Niemiecki rząd otworzył rynek pracy dla polskich inżynierów
Od 1 listopada niemiecki rynek pracy będzie otwarty bez żadnych ograniczeń dla inżynierów z Polski i pozostałych dziewięciu krajów z Europy Środkowowschodniej, przyjętych w ostatnich latach do UE. Rząd Angeli Merkel zaaprobował w środę projekt rozporządzenia w tej sprawie. Nowe przepisy nie wymagają zgody parlamentu.
Ułatwienia w podejmowaniu pracy dotyczą specjalistów budowy maszyn, budowy pojazdów oraz elektrotechników. Będą oni traktowani przez niemieckie urzędy pracy tak samo jak obywatele Niemiec. Obecnie pracownicy z Europy Środkowej i Wschodniej mogą podejmować pracę tylko wtedy, jeżeli o to miejsce pracy nie ubiega się Niemiec.
Koalicja rządowa CDU/CSU - SPD uzgodniła liberalizację przepisów w sierpniu podczas wyjazdowej sesji rządu w Mesebergu pod Berlinem.
Rząd wprowadził równocześnie ułatwienia dla zagranicznych absolwentów niemieckich uczelni. Po zrobieniu dyplomu będą oni mieli rok na poszukiwanie pracy, a w przypadku znalezienia zajęcia otrzymają zezwolenie na pracę na okres trzech lat. Ich także nie będzie obowiązywała zasada, zgodnie z którą obcokrajowiec może podjąć pracę tylko wtedy, jeżeli nie ubiega się o nią obywatel RFN.
Powodem nieoczekiwanej liberalizacji przepisów jest brak fachowców w niektórych branżach, co hamuje rozwój niemieckiej gospodarki. Instytuty naukowe szacują straty ponoszone przez przemysł z powodu niemożności obsadzenia wolnych stanowisk na około 1 proc. produktu krajowego brutto, czyli rocznie 20 mld euro.
Decyzja rządu oznacza zerwanie z praktykowaną dotychczas polityką blokady rynku pracy. Władze w Berlinie przedłużyły w ubiegłym roku zakaz podejmowania pracy przez obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej do maja 2009 roku. Sprawą otwartą jest dostęp pracowników z tych krajów po tym terminie. Niemieckie władze mogą przedłużyć blokadę o kolejne dwa lata, do 2011 roku.