Firma TUV SUD zastosowała LMS Virtual.Lab do badania turbin wiatrowych.
Firma LMS z branży technologii innowacyjnych ogłosiła dziś że, TUV SUD Industries Service GmbH zastosowała technologię symulacji firmy Virtual Lab do badania i wydawania certyfikatów dla turbin wiatrowych.
Zastosowanie symulacji do projektowania turbin jest stosowane przez firmę w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatru, która zgodnie z przewidywaniami wzrosła czterokrotnie w latach 2002 -2006 i według Światowej agencji energii wiatrowej podwoi się do roku 2010.Przed użyciem turbiny wiatrowe winny otrzymać certyfikaty bezpieczeństwa oraz konstrukcji, pod warunkiem prawidłowej pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych i odporności na cyklicznego obciążenia oraz na nacisk na konstrukcję urządzeń.
Światowe zapotrzebowanie na certyfikowane turbiny wiatrowe znacząco wzrosło, szczególnie w Niemczech gdzie zainstalowano siłownie wiatrowe o mocy 20 900 megawat,co daje temu krajowi pierwszą pozycję na świecie. Pod tym względem niemiecka filia TUV SUD jest dobrze przygotowana, aby sprostać temu zadaniu na rynku krajowym i międzynarodowym. Firma jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji serwisowych, z charakterystycznym ośmiokątnym znakiem, który jest już symbolem świadectwa bezpieczeństwa i niezawodności w wielu gałęziach przemysłu w tym transporcie, przemyśle energetycznymi, chemicznym, produktów dla konsumentów, wyposażenia medycznego oraz produktów do wypoczynku.
Firma posiada certyfikaty potwierdzające spełnianie międzynarodowych norm dla energii wiatrowej i jest upoważniona przez niemiecki władze do wydawania certyfikatów dla turbin wiatrowych. Zgodnie z tymi kompetencjami inżynierowie podejmują szeroki zakres działań w tym sprawdzanie, kontrolowanie, testowanie, dokonywanie przeglądów projektów i zatwierdzanie oraz obliczanie nacisku, sił dynamicznych oddziałujących na konstrukcję oraz przewidywanego okresu eksploatacji.
Podczas procesu zatwierdzania turbin wiatrowych TUV SUD wykorzystuje oprogramowanie wirtualnego laboratorium LMS do określenia wytrzymałości i punktów zmęczenia, oraz ocenienia ich wpływu na niezawodność elementów. Turbiny wiatrowe muszą pracować wiele lat w zmiennych warunkach atmosferycznych. Symulacja wszystkich możliwych warunków pozwala na określenie zmęczenia materiałów. Proces rozpoczyna się wydawaniem certyfikatu dla wykonanego z elementów modelu. W celu określenia zmęczenia konieczne jest wykonanie symulacji obciążenia oraz skumulowanego efektu niszczenia. Oprogramowanie LMS pozwala na skuteczne zestawienie złożonej operacji sprawdzania wytrzymałości i trwałości szablonów oraz modelów za pomocą VBA (Visual Basic for Applications).
Wykorzystanie najlepszych metod, automatycznego powtarzania zadań podczas określania zmęczenia materiału pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz obniżyć występowanie błędów a także zapewnia ciągłe spełnianie standardów, jeśli chodzi o procedury wydawania certyfikatów dla turbin wiatrowych” wyjaśnił Inżynier Albert Limmer z TUV SUD. Zauważył on że, szczególne zalety daje określanie danych podczas wykorzystywania wirtualnego laboratorium LMS dla urządzeń specjalistycznych i gospodarstwa domowego używanych przez TUV SUD. Po obliczeniu czasu eksploatacji wyniki są automatycznie przetwarzane a na ekranie wyświetlane są w różnych kolorach, pokazując miejsca szczególnie narażone na zmęczenie i awarie podzespołów. Za pomocą potencjału LMS sporządzane są automatycznie raporty wraz ze wszystkimi danymi.
„Laboratorium LMS Virtual lab pozwala naszym inżynierom na proste i łatwe wykorzystanie wizualizacji i automatyki dla unikatowej technologii, dzięki której testujemy turbiny wiatrowe. Zastosowaniu wirtualnej certyfikacji w formie analizy i symulacji pozwala firmie TUV SUD ocenić i zbadać więcej turbin i wykonać to w dokładniejszym zakresie, niż poprzez jakiekolwiek inne możliwe –czy praktyczne metody badań. W ten sposób wykorzystując laboratorium LMS Virtual Lab zaspokajamy rosnące zapotrzebowanie na turbiny wiatrowe, które muszą działać bezpiecznie i niezawodnie przez dziesiątki lat w różnych warunkach atmosferycznych”.
Więcej informacji na stronie http://www.lmsintl.com/virtuallab