PIAP informuje
Rozpoczęto nabór ekspertów kluczowych do projektu "Foresight priorytetowych, innowacyjnych technologii na rzecz automatyki, robotyki i techniki pomiarowej" - informuje Anna Ładan z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie.
Projekt ma na celu dokonanie szczegółowej oceny potencjału polskiej gospodarki i jej potrzeb w obszarze innowacji. Realizowany jest przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów przy współudziale Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Metrologii i Systemów Pomiarowych na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
"Polska dysponuje ogromnym potencjałem zgromadzonym w zasobach intelektualnych, naukowo-badawczych i materialnych, tradycji oraz kulturze przemysłowej. Odpowiednie wykorzystanie tego potencjału może stworzyć nową jakość, gwarantującą silną pozycję państwa na arenie międzynarodowej. Będzie to wymagało twórczej dezorganizacji systemu opartej na długookresowych, spójnych inwestycjach w kluczowej technologie" - informuje Anna Ładan.
Jak tłumaczy Foresight Automatyki, Robotyki i Techniki pomiarowej (ARP) poprzez szczegółową ocenę potencjału polskiej gospodarki i jej potrzeb w obszarze innowacji wskaże priorytetowe technologie oraz kierunki badań strategiczne dla Polski. Foresight wykreuje także język debaty społecznej oraz kulturę budowania społecznej wizji myślenia o przyszłości.
"Analizy i oceny przeprowadzane są przy szerokim udziale podmiotów społecznych: przedsiębiorców, naukowcy, przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych i społecznych, politycy" - wyjaśnia Anna Ładan.
Foresight ARP realizowany jest w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, 1. Oś priorytetowa: Badania i rozwój nowoczesnych technologii, działanie 1.1.
Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy. Projekt zakończy się w 2010 roku.
Jak wyjaśnia przedstawicielka PIAP, obszary tematyczne Foresightu ARP obejmują:
"Automatyka" badania obejmą przede wszystkim: zaawansowaną automatyzację procesów przemysłowych i wytwarzania, zaawansowaną automatyzację procesów pozaprzemysłowych, systemy inteligentnego sterowania i systemy wspomagania podejmowania decyzji (w tym systemy ekspertowe i systemy typu inteligentnych obliczeń "soft computing"), napędy i sterowanie napędami, bezpieczeństwo technologiczne, w tym bezpieczeństwo funkcjonalne oraz inne zastosowania automatyki technicznej.
"Robotyka" badania obejmą: robotykę inspekcyjną, przemysłową, medyczną i rehabilitacyjną, robotykę do powszechnego użytku (domową), robotykę na rzecz bezpieczeństwa, robotykę usługową oraz inne zastosowania robotyki (w tym np. edukacyjne zabawki robotyczne).
"Technika pomiarowa" badania obejmą: sensory, przetworniki pomiarowe i systemy pomiarowe do automatycznej kontroli i badania wyrobów, sensory, przetworniki pomiarowe i systemy pomiarowe w układach kontroli i sterowania procesami przemysłowymi i wytwarzaniem, sensory, przetworniki pomiarowe i systemy pomiarowe w monitorowaniu infrastruktury krytycznej (w tym pomiary bezinwazyjne i nieniszczące), rozproszone systemy pomiarowe, w tym systemy monitorowania środowiska i zagrożeń naturalnych, inne zastosowania elementów i systemów techniki pomiarowej.
W zakresie zagadnień przekrojowych badania obejmą: zagadnienia ekonomiczne i systemowe związane z rozwojem i zastosowaniami automatyki, robotyki i techniki pomiarowej oraz rozwojem związanych z nimi dziedzin gospodarki w Polsce, zagadnienia społeczne i psychologiczne aspekty wdrażania nowych technologii i rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki i techniki pomiarowej.
Informacje o projekcie można znaleźć na stronie: www.foresightarp.pl