CC OPEN DAYS 2024

CADKON 2008

25.09.2007 Skomentuj pierwszy

CADKON 2008 to aplikacja stworzona z myślą o polskich architektach. Nowe, w pełni zintegrowane narzędzie pozwala na wydajniejszą pracę w znanym środowisku AutoCAD Architecture 2008. Wiadomo, że dostosowanie standardów oraz nowe funkcje i usprawnienia mają zdecydowany wpływ na końcowy efekt procesu projektowego. CADKON 2008 przeznaczony jest dla AutoCAD Architecture 2008 w polskiej wersji językowej.

Zgodność ze standardami

CADKON umożliwia wyświetlanie elementów budowlanych zgodnie z Polską Normą na rzutach i przekrojach. Dzięki temu w stylach obiektów pojawiają się nowe parametry, takie jak: oś z opisem wymiarów i wyświetlanie progu lub framugi dla drzwi, szprosy okienne, graficzna reprezentacja nadproża łukowego dla ścian. Dodatkowo style drzwi i okien przejmują kontrolę nad ukształtowaniem zakończenia ściany, czyli węgarkiem. Aplikacja dostarcza również zestawy najczęściej stosowanych stylów elementów budowlanych.

Dokładność odwzorowania zależy od nowych konfiguracji wyświetlania 1:200, 1:100 i 1:50. Przełączenie powoduje natychmiastowe dostosowanie kreskowań, rozmiaru tekstów wymiarowych, opisów do żądanej skali. Program zawiera polski klucz i standard warstw oraz szablon rysunkowy.

Rozszerzenia funkcjonalności

Alternatywny Menedżer Kondygnacji pozwala na tworzenie obiektu wielokondygnacyjnego w jednym pliku DWG, bez potrzeby korzystania z odnośników zewnętrznych. Zarządzanie wirtualnym budynkiem jest przez to niezwykle proste - wszystkie funkcje związane z przełączaniem widoczności, wprowadzaniem czy zaznaczaniem obiektów znajdują się w oknie do złudzenia przypominającym pasek warstw AutoCAD. Kondygnacje, tak jak warstwy, można włączać, wyłączać, zamrażać itp.

Kolejne usprawnienie wprowadzone przez CADKON to moduł umożliwiający tworzenie lukarn. Procedura wstawiania obiektu jest maksymalnie uproszczona - po wybraniu typu lukarny należy wskazać dach lub połać dachową i określić długość ściany frontowej. Pojawiające się okno dialogowe pozwala na edycję takich parametrów jak: kąt nachylenia połaci, wysokość kalenicy i punktu oparcia, długość okapów czy punkt podstawy naczółka. Można określić style obiektów tworzących konstrukcję i zdecydować czy w dachu źródłowym ma powstać otwór w kształcie tworzonej facjatki. Wynikiem jest lukarna składająca się z obiektów ADT, czyli ścian i połaci dachowych.

Aplikacja wprowadza nowy obiekt AEC - Okno Dachowe. Umieszcza się je bezpośrednio w dachu lub połaci dachowej poprzez wskazanie punktu i określenie wysokości wstawienia. Można również zdecydować o tym, czy okno ma automatycznie wyciąć otwór w połaci dachowej i wybrać sposób jego kształtowania. Okna dachowe, podobnie jak inne obiekty ADT są oparte na stylach. CADKON oferuje gotowe style okien dachowych firm Roto, Velux czy Fakro. 

Znacznie usprawniono sposób tworzenia zestawień. Nowy typ metki - balonik - umożliwia opisywanie wszystkich elementów stolarki, czyli drzwi, okien i okien dachowych. Każdy z obiektów o identycznych parametrach będzie miał taki sam opis i dotyczy to nawet drzwi lewych i prawych, jeśli są wykreślone w tym samym stylu. Wszystkie opisane elementy zostaną umieszczone w tabeli zestawieniowej nowego typu, zawierającej opis, graficzną reprezentację każdego z nich. Obiekty identyczne są automatycznie zliczane. Tabela jest całkowicie edytowalna zarówno pod kątem zawartości (filtrowanie, wybór kolumn), jak i wyglądu (styl tekstu, kolory linii itp). Opisanie kolejnego obiektu przy pomocy balonika powoduje automatyczne dodanie go do tabeli zestawieniowej.

Kolejna nowa funkcja wprowadzona przez CADKON to moduł wspomagający tworzenie izolacji. Obiekt ten można wprowadzać poprzez wskazywanie kolejnych punktów linii lub poprzez konwersję istniejącej krzywej. Aplikacja oferuje bibliotekę gotowych izolacji zawierającą również elementy innego typu, jak np. skarpy.

W tym samym pasku narzędziowym znajduje się narzędzie pozwalające na zdefiniowanie struktury warstw przegrody poziomej wraz z opisem umieszczonym na chorągiewce. Gotowy zestaw może zostać zapisany w bibliotece, do ponownego wykorzystania. W połączeniu z modułem do rysowania izolacji i zawartą w nim biblioteką multilinii, tworzenie szczegółowego przekroju np. połaci dachowej przebiega niezwykle szybko.

W CADKON znacznie uproszczono procedurę wprowadzania wymiarów wysokościowych. Po ustawieniu punktu bazowego pozostaje jedynie wstawienie samoakualizujących się kot wysokościowych.

Aplikacja oferuje również praktyczne narzędzie przyspieszające podgląd i szybką prezentację 3D. Okno CADKON Widok pozwala na wyświetlanie wybranych obiektów rysunku, ustawienie ogniskowej kamery i zapis do pliku BMP. Nowy silnik graficzny w pełni wykorzystuje akcelerację sprzętową OpenGL. Funkcja jest niezwykle wydajna przy bardzo złożonych i rozbudowanych projektach.

Integralną częścią aplikacji jest moduł CADKON-A oferujący bogaty zestaw bloków 2D, 3D i MultiBloków. Dostępny jest poprzez własny pasek narzędziowy i okno DesignCenter - zawiera około tysiąca gotowych elementów pogrupowanych tematycznie (sanitarne, salon, kuchnia, krajobraz itp.). Aplikacja zawiera również specjalny kreator pozwalający na błyskawiczne stworzenie własnego MultiBloku.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024