GNOME 2.20 wydany

21.09.2007 Skomentuj pierwszy

Po ponad dwóch latach prac wydana została kolejna główna wersja środowiska graficznego GNOME oznaczona numerem 2.20. Nowa edycja to nie tylko poprawki dotyczące interfejsu, ale także wiele usprawnień w dołączonych do środowiska aplikacjach. Warto przypomnieć, że niedługo przed premierą najnowszego GNOME'a projekt obchodził dziesięciolecie swojego istnienia. Autorem projektu jest Miguel de Icaza, który to rozpoczął pracę nad nim w sierpniu 1997 roku.

Podobnie jak w poprzednich wersjach tak również i w tej główny nacisk położono na łatwość użycia, stabilność, wsparcie wielu wersji językowych oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Z usprawnień dostępnych dla użytkowników tej wersji można wymienić między innymi:

  • wyszukiwanie plików zintegrowane z oknem dialogowym wyboru pliku
  • lepsze wsparcie dla języków, w których piszemy od prawej do lewej strony, takich jak np. hebrajski
  • ulepszone przeglądanie kolekcji zdjęć
  • uproszczone ustawienia systemowe
  • lepsze zarządzanie energią
  • zdecydowanie ulepszone monitorowanie stanu baterii w komputerach przenośnych

Oprócz tego pomocna dłoń została wyciągnięta w stronę programistów, którzy otrzymają nową wersję GTK+, ulepszone narzędzia oraz wzbogaconą stronę z dokumentacją GNOME.



Z ciekawszych zmian w aplikacjach należy wymienić chociażby nową cechę programu Evolution, który na bazie tekstu wiadomości próbuje wykryć czy nie zapomnieliśmy do niej dołączyć pliku, o którym wspomnieliśmy w treści. Oprócz tego ten popularny klient poczty został wyposażony w narzędzia dzięki, którym z łatwością przeniesiemy nasze wiadomości email z jednego komputera do drugiego. Kalendarz w programie Evolution został wyposażony w zaawansowane funkcje wyszukiwania włączając w to również możliwość zapisywania wyników naszych poszukiwań.

Zmiany zaszły również w odtwarzaczu multimedialnym Totem. W najnowszej wersji oferuje on użytkownikom automatyczne wyszukanie i zainstalowanie kodeka w przypadku gdy nie możemy odtworzyć jakiegoś pliku. Implementacja tej funkcji będzie jednak zależna od twórców dystrybucji.

Nowy GNOME dłużej przechowuje informacje o stanie baterii w laptopach, dzięki czemu jest w stanie lepiej monitorować jej aktualne zużycie. Oprócz tego posiada on również informacje o bateriach wycofanych z użytku przez producentów.

Najnowsza wersja środowiska została również wzbogacona o zestaw narzędzi ułatwiających pracę administratorom systemów. Szczególnie wart uwagi jest program Sabayon, który umożliwia administratorom edycję profili użytkowników wewnątrz interaktywnej sesji. Po zakończeniu edycji profile mogą zostać zapisane i wdrożone na wielu maszynach.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: