Firmy elektroniczne planują centra badawcze w Polsce

09.10.2007 Skomentuj pierwszy

 



Koncern LG Philips LCD myśli o centrum badawczo-rozwojowym w Polsce co najmniej od roku. Z nieoficjalnych informacji "PB" wynika, że firma jest jedną z sześciu spółek branży elektronicznej, która już wkrótce może ogłaszać decyzje o budowie lub rozbudowie działów badawczych.

- Poza LG Philips LCD, planują to także Sharp, Jabil, Flextronics, Delphi i Kimball - twierdzi informator "PB". Niektóre z firm, jak Kimball Electronics Polska, zaprzeczają. Inne potwierdzają te informacje.

- Zastanawiamy się nad tym, podobnie jak większość firm z tej branży, ale jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach - twierdzi w dzienniku Andrzej Gołyga, prezes Jabil Circuit Poland.
- W centrum technicznym w Krakowie pracuje dziś prawie 800 osób. Bardzo ważnym obszarem jest zaawansowana elektronika samochodowa. To jest właśnie ta grupa, do której w najbliższych miesiącach Delphi planuje zatrudnienie kolejnych kilkudziesięciu inżynierów programistów i elektroników - mówi Agnieszka Przymusińska z Delphi.

Firmy mogą liczyć na wsparcie rządu. Na jedno miejsce pracy w centrum badawczo-rozwojowym polski rząd jest skłonny przyznać nawet 5 tys. EUR. To nie wszystko. - Unia daje marchewkę: duże fundusze, które w Polsce będą dostępne w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. To motywuje firmy, by wykorzystać sytuację i zbudować know-how - przyznaje na łamach "PB" Andrzej Gołyga.

Polski atut to 2 mln studentów, wyż demograficzny i poziom płac (z danych HRK Partners i Towers Perrin wynika, że ekspert w Polsce zarabia 71 proc. tego, co jego kolega z Hiszpani i 48 proc. tego, co ekspert w Niemczech).

- Zachętą mogą stać się także parki technologiczne, które oferują szeroki zakres usług badawczych. Takim miejscem może stać się Warszawski Park Technologiczny, którego strategia powinna być gotowa do końca roku - uważa Stefan Kamiński.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: