Studenci z Rzeszowa uczą się projektowania lotnisk

19.06.2012 Skomentuj pierwszy
Studenci specjalności Aviation Management - zarządzanie lotnictwem na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczęli szkolenie z obsługi oprogramowania symulującego procesy zachodzące na lotniskach i projektowanie lotnisk.

 

Szkolenie prowadzi twórca oprogramowania Kamal Romider Singh, specjalista z zakresu planowania i rozwoju lotnisk.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Urszula Pasieczna, dzięki szkoleniu absolwenci zdobędą unikatowe na rynku przewozów lotniczych umiejętności projektowania lotnisk i umiejętność dokładnej analizy zachodzących na nich procesów.

Z obsługi oprogramowania przeszkolonych zostanie 45 studentów. Będą oni także korzystać z tego oprogramowania przez cały rok. Uczelnia bowiem zakupiła 50 pełnych licencji.

W czasie szkolenia słuchacze zdobędą praktyczną wiedzę z organizacji codziennej pracy w międzynarodowym porcie lotniczym, nauczą się m.in. jak optymalizować procesy, aby praca portu była wydajniejsza i bezpieczniejsza, będą tworzyć od podstaw własne modele pracy lotniska i decydować, jak rozmieścić konkretne elementy portu i sprawnie zorganizować ruch pasażerów. Sprawdzą np. gdzie tworzą się kolejki, gdzie pojawiają się problemy, by im zapobiec.

„Z podręczników można się jedynie dowiedzieć, jak funkcjonuje lotnisko. Studenci pracują na oprogramowaniu symulującym różne problemy stwarzające chaos w systemie, np. opóźnienie lotów. Tworząc model lotniska i testując jego funkcjonowanie, zdobywają wiedzę praktyczną, porównywalną do tej, którą posiadają pracownicy lotnisk” – zauważył Romider Singh.

Dodał też, że najlepsi studenci mają szansę w przyszłości zostać konsultantami jego firmy i wykonywać profesjonale projekty.

Szkolenie potrwa 45 godzin. W kolejnym semestrze studenci zrealizują indywidualnie duże projekty. Wyniki mogą wykorzystać do prac dyplomowych lub w publikacjach naukowych.

„Krok po kroku rozbudowujemy terminal oraz system pasów startowych na stworzonym przez nas modelu lotniska. Do poprawnego korzystania z programu przydaje się bardzo zdobyta podczas studiów wiedza o funkcjonowaniu lotniska oraz znajomość statystyki, rozkładów prawdopodobieństwa i narzędzi finansowych” – powiedziała jedna ze studentek Aviation Management Dominika Maj.

Pasieczna dodała, że szkolenie zakończy się egzaminem, potwierdzonym prestiżowym certyfikatem Aviation Research Center.

Zauważyła, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest pierwszą na świecie uczelnią, która przeszkoli studentów z obsługi tego oprogramowania. Dotychczas bowiem szkolenia w tym zakresie przechodzili wyłącznie pracownicy lotnisk.

Romider Singh jest prezesem międzynarodowej firmy Aviation Research Corporation z główną siedzibą w Kanadzie. Mają przedstawicielstwa m.in. w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Singh w latach 90. stworzył pierwszą wersję narzędzia ARCport, który jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych oprogramowań do symulowania procesów zachodzących na lotnisku, np. zachowania pasażerów, przepływu bagażów i cargo, odprawy bagażowej oraz obsługi naziemnej samolotów i pasów startowych.

Z oprogramowania korzystają międzynarodowe lotniska, by kontrolować i analizować finanse oraz infrastrukturę m.in. pod kątem przyszłej rozbudowy oraz firmy związane z przewozami lotniczymi.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: