Wkrótce XI Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

01.04.2011 Skomentuj pierwszy
Ponad 150 wykładów, pokazów, koncertów i debat odbędzie się podczas XI edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się między 15 a 19 kwietnia. Wśród tegorocznych nowości znalazł się "Namiot Przygód", który - podczas festiwalowego weekendu - stanie na Rynku Staromiejskim. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Festiwal organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Ponieważ rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie oraz Międzynarodowym Rokiem Chemii, to właśnie ta dziedzina wiedzy będzie wiodącą podczas XI edycji festiwalu. Wydarzenie zainauguruje dyskusja "Chemia, po prostu chemia", która odbędzie się 15 kwietnia o godz. 18 w Teatrze Baj Pomorski. Jej uczestnicy porozmawiają m.in. o zastosowaniu chemii - zarówno tej najprostszej, jak i zaawansowanej - w obserwacji zjawisk, które zachodzą w otaczającym nas świecie.

Uczestnicy jednego festiwalowych wykładów poszukają odpowiedzi na odwieczne pytanie, co ma piernik do wiatraka? "Wbrew pozorom, całkiem sporo. Od wynalazku Corneliusa Corneliszoona, który skonstruował pierwszy wał korbowy, do maszyn molekularnych. Od fenolu, popularnego środka odkażającego, do piernika - nierozerwalnie związanego z Toruniem, ukazany zostanie wpływ odkryć naukowych na życie codzienne" - zapewniają organizatorzy zajęć. W ramach pokazu "Polon, Rad - Ale czad!" reprezentanci Studenckiego Koła Naukowego Chemików zaprezentują niezwykle efektowne doświadczenia chemiczne.

Po raz pierwszy podczas Festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Staromiejskim stanie "Namiot Przygód". "Będzie to unikalne miejsce skupiające w sobie bardzo ciekawe i jednocześnie praktyczne osiągnięcia nauk ścisłych, takich jak chemia i fizyka. Każdy z uczestników będzie miał możliwość odczucia na własnej skórze przenikania się niesamowitego świata nauki z życiem codziennym" - zapewniają organizatorzy imprezy.

Uczestnicy spotkania "Słońce nasza własna elektrownia" będą mogli obserwować proces produkcji ogniw słonecznych z wykorzystaniem soku z ciemnych owoców: aronii, jagody i jeżyny. Dowiedzą się też ciekawych rzeczy na temat najbliższej nam gwiazdy.

W "Namiocie Przygód" będzie można skorzystać z niepowtarzalna okazji porozmawiania z ... Marią Skłodowską-Curie. "Porozmawiaj z Marią" to tytuł imprezy poświęconej życiu i dokonaniom słynnej Polki. W scenografii paryskiej pracowni, w której dokonała odkrycia polonu i radu, zwiedzający będą mogli poznać ją bliżej bądź to poprzez lekturę przygotowanych materiałów bądź też poprzez ... rozmowę z dwukrotną noblistką.

Z kolei w pracowni mikrobiologicznej Zakładu Mikrobiologii Środowiskowej i Biotechnologii UMK będzie można się dowiedzieć, czy bakterie mają zęby, czy bakteria może być przyjacielem człowieka i ile bakterii żyje w ludzkim organizmie. "Tylko u nas będziesz podglądać najmniejszych +pracowników+ oczyszczalni ścieków albo +lokatorów+ swojej jamy ustnej, a nawet sam wykonasz preparat umożliwiający ich obserwacje" - przekonują organizatorzy spotkania.

Wśród festiwalowych atrakcji znalazły się również koncerty, widowiska plenerowe i spotkania poświęcone sztuce. Do najważniejszych z nich należy dyskusja o sztuce interpretacji muzycznej z udziałem zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafała Blechacza. Podczas dyskusji pianista wykona fragmenty utworów fortepianowych, którymi zilustruje swoje wypowiedzi.

Wszystkich, którzy w programie festiwalu będą szukali innych wydarzeń artystycznych może zainteresować też plenerowy koncert muzyki elektronicznej "Jan Hevelius in memoriam" pod 620 tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. "Podczas koncertu planowane są pokazy nieba przez teleskopy optyczne. Ponadto za pomocą radioteleskopu wysłane zostanie +Festiwalowe Światełko do Nieba+ oraz będzie możliwość posłuchania na żywo szumu kosmosu" - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

W poniedziałek 18 kwietnia Instytut B61 - autorski projekt Jana Świerkowskiego - zaprezentuje widowisko plenerowe "Czas Retencji". "Czas Retencji stanie się filozoficzną refleksją nad przemijaniem i miejscem człowieka we Wszechświecie, czasem zatrzymywania chwili" - informują organizatorzy wydarzenia.

Wstęp na wydarzenia Festiwalu Nauki jest wolny, jednak na część imprez obowiązują wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: http://www.festiwal.torun.pl

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: