Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa powstanie na Politechnice Śląskiej

18.10.2007 Skomentuj pierwszy

Nowe studia będą przygotowywać kadry dla lotnictwa cywilnego, a ich powstanie jest odpowiedzią na wyraźne zapotrzebowanie rynku. Dynamicznie rozwijające się w ostatnich latach lotniska cywilne potrzebują pracowników, którzy zajmują się m.in. utrzymaniem pasów startowych, stanem technicznym samolotów, kontrolą lotów, bezpieczeństwem i obsługą pasażerów. -"Projekt ma dać dobre umocowanie zawodowe setkom absolwentów" - podkreślał w Katowicach minister transportu, Jerzy Polaczek. Szacuje się, że w ciągu 5 lat, zatrudnienie w lotnictwie cywilnym powinno znaleźć 23 tys. pracowników. - "Politechnika Śląska stara się reagować na zapotrzebowanie rynku. Rozwój lotnictwa cywilnego stwarza nam możliwość zaangażowania się w te działania", powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Wojciech Zieliński.

Przyszłe Centrum (na razie podpisano list intencyjny) zajmie się organizacją i koordynacją kształcenia kadry dla szeroko rozumianego sektora lotnictwa cywilnego przez współpracę ze szkołami średnimi technicznymi w regionie, organizację studiów dziennych, podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych, a także praktyk studenckich i staży doktoranckich. Ma też prowadzić prace i badania naukowe nad problemami lotnictwa cywilnego. 

Politechnika Śląska ma zapewnić kadrę merytoryczną (np. z wydziałów: Transportu, Budownictwa, Architektury, Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Organizacji i Zarządzania), udostępnić infrastrukturę dydaktyczno-szkoleniową i skoordynować działania organizacyjne i merytoryczne. Urząd Lotnictwa Cywilnego autoryzuje programy nauczania, wykładowców i egzaminatorów w zakresie objętym bezpośrednio przepisami lotniczymi, zapewni też nadzór, jak również umożliwi kontakty z uznanymi ośrodkami szkoleniowymi w kraju i za granicą. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA udostępni infrastrukturę lotniskową na potrzeby kształcenia, jak również będzie się dzielić wiedzą praktyczną oraz umożliwi kontakty z innymi krajowymi i zagranicznymi portami regionalnymi. Resort transportu włączy wszystkie te działania do "Programu rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych".

Przy okazji uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. powołania Centrum, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach otrzymał z rąk szefa Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat Lotniska Użytku Publicznego. Oznacza to, że katowicki port spełnia wymogi tzw. konwencji chicagowskiej i musi być uznawany przez każdego przewoźnika za bezpieczny.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: