Firma Delcam wprowadza na rynek nową wersję ArtCAM 2009

05.12.2008 Skomentuj pierwszy


Firma Delcam ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej wersji ArtCAM 2009, rodziny programów do zastosowań artystycznych. Zawiera ona podstawową wersję ArtCAM Express przeznaczoną dla użytkowników bez doświadczenia w dziedzinie komputerowo sterowanej obróbki, ArtCAM Insignia przeznaczony do mechanizacji produkcji, i ArtCAM Pro do obsługi bardziej skomplikowanych procesów projektowania i produkcji, oraz nową wersję ArtCAM JewelSmith dla przemysłu jubilerskiego.

Wszystkie te programy zostały w nowej wersji ulepszone, ale główną zmianą są nowe narzędzia do wytłaczania i rzeźbienia w programach Pro i JewelSmith.
 

 
Narzędzia do rzeźbienia w programie ArtCAM zawsze były wysoko cenione przez najbardziej kreatywnych użytkowników, ponieważ można nimi stworzyć niemal każdy kształt. Pozwalają one rzeźbić w wirtualnym świecie dokładnie tak, jak się to robi z rzeczywistymi materiałami, nie tylko usuwając materiał, ale i dodając go, gdy zajdzie potrzeba.
 
„Prace, które można stworzyć narzędziami rzeźbiącymi programu ArtCAM zaskoczyły nas” mówi Edward Powell, Development Manager (kierownik do spraw rozwoju) w ArtCAM. „Dotychczas problemem był stopień skomplikowania narzędzi rzeźbiących, który powodował że były one tak trudne w użyciu że ich możliwości były dostępne tylko dla najbardziej wprawnych użytkowników. W nowej wersji uprościliśmy obsługę tych narzędzi, udostępniając je w ten sposób szerszym kręgom użytkowników.”
 
Dodatkowym zastosowaniem narzędzi rzeźbiących może być „czyszczenie” innych modeli, jak na przykład modele inżynierii wstecznej zaimportowane w postaci plików STL. Oprócz ułatwienia obsługi tych narzędzi dodano im funkcję „klonowania”, która pozwala kopiować wzory i tekstury z jednej części modelu do innej. Można jej używać do uzupełniania luk w zeskanowanych modelach lub poprawiac wady oryginałów, na przykład pęknięć w starej ceramice czy odcisków formy na plastikowych elementach.

 
 
ArtCAM może tworzyć proste reliefy zachowując wszystkie detale 
 
Nowe narzędzie do wytłaczania pozwala z głębszych modeli tworzyć (płytkie) reliefy o małej szczegółowości, używane zwykle do projektowania monet, medali czy znaczków. Użytkownik może umieścić model w dowolnej pozycji aby uzyskać potrzebną perspektywę, a następnie zmniejszyć model do potrzebnej wysokości. Nawet po znacznym zredukowaniu wysokości zachowane zostaną wszystkie szczegóły i wrażenie głębi jak w oryginale.
 
Od strony wykonawstwa główny nacisk położono na ulepszeniu obróbki twardych materiałów, aby poprawić wydajność i szybkość rytowania (grawerowania) metalowymi narzędziami. W szczególności poprawiono sztywność prześwitu powierzchniowego, co pozwala używać większego skoku narzędzia, a wydajność całego procesu poprawiono ulepszając ustawienia ścieżek narzędzi. Typowe zastosowania, w których można wykorzystać te ulepszenia to grawerowanie zdobień, logo czy liter wewnątrz form, tworzenie matryc do wybijania monet i medali, czy też matryc do wytłoczeń na kartach, opakowaniach i okładkach książek.
 
W ramach poprawiania możliwości wizualizacji projektów wykonanych w różnych materiałach symulacje procesu produkcji uczyniono bardziej realistycznymi. Dodatkowo wprowadzono opcję wyświetlania krawędzi i innych elementów projektu w symulacji produkowanego modelu. Obie te zmiany dają użytkownikowi dużo lepsze pojęcie o jakości ukończonej części i pozwalają na sprawdzenie na przykład czy użyto najlepszego rozmiaru narzędzia.
 
Innym ulepszeniem pakietu ArtCAM jest możliwość eksportowania projektów w formacie 3D PDF, używanym przez program Adobe Acrobat Reader. Pozwala to projektantom wysyłać do potencjalnych klientów czy handlowców pliki niewielkich rozmiarów, które można następnie przeglądać w ogólnie dostępnym programie. Inne ulepszenia to automatyczny odzysk danych w przypadku na przykład awarii zasilania komputerów, czy też możliwość ukrywania rzadko używanych opcji w celu uproszczenia okna obsługi.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: