, obecnie stają się normą. Dziś samochód służbowy, telefon komórkowy czy opieka medyczna są już niemal standardem dla wyższych rangą menadżerów - wynika z badania polskiej Bazy Danych Wynagrodzeń Całkowitych: TCM 2007, przeprowadzonego przez firmę doradczą Hewitt Associates.


Tegoroczna edycja to już dziesiąty z kolei raport na temat wynagrodzeń w Polsce. Jak co roku, do badania zaproszone zostały przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym oraz największe spółki polskie. W jubileuszowej edycji uczestniczyła rekordowa liczba 146 firm z całej Polski, działających w 17 branżach.

- Dynamiczny spadek bezrobocia oraz odpływ pracowników za granicę sprawiają, iż rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Wiedza o praktykach rynkowych w zakresie wynagrodzeń staje się więc kluczowym czynnikiem w zarządzaniu firmą. Chcąc pozyskać i utrzymać dobrego pracownika, należy go właściwie wynagradzać - wyjaśnia Tomasz Dziekanowski, kierownik projektu Badanie Wynagrodzeń Całkowitych.
Porównanie średniej wysokości podwyżek z ostatnich lat obrazuje zmianę, jaka dokonała się ostatnio na rynku pracy w Polsce. Według badania Hewitt, średnioroczne podwyżki wynagrodzeń w latach 2004-2005 wyniosły ok. 4-5 proc. W roku 2006 średnioroczny wzrost wynagrodzeń wyniósł 6-8 proc., a na niektórych stanowiskach w branży produkcyjnej nawet 20 proc. TCM 2007 pokazuje również, że świadczenia, które w poprzednich latach były bardzo atrakcyjne, obecnie stają się normą. Dziś samochód służbowy, telefon komórkowy czy opieka medyczna są już niemal standardem dla wyższych rangą menadżerów.

- Rosnące płace są efektem dobrych wyników osiąganych przez spółki, a równocześnie - skutkiem walki firm o pracownika - mówi Arkadiusz Maciejewski, menedżer Działu Wynagrodzeń i Analiz Hewitt w Polsce. - Nasze badanie pokazuje, że pracodawcy chcą płacić więcej swoim pracownikom, ale oczekują w zamian wysokiej wydajności. Stąd bierze się rosnąca popularność zmiennych składników wynagrodzenia powiązanych z wynikami pracy. Już 63 uczestników badania TCM preferuje ten właśnie system - dodaje.
 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: