Poznajcie laureatów konkursu POZNAJ DOBRY DESIGN

08.06.2011 Skomentuj pierwszy
Konkurs cieszył się dużym zainteresowanie. Ostanie prace wpłynęły tuż przed północą. Wszystkie nadesłane zgłoszenia prezentowane były na naszej stronie. Poznajcie laureatów konkursu POZNAJ DOBRY DESIGN.

Jury konkursu w składzie:
Elżbieta Opiła – dyrektor Gdynia Design Days
Krzysztof Bielski – Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Janusz Kaniewski – projektant, komisarz wystawy Design w Kontenerach

Do konkursu wpłynęły 22 prace spośród których jury wyłoniło 6 laureatów:

I miejsce i nagrodę aparat fotograficzny PL 150 o wartości 899,00 złotych wygrał Bartosz Kamiński z Gdyni za pracę trolejbus.

Werdykt Jury: Jedyny zgłoszony w konkursie produkt ze sfery publicznej. Zauważono potrzeby dobrze zaprojektowanych produktów dla przestrzeni publicznej, szczególnie ważnych dla poprawy życia w mieście. Zwrócono uwagę na cechy dobrze zaprojektowanego środka transportu, w tym ergonomię, funkcjonalność, estetykę i cechy przyjazne środowisku.

belka


Oto trolejbus Solaris Trollino 12 – przykład dobrze zaprojektowanego środka transportu. Atrakcyjna, dynamiczna stylistyka świetnie wpisuje się w ulice nowoczesnego miasta. Niska podłoga i szeroko otwierające się drzwi ułatwiają dostęp do środka osobom na wózkach. Ergonomicznie rozplanowane wnętrze, wygodne fotele, duże okna i obecność klimatyzacji uprzyjemniają podróż. Elektryczny napęd oznacza cichą i szybką jazdę, przyjazną dla środowiska. Tak wygląda przyszłość komunikacji.

II miejsce i nagrodę aparat fotograficzny PL 150 o wartości 899,00 złotych wygrała Paulina Szynkarczuk z Gdyni za pracę zawieszka na torbę.

Werdykt Jury: Wybrano unikalny przedmiot. Trafnie podkreślono jego dobre cechy projektowe, jak konstrukcje, funkcjonalność i wyjątkową estetykę. Zwrócono uwagę na ideę powstania produktu – praktyczne rozwiązanie konkretnej potrzeby, jak również nawiązanie projektu do biżuterii celem określenia grupy docelowej.

belka


Ta elegancka zawieszka na torbę to ‘must have’ każdej nowoczesnej kobiety. Stylowa, lekka i wygodna mieści się w każdej torebce. Składa i rozkłada się bez problemu. Zajmuje niewiele miejsca. Posiada także dodatkową funkcję – malutkie lusterko. Zawieszka przydaje się w wielu sytuacjach i utrzymuje nawet bardzo ciężkie torby (do 10 kg). Jest praktyczna, ale pełni także funkcję estetyczną, gdyż swym wyglądem przypomina gustowną biżuterię.

III miejsce i nagrodę aparat fotograficzny ST 70 o wartości 799,00 złotych wygrał Grzegorz Bożejewicz z Warszawy za pracę szafa.

Werdykt Jury: Trafny opis praktycznego rozwiązania, jakim jest wybrany produkt. Zwrócono uwagę zarówno na wzornicze cechy samego produktu, jak materiał, funkcjonalność i estetykę. Opis sformułowany został językiem korzyści dla klienta.

belka


Przemyślane rozwiązanie szafy dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Forma jej odbiega od klasycznego ciężkiego mebla. Przybiera postać pozornie wiotką, mimo to nie traci swej funkcji. Projekt posiada tradycyjny drążek dla wieszaków, ale projektant daje nam możliwość własnej modyfikacji przestrzeni użytkowej poprzez mocowanie półek. Kółka umożliwiają nam przemieszczanie szafy tam gdzie aktualnie jest potrzebna. W prowadzeniu ułatwia nam sprytna rączka. Wytrzymały materiał w połączeniu z giętą aluminiową rurką sprawia, że mebel staje się lekki. Kiedy przychodzi czas wyprowadzki szafę składamy jak namiot i wrzucamy do torby. Kojarzy mi się z wakacjami, podróżami i jest poręczna jak walizka."

IV miejsce i nagrodę aparat fotograficzny PL 80 o wartości 599,00 złotych wygrała Anna Taut z Gdańska za pracę obieraczka do warzyw i owoców.

Werdykt Jury: Zwrócono uwagę na prosty przedmiot codziennego użytku. Trafnie oceniono aspekty dobrego projektu: ergonomię, bezpieczeństwo, funkcjonalność.

belka


Zwróciłam uwagę na obieraczkę do warzyw I owoców szwajcarskiej firmy VICTORINOX znanej ze swoich uniwersalnych scyzoryków. Obieraczka ma perfekcyjnie ostre, a za razem bezpieczne ostrze usytuowane tak, aby zawsze się dobrze dopasować do obieranego przedmiotu. Z boku ma mały nożyk do wycinania plamek, wykonana jest z tłoczonego aluminium. Świetnie leży w dłoni mimo swej prostoty, jest też bardzo lekka, a cena ( ok. 7zł) to kwintesencja dobrego wzornictwa.

V miejsce i nagrodę aparat fotograficzny ES 70 o wartości 499,00 złotych wygrała Beata Zujewska z Gdyni za pracę łyżeczka do grejpfrutów.

Werdykt Jury: Opisano niezwyczajny produkt o niszowym zastosowaniu, jednak bardzo funkcjonalny. Zwrócono uwagę na wszystkie praktyczne zastosowania produktu, jego cechy projektowe. Językiem korzyści dla konsumenta podkreślono szeroki opis zastosowań.

belka


Niby zwyczajna łyżeczka, a jednak… Łyżeczka do jedzenia grejpfrutów jest jednym z przykładów na to, jak subtelna zmiana formy może znacznie wpłynąć na funkcjonalność przedmiotu. Trójkątne zakończenie łyżeczki oraz ząbkowana krawędź ułatwiają wydobywanie miąższu z przepołowionego owocu grejpfruta. Łyżeczka sprawdza się nie tylko w przypadku cytrusów. Ułatwi ona spożywanie takich owoców jak kiwi czy granaty, które chętnie wyjadamy prosto ‘z połówki’. W przypadku deserów bezowych czy ciastek o bardziej zbitej konsystencji, łyżeczka pozwoli nam uniknąć ‘wypadku’ z jedzeniem ześlizgującym się z talerza przy próbie uszczknięcia niewielkiego kawałka. To świetna alternatywa dla widelczyka np. przy okazji deseru z owoców, bezów i lodów. Należy zauważyć, że ząbki znajdujące się na krawędziach nie posiadają ostrych zakończeń, dzięki czemu, zarówno delikatne usta naszych gości jak i nasze dłonie przy zmywaniu, są całkowicie bezpieczne.
Łyżeczka jest stosunkowo lekka. Została wykonana z nieodkształcającego się metalu i nie posiada żadnych ornamentów poza dyskretnie umieszczoną na spodzie nazwą marki. Minimalistyczny design sprawia, że komplet takich łyżeczek doskonale pasuje do wyposażenia nowoczesnej kuchni i w wielu przypadkach nie będzie odstawał formą od reszty sztućców.

VI miejsce i nagrodę aparat fotograficzny ES 70 o wartości 499,00 złotych wygrał Adam Karpisz z Wejherowa za pracę korkociąg z dźwigniami.

Werdykt Jury: Wybrano pospolity produkt codziennego użytku. W ciekawy sposób podkreślono wartość wzorniczą – prostotę. W rzeczowy i krótki sposób ujęte zostały najważniejsze aspekty dobrego projektowania.

belka


Noblista W.Golding w powieści „Władca much” pisał: „Największe pomysły cechuje prostota.” Oto typowy korkociąg w którym zastosowano dźwignie ułatwiające wyciągnięcie korka. Jego forma to wynik funkcji, oszczędzono mu zbędnych ozdób czy plastikowej obudowy, ukazując urokliwy mechanizm. Owa niklowana konstrukcja, tak wygodna i prosta w użyciu, jest częstym gościem naszych domów. Powszechność tego wzoru jest najlepszym dowodem jego trafności, stanowi idealne rozwiązanie problemu korkowanej butelki.

Zwycięzcom gratulujemy!

Nagrody można odbierać osobiście w dniach 19 – 20 czerwca w godz. 12.00 - 14.00 w Gdyni na Placu Grunwaldzkim (wystawa Design w Kontenerach, kontener nr 1 INFO). Tym, którzy nie będą mogli stawić się osobiście, nagrody prześlemy pocztą.

Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu, w którym szczegółowo omówione są zasady odbierania nagród.

Nagrody w konkursie ufundował Samsung Electronics Polska

Partnerem konkursu jest Gazeta Wyborcza Trójmiasto i Gazeta.pl Trójmiasto
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: