Procesory NVIDIA odegrały kluczową rolę w odkryciu nowego pulsara
Pulsar został odkryty w lipcu 2010 r. i otrzymał nazwę identyfikacyjną PSR J1952+2630. Gwiazda ma ok. 15 kilometrów średnicy i leży ponad 30 000 lat świetlnych od Ziemi, na orbicie gwiazdy towarzyszącej o masie podobnej do masy Słońca. Odkrycie może pomóc naukowcom w poszerzeniu wiedzy na temat ewolucji gwiazd oraz zachowaniach materii o bardzo wysokiej gęstości.
Projekt Einstein@Home wykorzystuje wpółdzieloną przez użytkowników, dodatkową moc obliczeniową komputerów PC na całym świecie, do przeszukiwania danych zbieranych przez detektory fal grawitacyjnych i teleskopów radiowych. Nowa wersja aplikacji wykorzystuje procesory wyposażone w architekturę NVIDIA CUDA, dzięki którym może osiągnąć dwudziestokrotny wzrost wydajności. Dzięki temu 10% procesorów graficznych w podłączonych komputerach zapewnia taką samą wydajność obliczeniową, co wszystkie procesory centralne w tej grupie.
Od premiery projektu Einsten@Home w 2005 r. zarejestrowano w nim ok. 2 miliony maszyn uczestniczących, a każdego tygodnia ok. 100 000 komputerów nawiązuje połączenie z serwerami. Jeżeli potraktowalibyśmy cały rozproszony system jako pojedynczy komputer, byłby to jeden z najszybszych 20 superkomputerów na całym świecie.
Einstein@Home to dzieło dyrektora projektu – profesora Bruce'a Allena, który jest dyrektorem Instytutu Fizyki Grawitacyjnej im. Maxa Plancka w Hanowerze (Niemcy) – uznawane za jeden z najważniejszych eksperymentów naukowych na świecie.
„Rosnąca udział wydajnych procesorów graficznych w programie Einstein@Home poważnie zainteresował astronomów. Dzięki tym układom możemy w przeciągu miesiąca przeanalizować dane, które zajęłyby konwencjonalnym procesorom cały rok,” twierdzi Allen. „To ogromna zmiana i uważam, iż w przyszłości ok 90% wszystkich obliczeń naukowych będzie wykonywanych właśnie przez procesory graficzne, a pozostała część przez procesory centralne.”
Praca na temat, zatytułowana „Arecibo PALFA Survey and Einstein@Home: Binary Pulsar Discovery By Volunteer Computing”, została wczoraj i jest dostępna pod tym adresem. Więcej informacji na temat projektu Einstein@Home można znaleźć tutaj. Więcej szczegółów na temat obliczeń na procesorach graficznych firmy NVIDIA można zamieszczono pod tym adresem.