Virtual Reality w podziemiu

27.09.2011 Skomentuj pierwszy

Jak wykorzystać w przemyśle rozwiązania oparte na technologii wirtualnej rzeczywistość (Virtual Reality, VR)? Pokazała to na zrealizowanych projektach spółka i3D. Prezentowane w trakcie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego aplikacje przygotowane zostały w efekcie nawiązanej współpracy gliwickiego VRHouse`u z działającą w branży górniczej, firmą Becker&Warkop.

Firma i3D po raz kolejny udowodniła, że rozwiązania VR świetnie sprawdzają się nie tylko w grach i prezentacjach marketingowych, ale także w różnych gałęziach przemysłu, również ciężkiego. 4 filmy animowane prezentujące ofertę firmy Becker-Warkop, aplikacja Augmented Reality do prezentacji danych i instrukcji szkoleniowych oraz symulator kokpitu kolejki górniczej, porwały tegorocznych uczestników Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w wirtualny świat branży wydobywczej.

Trzy obszary zastosowań
Po pierwsze szkolenia. Prawdziwym hitem tegorocznych targów był przygotowany przez i3D symulator kolejki górniczej odzwierciedlający wszystkie elementy obsługi kokpitu sterowniczego. Instalacja zbudowana w oparciu o rzeczywisty kokpit oraz wyposażona w system projekcji stereoskopowej i aplikację pokazową jest niezwykle atrakcyjnym, efektywnym oraz precyzyjnym, narzędziem szkoleniowym. Odwiedzający targi mieli więc możliwość, wsiadając do kabiny, przenieść się do wirtualnej kopalni oraz sprawdzić się w roli maszynisty.

Wykorzystanie wirtualnych symulatorów w przemyśle ciężkim niesie z sobą szereg korzyści zarówno na polu szkoleń, prezentacji oferty, prototypowania, badania ergonomii czy zasad BHP. Kompleksowym rozwiązaniem z tego zakresu jest trenażer wykonany w ramach współpracy z firmą Becker-Warkop. Trenażer został wykonany w oparciu o rzeczywistą kabinę i podzespoły kolejki górniczej z oferty firmy. Został on wyposażony w ekran cylindryczny oraz system projekcji stereoskopowej. Aplikacja interaktywna umożliwiała widzom zapoznanie się z podstawami sterowania kolejki oraz z podstawowymi elementami panelu sterowniczego – mówi Adam Stachura Kierownik Działu Projektów w i3D.

Po drugie komunikacja. Aplikacja na urządzenia mobilne wykorzystująca 20 znaczników do prezentacji danych oraz instrukcji szkoleniowych w rzeczywistości mieszanej wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników targów dzięki swojej innowacyjnej formie.

Aplikacje z zakresu rzeczywistości mieszanej dają producentom nowe drogi komunikacji z klientami. Za pośrednictwem tego typu technologii można w łatwy i szybki sposób konsultować budowę i zasadę działania produktów lub dokonywać szkoleń z zakresu ich obsługi. Aplikacje tego typu mogą być prezentowane na urządzeniach mobilnych wyposażonych w odpowiedni system operacyjny. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które w niedalekiej przyszłości może zmienić sposób tworzenia instrukcji użytkowych. Zaletą rozwiązania jest to, że osoba szkolona pracuje w bezpośrednim kontakcie z urządzeniem docelowym – dodaje Adam Stachura.

Po trzecie prezentacja. Na targach pokazane zostały - przygotowane przez specjalistów z i3D - 4 animowane filmy przedstawiające kompleksowe wykorzystanie oferty firmy Becker&Warkop.

Każdy z filmów przedstawia inny system (transmisja danych, monitoring urządzeń, systemy zarządzania energią) jego zasadę działania, urządzenia składowe oraz instalację w kopalni. Dynamiczna forma i prezentacja najważniejszych parametrów produktów ułatwiła widzom szybkie zapoznania się z rozbudowaną ofertą producenta – tłumaczy Adam Stachura.

i3D ma na swoim koncie duże doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań z wykorzystaniem technologii VR w branży wydobywczej. Firma przygotowywała wirtualne aplikacje szkoleniowe oraz interaktywne wizualizacje m.in. dla Saudi Aramco, ExxonMobil, czy amerykańskiej kopalni w Kentucky.

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE” odbyły się w katowickim Spodku, w dniach 6-9 września br. Targi cyklicznie, co dwa lata, organizuje firma Polska Technika Górnicza S.A., którą tworzą czołowi producenci maszyn i urządzeń górniczych.

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: