Naczelna Organizacja Techniczna: Innowacje lekiem na kryzys

03.06.2009 Skomentuj pierwszy
W Polsce ludzie są bardzo kreatywni i innowacyjni, natrafiają natomiast na przepotężne bariery urzędnicze. To się zmieni wkrótce, a przyczyną zmian na lepsze będzie między innymi stagnacja w gospodarce - przekonuje w rozmowie z PAP Włodzimierz Hausner, dyrektor Centrum Innowacji Naczelnej Organizacji Technicznej.

O szansach, jakie polskiej gospodarce otwiera dekoniunktura polscy uczeni, technicy i inżynierowie będą mówili 16 czerwca w Poznaniu na dorocznym Forum Inżynierskim towarzyszącym Targom Innowacje-Technologie-Maszyny. NOT jako wspólnota Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych reprezentuje społeczność techniczną. Misją organizacji są działania na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego jako współtwórcy postępu cywilizacyjnego i zrównoważonego rozwoju. W ramach tej misji NOT prowadzi projekty celowe dofinansowując ze środków ministra nauki i szkolnictwa wyższego badania służące uruchomieniu nowego produktu lub nowej technologii przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Z szacunków Hausnera wynika, że dotychczas przyjęto ponad 1200 wniosków i zawarto 750 umów, w których dofinansowano projekty kwotami ok. 200 tys zł - łącznie w latach 2002-2008 było to 140 milionów złotych.

"Mamy mnóstwo wyrobów, którymi można się pochwalić. I robimy to. Od 2002 roku organizujemy na terenie Targów Poznańskich Forum Inżynierskie. Tam pokazujemy - w formie +show+, a nie nudnej konferencji naukowej - co zrobiono, jak zrobiono i czemu to służy" - mówi dyr. Centrum Innowacji NOT.

Prezentacje i debaty podczas czerwcowego forum będą adresowane nie tylko do inżynierów, ale i do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji badawczych oraz ekspertów NOT, którzy zajmują się innowacjami.

"Planujemy pokazać zrealizowane projekty w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. słupki drogowe robione najnowocześniejsza techniką, zagospodarowanie butelek PET. Instytut Nafty i Gazu będzie mówić o projektach związanych z ekologicznym i ekonomicznym spalaniem różnych paliw. Przedstawimy nowe projekty NOT, a w końcu - krytycznie odniesiemy się do programu Innowacyjna Gospodarka, o którym będzie mówił przedstawiciel ministerstwa rozwoju regionalnego" - zdradza Hausner.

Jak wyjaśnia, nie popiera m.in. zapisu w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, który zakłada, że nie można dofinansować projektu, jeśli technologia nie jest w świecie stosowana dłużej, jak 3 lata.

Dodaje, że wśród najważniejszych barier dla transferu technologii kadra inżynierska, badacze i przedsiębiorcy wymieniają te związane z opatentowaniem wynalazków.

"Mamy 35 ośrodków innowacji w NOT i ze wszystkich docierają do nas sygnały o niewydolności procedur. W przygotowaniach do forum ten temat był wyeksponowany. Nic nie zniechęca tak skutecznie, jak długotrwały proces uzyskiwania ochrony w polskim urzędzie patentowym. Zniechęcają też koszty - taniej jest uzyskać ochronę w Japonii i w Stanach Zjednoczonych" - obserwuje Hausner.

Podczas spotkania przedsiębiorcy, którzy wyróżnili się szczególnymi efektami wzrostu zatrudnienia zostaną nagrodzeni "Dźwignią" - wyróżnienie wręczy prezes NOT Ewę Mańkiewicz-Cudny, redaktor naczelną "Przeglądu Technicznego".

"Warto odwiedzić forum i Targi Poznańskie, które ostatnio wróciły do świetności. Wystawi się tam co najmniej 1400 wystawców z około 50 krajów" - zachęca ekspert.

W ubiegłym roku odbyło się spotkanie inżynierów pod hasłem "NOT - promotorem innowacyjnych przedsiębiorców". Tegoroczne forum, zatytułowane "Innowacje lekiem na kryzys" wpisuje się w międzynarodowy i krajowy kontekst. Rozstrzyga się również przyszłość polskiego inżyniera i naukowca - trwają prace legislacyjne związane z projektami 5 ustaw dotyczących nauki: o instytutach badawczych, finansowaniu nauki, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Centrum Nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. W ramach reformy nauki rozstrzygnięta zostanie m.in. formuła i finansowanie projektów celowych.

Przesłanie forum włącza się także w ogłoszony przez Komisję Europejską Europejski Rok Kreatywności i Innowacji pod hasłem "Wyobraźnia - Kreatywność - Innowacje".

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: