Rekordowa liczba zgłoszeń w konkursie „Dobry Wzór"

20.09.2011 Skomentuj pierwszy

W tym roku już po raz osiemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje konkurs Dobry Wzór.

W tegorocznej edycji konkursu miarą sukcesu jest wyjątkowo duża liczba zgłoszeń – 172 produkty i usługi. Z tej puli eksperci IWP wybrali 81 finalistów. Wszystkich obejrzymy na pokonkursowej wystawie. Spośród nich międzynarodowe jury wybierze laureatów, którym przyzna tytuł Dobry Wzór 2011, a minister gospodarki nagrodę Wzór Roku 2011.

Sukcesem jest również liczba firm, które zgłosiły się do nas po raz pierwszy. Było ich aż 107, w tym 99 polskich! To świadczy też o tym, jak umacnia się marka konkursu. Polski rynek potrzebuje pozytywnej stymulacji w postaci wskazań eksperckich, wyboru i odsiania z zalewu produktów tych najwartościowszych, innowacyjnych, które zostawią w tyle konkurencję i wyznaczą nowe kierunki. I tu właśnie pojawia się rola Instytutu Wzornictwa Przemysłowego jako doradcy, instytucji dysponującej zapleczem merytorycznym pozwalającym na dokonanie takich wyborów w sposób kompetentny, profesjonalny i bezstronny.

107 nowych firm w tegorocznej edycji – ten wynik mówi sam za siebie. Najwięcej,– 52 produkty – jest w Sferze domu, czyli tej, w której najszybciej zauważamy zmiany i najbardziej ich oczekujemy. Mamy tu sporo świetnych mebli, co nie dziwi, skoro Polska chwali się pozycją czwartego na świecie eksportera w branży meblarskiej. Tu uwagę zwracają dobrze zaprojektowane i bardzo estetyczne meble dla dzieci i młodzieży, czy ambitne i niedrogie krzesła.

Interesujący jest też cały segment wyposażenia łazienek, z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i estetycznymi, kabinami i bateriami łazienkowymi. Absolutną nowością i polską innowacją na skalę międzynarodową jest płyta kuchenna, która ma powierzchnię ceramiczną, ale jest zasilana gazem. W naszym konkursie widzimy też walkę producentów sprzętu zaawansowanych technologii: komputerów, dekoderów, routerów, manipulatorów sensorycznych i telefonii komórkowej.

Na tej branży w znacznej mierze opiera się też Sfera pracy. Nowoczesny notebook, drukarka fiskalna czy kamera termowizyjna – to reprezentatywni przedstawiciele tego segmentu rynku. Ale mamy tu też ergonomiczne krzesła do pracy (w tym fotel mPOSITION, w którego powstaniu miał swój udział IWP), ścianki i parawany do dzielenia otwartych przestrzeni biur, systemy mebli modułowych.

Sfera publiczna to środki lokomocji, a nawet mały samolot do badań i pomiarów, zgłoszony jako bezzałogowy środek latający. Mamy w tym roku dużo systemów dbających o wygląd przestrzeni publicznych: osłon zieleni, lamp, ławek. Pojawia się także nowy wątek, zasygnalizowany przez powietrzny materac antyodleżynowy oraz linię profesjonalnie i estetycznie zaprojektowanych ortez. Uwaga! Wzornictwo w służbie zdrowia, projektowanie sprzętu i ergonomicznych rozwiązań dla szpitali to nowe wyzwanie dla designu.

Brytyjski Design Council na zlecenie tamtejszego ministerstwa zdrowia opracował zintegrowany system szpitalnych mebli pozwalających zwiększyć higienę i tym samym zmniejszyć zachorowalność na tzw. szpitalne infekcje. W Polsce również widać już pierwsze znaki zapowiadające rozwój tego rynku w nowym, nadzorowanym przez wzornictwo wcieleniu. Przy okazji warto zaznaczyć, że to zjawisko jest „ponadsferowe”.

W Sferze domu pokazujemy najlżejszy na rynku wózek inwalidzki.Wreszcie usługi. Bardzo trafna okazuje się zeszłoroczna decyzja o włączeniu ich do konkursu. W tym roku zgłoszono ich 12, do finału przeszło 6. Telewizja bez umowy i abonamentu, Groupon, automat do sprzedaży świeżego mleka pokazują różnorodność tego rynku.

Cztery sfery, 81 produktów walczących o tytuł najlepszych i wielka satysfakcja, że trzymamy rękę na pulsie, świadomość, że poziom i prestiż konkursu rosną.

fot: http://www.iwp.com.pl/projekty_dobry_wzor2011

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: