Polskie wynalazki nagrodzone za granicą pokazano w Warszawie
Probiotyki dla zwierząt, urządzenie do oczyszczania wód opadowych, wagon kolejowy z obrotową platformą czy taktyczny robot miotany - to tylko kilka z polskich wynalazków, jakie doceniono na światowych wystawach w 2011 r. Zaprezentowano je we wtorek w Warszawie. XIX Giełda Polskich Wynalazków potrwa do 11 marca.
Na wystawie w Muzeum Techniki zaprezentowano polskie "przeboje" zagranicznych wystaw i targów innowacji z 2011 roku, m.in. z Kuala Lumpur (MTE, ITEX), Moskwy (Archimedes), Taipei (INST), Zagrzebia (ARCA), Norymbergi (IENA), Brukseli (Innova Eureka).
Niemało nagród przyniosły swoim twórcom z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) roboty. Jednego z nich, "taktycznego robota miotanego", można wrzucić do budynku i pozostając w bezpiecznej odległości obserwować wnętrze obiektu. Urządzenie to może służyć członkom grup antyterrorystycznych. Rozpoznaniu służy także robot Piap Scout, pomocny w miejscach trudnodostępnych, np. pod pojazdami czy w szybach wentylacyjnych. Z kolei "mobilny robot o zmiennej konfiguracji" może służyć do testowania różnych układów sterowania, inspekcji trudnodostępnych miejsc czy jako zabawka edukacyjna.
Wiele medali przywożą inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, m.in. za wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową, który pomaga w transporcie ciężkich pojazdów i naczep. W grupie ośmiu wynalazków zaprezentowanych we wtorek przez WAT znalazł się też "szyfrator narodowy" - urządzenie do szyfrowania danych w sieciach teleinformatycznych. Zapewniają, że jest ono odporne na znane obecnie ataki kryptograficzne oraz fizyczne, jak również promieniowanie elektromagnetyczne. Szyfrator można stosować w bankach, przemyśle, logistyce, administracji rządowej i wojsku.
Politechnika Rzeszowska zaprezentowała urządzenie do oczyszczania deszczówki, która już w atmosferze nasyca się pyłami i związkami z niespalonego paliwa, a - spływając po ziemi - chłonie dodatkowo metale ciężkie i substancje ropopochodne. Urządzenie z politechniki oczyszcza deszczówkę z takich zawiesin i metali, umożliwiając jej późniejsze, bezpieczne wykorzystanie.
Aż trzy złote medale (Eureka w Brukseli, SIIF w Seulu, New Time w Sewastopolu) i jeden srebrny (KIWIE w Seulu) zdobył nowy preparat probiotyczny dla zwierząt, opracowany na Politechnice Łódzkiej. Produkt ten zawiera bakterie i drożdże odporne na działanie kwasu żołądkowego i żółci. Może poprawiać odporność zwierząt i sprawiać, że lepiej przyswoją składniki pokarmowe. Można go stosować jako probiotyk dla trzody chlewnej i drobiu.
To już 19. giełda polskich wynalazków wyróżnionych na światowych wystawach. Organizują ją: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, biuro Eurobusiness Haller i Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej. Podczas inauguracji w Muzeum Techniki podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Jacek Guliński podkreślał, jak ważne są wynalazki i wdrożenia. "Musimy dbać i szanować tych, którzy tworzą, są pomysłodawcami i tak samo dbać i wspierać tych, którzy przekuwają pomysły w praktykę" - mówił.
Zgłoszeń patentowych powoli przybywa - mówiła z kolei prezes Urzędu Patentowego (UP), Alicja Adamczak. W roku 2011 do UP zgłoszono 5 126 polskich wynalazków - jest to ok. 32 proc. więcej, niż w roku 2008. "To bardzo dużo, choć i tak nie odzwierciedla całego potencjału umysłowości, kreatywności naszych twórców i potencjalnych twórców" - mówiła.