Procesor obliczeń GPU nvidia® TESLA™ rozpoczyna erę superkomputerów osobistych
22.06.2007
Skomentuj pierwszy
Nowe rozwiązania NVIDIA Tesla wprowadzają na rynek HPC (high performance computing) bezprecedensową metodę przetwarzania równoległego zaawansowanych kalkulacji
„NVIDIA Tesla ułatwi odkrywanie ogromnych rezerw ropy naftowej dzięki szybszemu i bardziej dokładnemu interpretowaniu danych geofizycznych”. — Steve Briggs, Headwave, Inc.
„NVIDIA Tesla pozwoli nam na 100-krotny wzrost wydajności niektórych naszych programów i to na komputerach klasy desktop, podczas gdy poprzednio musieliśmy wykonywać te obliczenia na klastrach”. — John Stone, University of Illinois Urbana-Champaign
„NVIDIA Tesla otworzyła zupełnie nowe światy w dziedzinie obliczeń elektromagnetycznych”. — Ryan Schneider, Acceleware
„Analizy geofizyczne i sejsmiczne były zawsze procesem, który zajmował wiele, wiele godzin”, powiedział Steve Briggs, wiceprezes integracji systemów w Headwave, mieszczącej się w Houston firmie zajmującej się wizualizacjami geofizycznymi. „Bez takich wynalazków jak Tesla i technologia obliczeń przez GPU CUDA, takie odkrycia jak pole Jack, gdzie ogromna rezerwa ropy odkryta została na głębokości 27 tysięcy stóp pod dnem Zatoki Meksykańskiej, nie byłyby możliwe. Dzisiejsza premiera nowych produktów NVIDIA sprawi, że odkrycia tej rangi i większe staną się bardziej prawdopodobne”.
Obliczenia o wysokiej wydajności w takich dziedzinach jak nauki o ziemi, biologia molekularna oraz diagnostyka medyczna pozwalają dokonywać odkryć, które zmieniają życie milionów ludzi na świecie. Uniwersytety, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa z tych i innych dziedzin napotykają jednak na barierę: w miarę jak rośnie złożoność symulacji, na których opierają swoje badania, rośnie także zapotrzebowanie na moc obliczeniową.
NVIDIA wykonała gigantyczny krok i podjęła wyzwanie, przedstawiając dzisiaj nową klasę procesorów opartych o rewolucyjnie nowe procesory graficzne (GPU). Pod marką NVIDIA® Tesla™, NVIDIA zaoferuje rodzinę produktów do obliczeń na GPU, które w ręce każdego naukowca i inżyniera oddadzą moc osiągalną poprzednio jedynie w superkomputerach. Obecne stacje robocze zmienią się w „superkomputery osobiste”.
„Współczesna nauka nie jest już ograniczona do laboratoriów; naukowcy wykorzystują symulacje komputerowe zanim jeszcze zostanie wykonany choćby pierwszy eksperyment. Ten fundamentalny zwrot w kierunku metod obliczeniowych tworzy zupełnie nowe możliwości dochodzenia do odkryć w nauce oraz inżynierii”, powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i dyrektor generalny firmy NVIDIA. „Drastycznie redukując czas dokonywania obliczeń, w niektórych przypadkach od tygodni do godzin, NVIDIA Tesla stanowi najbardziej znaczące dokonanie w branży obliczeń o wysokiej wydajności od czasu zaimplementowania przetwarzania wektorowego wraz premierą superkomputera Cray 1”.
Rodzina rozwiązań do obliczeń przez GPU NVIDIA Tesla rozciąga się od komputerów PC po klastry serwerów. Nowa rodzina obejmuje:
Procesor obliczeń GPU NVIDIA Tesla, dedykowaną kartę obliczeniową, którą można instalować w pojedynczym komputerze lub stacji roboczej. GPU Tesla zawiera 128 procesorów równoległych i oferuje moc obliczeniową dochodzącą do 518 gigaflopów. Procesor obliczeń GPU może być wykorzystywany w istniejących systemach, wspierany przez wysokowydajne procesory główne.
Superkomputer typu deskside NVIDIA Tesla, rozszerzalny system obliczeniowy zawierający dwa procesory NVIDIA Tesla, podłączany do komputera PC lub stacji roboczej za pomocą adaptera PCI-Express. Z wieloma systemami typu deskside, standardowy komputer lub stacja robocza przekształca się w superkomputer osobisty, oferujący do 8 teraflopów mocy obliczeniowej.
Serwer obliczeń GPU NVIDIA Tesla, serwer w obudowie 1U zawierający do ośmiu GPU NVIDIA Tesla, zawierający ponad 1000 procesorów równoległych oferujących klastrom teraflopy mocy obliczeniowej. Serwer obliczeń GPU Tesla to pierwszy system serwerowy tego typu, umożliwiający zastosowanie obliczeń przez GPU w centrach danych.
Przykładowe zastosowania
|
Kontakt
|
Wzrost prędkości
|
Baza danych sejsmicznych
|
66 do 100 x
|
|
Symulacja anteny telefonu komórkowego
|
45 x
|
|
Dynamika cząsteczkowa
|
240 x
|
|
Symulacja neuronów
|
100 x
|
|
Przetwarzanie obrazów rezonansu magnetycznego
|
245 – 415 x
|
|
Symulacja chmur
|
50 x
|
Obliczenia wykonywane przez NVIDIA Tesla dostępne są teraz dla każdego twórcy oprogramowania za pośrednictwem jedynego na świecie, bazującego na języku C środowiska programowania dla GPU. NVIDIA® CUDA™ to kompletne rozwiązanie programistyczne zawierające kompilator C, debuger/profiler, dedykowany sterownik oraz standardowe biblioteki. CUDA upraszcza obliczenia równoległe na GPU poprzez wykorzystanie standardowego języka C do tworzenia programów przetwarzających równolegle potężne ilości informacji. Programy napisane z wykorzystaniem CUDA i uruchamiane na rozwiązaniach Tesla mogą szybko rozwiązywać złożone zadania obliczeniowe. Środowisko programistyczne CUDA jest obecnie obsługiwane w systemach operacyjnych Linux i Microsoft® Windows® XP.
Większość aplikacji, które wymagają potężnych mocy obliczeniowych, może wykorzystać moc NVIDIA Tesla, sprawiając, że przetwarzanie równoległe stanie się bardziej powszechne i dostępne. Sukcesy technologii CUDA można zauważyć zarówno w środowisku akademickim, jak i twórców aplikacji. Oprócz przyjęcia jej przez wiodące uniwersytety, które wprowadzają nowe kursy przetwarzania równoległego, CUDA jest także wykorzystywana przez tysiące twórców oprogramowania i naukowców w takich zastosowaniach jak symulacje cząsteczkowe, analizy danych sejsmicznych czy projektowanie urządzeń medycznych.
„Wiele z analizowanych przez nas struktur molekularnych jest tak złożonych, że symulacja ich działania może zająć nawet całe tygodnie”, powiedział John Stone, starszy programista badawczy na University of Illinois Urbana-Champaign. „NVIDIA Tesla pozwoliła nam na 100-krotny wzrost wydajności niektórych naszych programów i to na komputerach klasy desktop, podczas gdy poprzednio musieliśmy wykonywać te obliczenia na klastrach. NVIDIA Tesla umożliwi przyspieszenie tych symulacji dzięki bardziej elastycznym rozwiązaniom obliczeniowym”.
„Analizy geofizyczne i sejsmiczne były zawsze procesem, który zajmował wiele, wiele godzin”, powiedział Steve Briggs, wiceprezes integracji systemów w Headwave, mieszczącej się w Houston firmie zajmującej się wizualizacjami geofizycznymi. „Bez takich wynalazków jak Tesla i technologia obliczeń przez GPU CUDA, takie odkrycia jak pole Jack, gdzie ogromna rezerwa ropy odkryta została na głębokości 27 tysięcy stóp pod dnem Zatoki Meksykańskiej, nie byłyby możliwe. Dzisiejsza premiera nowych produktów NVIDIA sprawi, że odkrycia tej rangi i większe staną się bardziej prawdopodobne”.
„Symulacje elektromagnetyczne wykorzystujące sprzęt firmy NVIDIA przebiegają szybciej o ponad 25 razy, co pozwala na zastosowanie bardziej skomplikowanych metod analizy produktów medycznych, o których 2 lata temu nie można było nawet marzyć”, powiedział Ryan Schneider, główny technolog w firmie Acceleware Corporation. „NVIDIA Tesla otworzyła zupełnie nowe światy w dziedzinie obliczeń elektromagnetycznych”.
Ceny i dostępność
Więcej informacji na temat produktów NVIDIA Tesla, w tym listę oficjalnie certyfikowanych systemów i autoryzowanych partnerów znaleźć można na stronie: www.nvidia.pl/tesla.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Jaką kupić grafikę do pracy w Autodesk Inventor?
Nvidia Quadro P2000 i P4000 dla SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Visualize
NVIDIA Quadro P6000 oraz P5000 – będą dostępne już w październiku!
Płyta główna MSI dla stacji roboczych z certyfikatem NVIDIA SLI
OVH i Nvidia: zaawansowane funkcje graficzne z chmury
Połącz tablet SHIELD firmy Nvidia z Autodesk Formit 360
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI