Prof. Tadeusz Kaczorek doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

05.12.2008 Skomentuj pierwszy
Prof. Tadeusz Kaczorek otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Jego działalność naukowa związana jest z zagadnieniami automatyki oraz elektrotechniki, a szczególnie teorią sterowania i teorią układów dynamicznych.

Rektor łódzkiej uczelni prof. Stanisław Bielecki przypomniał, że Tadeusz Kaczorek od wielu lat współpracuje z Politechnika Łódzką. "Przez nadanie tytułu doktora honoris causa pragniemy wyrazić najwyższe uznanie dla jego wybitnych osiągnięć naukowych i zarazem podziękować za jego rozwój naszej kadry naukowej oraz wieloletnia współpracę z Politechniką Łódzką" - powiedział rektor.

Podczas uroczystości prof. Kaczorek wygłosił wykład na temat modelu kariery akademickiej. Zaapelował w nim m.in. do polityków, aby zrobili wszystko, by kariera akademicka stała się atrakcyjna, aby do szkolnictwa wyższego i nauki trafiali ludzie wybitnie zdolni obdarzeni pasją badawczą i potrzebą przekazywania wiedzy - aby swoim przykładem zachęcali innych do pójścia ich śladami.

Profesor zwrócił również uwagę, że w mediach mało mówi się o sukcesach naukowców, o ich wysokiej pozycji międzynarodowej. "Wielkim wydarzeniem jest to, że piłkarz strzelił gola. Prasa, radio i telewizja nie zauważa natomiast, że wybitny polski matematyk otrzymał nagrodę Piltza uważaną za nagrodę Nobla w matematyce" - powiedział.

Prof. Tadeusz Kaczorek jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1974 roku. Jest członkiem rzeczywistym PAN, członkiem zwyczajnym Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz członkiem honorowym Węgierskiej Akademii Nauk.

Dorobek naukowy prof. Kaczorka obejmuje ponad 800 artykułów opublikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych oraz w materiałach konferencyjnych. Jest autorem 21 monografii i podręczników.

Od wielu lat jest członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych, której obecnie przewodniczy. Prof. ma nadzieję, że utrzymana zostanie habilitacja.

Według niego, zdolny pracownik naukowy powinien otrzymywać stopień doktora przed trzydziestym rokiem życia, stopień doktora habilitowanego ok. 35 roku życia, a stopień naukowy profesora w wieku 40-50 lat. "Będzie to możliwe, jeśli do uczelni i instytutów badawczych będą przyjmowani ludzie wybitni zdolni" - stwierdził w swoim wykładzie.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: