Koło Naukowe Energetyków PW tworzy dzielnicową Akademię Techniki

03.02.2009 Skomentuj pierwszy


Budowa studenckiego symulatora elektrowni, utworzenie katalogu instalacji energetycznych w Polsce, udział w projekcie modernizacji termicznej Instytutu Techniki Cieplnej PW, utworzenie Bemowskiej Akademii Techniki w Warszawie pracującej na rzecz edukacji dzieci i młodzieży - to niektóre przedsięwzięcia, jakie chce zrealizować w tym roku Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej

Projekt symulatora elektrowni powstaje od początku ubiegłego roku. Z założenia jest projektem wieloetapowym i dlatego prace nad nim trwać będą przez wiele lat. Symulator ma odwzorowywać funkcjonowanie bloku 200 MW z elektrowni Kozienice na bazie rzeczywistych danych otrzymanych z zakładu. Obecnie gotowa jest część kotłowa elektrowni, w tym roku studenci skupią się nad budową części turbinowej.

Celem projektu katalogu jest stworzenie aktualnej bazy danych o polskich instalacjach energetycznych, bez potrzeby ich zakupu w Agencji Rynku Energii. Dotąd udało się skatalogować instalacje wykorzystujące niekonwencjonalne źródła energii. Obecnie członkowie koła pracują nad przetwarzaniem zdobytych danych i tworzeniem ogólnodostępnej bazy.

Bemowska Akademia Techniki to realizowany od tego roku wraz z warszawskim Bemowskim Domem Kultury projekt, w którego ramach członkowie Koła Naukowego Energetyków przeprowadzą serię wykładów dla dzieci i młodzieży na temat ciekawych zagadnień naukowych i technicznych m.in. energetyki jądrowej, zasad działania elektrowni i elektrociepłowni, podstawowych zjawisk fizyki. Projekt ma charakter pilotażowy. Studenci chcieliby w następnym roku objąć nim teren całej Warszawy oraz zaprosić do współpracy inne koła naukowe oraz instytuty PW.

KNE istnieje na Politechnice nieprzerwanie od ponad 40 lat i należy do najprężniej działających na uczelni organizacji. O swoich osiągnięciach i planach Koło przypomniało na styczniowej fotograficznej wystawie na PW. Jak mówi Katarzyna Matwiejewa, studentka III roku Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, aktywna uczestniczka prac Koła, wśród tegorocznych planów znalazło się zakończenie projektu budowy silnika Sterlinga (urządzenie wykonano w Instytucie Techniki Cieplnej i obecnie przechodzi testy) i rozpoczęcie projektu budowy modelu komory Wilsona do projekcji naturalnego promieniowania tła.

"Koło, do którego należy obecnie ok. 40 osób, ma na swym koncie bardzo wiele osiągnięć - mówi Matwiejewa. Do najnowszych zaliczyć można również udział w grancie rektorskim "Jaka elektrownia jądrowa dla Polski?" (wybór reaktora jądrowego oraz dobór pozostałych głównych elementów układu technologicznego elektrowni, wstępna kompozycja budynku, plan generalny), a także zorganizowanie w ubiegłym roku dwóch Konferencji Naukowo- Technicznych: "Ekologiczne Technologie w Energetyce 2008" oraz "Nowoczesna Energetyka w Europie". W ich programach znalazły się sesje naukowe połączone z wizytami w najnowszej generacji obiektach energetycznych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Osobną grupę wystąpień stanowiły referaty, w których studenci prezentowali wyniki własnych prac badawczych.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: