Innowacje konkursu "Polski Produkt Przyszłości"
04.12.2008
Skomentuj pierwszy
W tym roku aż 66 projektów zgłoszono do XII edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Najwięcej projektów - bo aż 27, nadesłano z przedsiębiorstw, 22 projekty pochodzą z jednostek badawczo- rozwojowych, 8 od osób fizycznych, 6 nadesłały uczelnie. Zgłoszono również 2 projekty powstałe w kooperacji uczelnia-przedsiębiorstwo i a 1 projekt w kooperacji jbr-uczelnia.
24 listopada innowacyjne przedsiębiorstwa i instytuty otrzymały nagrody i wyróżnienia z rąk przedstawicieli najwyższych władz państwa. Kapituła konkursu przyznała 3 nagrody główne oraz 8 wyróżnień. Organizatorem Konkursu, objętego honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
W tym roku po raz pierwszy Nagroda "Polski Produkt Przyszłości" przyznawana została w czterech kategoriach: wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej; technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej; wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej; technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej. Najwięcej projektów zgłoszono w pierwszej kategorii.
Jak informuje PARP, tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa gdyż przyznana została również specjalna Nagroda Ministra Gospodarki "eCO2 innowacja" dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Otrzymała ją firma Avio Polska Sp. z o.o. z Bielska Białej. Rozwiązanie wyłonione w ramach nagrody zostanie m.in. zaprezentowane w Poznaniu na wystawie prezentującej osiągnięcia technologiczne będące odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu. Wystawa towarzyszyć będzie XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
Nagrodę w kategorii "wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" otrzymał zespół łopatek dyszowych turbiny niskiego ciśnienia silnika GEnx-2B zgłoszony przez firmę Avio Polska Sp. z o.o. z Bielska Białej.
Nagrodzony projekt to tzw. część stała turbiny niskiego ciśnienia. Stanowi ona istotny moduł silnika, który odpowiada za napęd sprężarki i ma wpływ na żywotność silnika oraz bezpieczeństwo pracy. Dzięki innowacyjnemu projektowi tej części turbiny, którego autorami są polscy inżynierowie z firmy Avio Polska oraz naukowcy polskich uczelni, GEnx-2B podczas pracy będzie zużywał o ok. 15% mniej paliwa niż obecnie wykorzystywane silniki przy jednoczesnej redukcji hałasu i istotnej poprawie sprawności.
Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu nowych parametrów poszczególnych łopatek przy uwzględnieniu najnowocześniejszych unikalnych rozwiązań aerodynamicznych. Zmiany w rozmieszczeniu łopatek, kształcie całej powierzchni i ich krawędzi oraz kąta nachylenia pozwoliły zredukować liczbę części składowych turbiny, co przełoży się na zmniejszenie masy silnika, kosztów produkcji oraz wzrost niezawodności. Nowe rozwiązania przyczyniają się do tego, że silnik będzie zużywał mniej paliwa niż silniki, które zastąpi. Nagrodzony projekt ma ogromne znaczenie nie tylko w skali krajowej, ale również na świecie. Przy produkcji łopatek wprowadzono innowacyjne technologie obróbki i zastosowano nowe materiały, osiągając najwyższą jakość, która gwarantuje dłuższy cykl życia całego silnika. Silnik GEnX-2B, w którym zastosowano wspomniane łopatki, przeznaczony jest do Boeinga 747-8 - następcy słynnego "jumbo jet'a".
Uruchomienie produkcji w Polsce oznacza dodatkowe wpływy do budżetu z przychodów firmy, wzrost zatrudnienia w polskim zakładzie oraz promocję Polski jako kraju atrakcyjnego dla zagranicznych inwestorów, gdzie warto lokować inwestycje zaawansowanych technologii.
Przewidywane przychody firmy to ok. 50 mln zł/rok, produkcja w 100% przeznaczona będzie na eksport. Wprowadzenie do produkcji nowego produktu przełoży się również na wzrost zatrudnienia w bielskiej fabryce o ponad 50 osób.
Nagrodę w kategorii "technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" otrzymała linia technologiczna do odzysku surowców z opakowań wielowarstwowych zgłoszona przez firmę Kamitec Sp. z o.o. z Warszawy.
Metoda Chemiczna Kamitec polega na ogrzewaniu opakowań wielowarstwowych lub ich skrawków w rozpuszczalniku organicznym, w którym rozpuszcza się polietylen, skutkiem czego można łatwo wydzielić aluminium i tekturę. Po odparowaniu rozpuszczalnika nadają się one do ponownego przetworzenia w zakładach specjalistycznych (papierniach i hutach) na pełnowartościowe wyroby. Tworzywa są przerabiane na paliwa lub materiał pierwotny.
Dzięki opracowaniu unikalnej technologii wypłukiwania polietylenu sklejającego poszczególne warstwy opakowania możliwe jest łatwe wydzielenie pozostałych składników, czyli aluminium i tektury. Ciecze organiczne używane jako rozpuszczalniki w odróżnieniu od kwasu octowego czy wody mają bardzo niskie ciepło parowania i ciepło właściwe, zużycie energii cieplnej i elektrycznej jest niewspółmiernie niskie w porównaniu z innymi stosowanymi metodami. W wyniku stosowania tej metody można z wysoką wydajnością ok. 99,9 % odzyskać wszystkie surowce wchodzące w skład opakowania. Pozostałe 0,1 % stanowią zanieczyszczenia wchodzące w skład odzyskanego aluminium. Należy również podkreślić, że metoda chemiczna Kamitec wychodzi naprzeciw dyrektywom unijnym, gdyż charakteryzuje się niskimi nakładami energetycznymi oraz pozwala na znaczną oszczędność wysokoenergochłonnego surowca jakim jest aluminium a co za tym idzie zdecydowanie ogranicza emisję CO2 do atmosfery.
Wyróżnienie w kategorii "wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej" otrzymał system rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus zgłoszony przez Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM z Zabrza.
System rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus jest przeznaczony do prowadzenia wielostanowiskowej rehabilitacji kardiologicznej. Składa się z: centralnego stanowiska monitorująco- sterującego oraz cykloergometrów ERM-200, wyposażonych w automatyczne mierniki ciśnienia krwi i bezprzewodowe moduły EKG. Integralną częścią systemu jest oprogramowanie, zapewniające: przetwarzanie sygnałów biomedycznych, programowanie procedury treningowej, bezprzewodowe sterowanie wieloma zadajnikami obciążenia, tworzenie raportów cząstkowych i zbiorczych z treningu, bezprzewodowe sterowanie transmisją sygnałów biomedycznych, obsługę kart chipowych, gromadzenie wszystkich danych związanych z przebiegiem treningu (pełny zapis EKG, wyniki pomiarów ciśnienia krwi, danych pacjenta, parametry przebiegu treningu, raporty z treningu). System rehabilitacji kardiologicznej PELETON plus jest pierwszym w świecie systemem do grupowej rehabilitacji kardiologicznej, w którym transmisja danych biomedycznych i sygnałów sterujących pomiędzy elementami systemu została zrealizowana w sposób całkowicie bezprzewodowy.
Nagrodę w kategorii "technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej" otrzymał optymalizator immunologiczny (SILO) zgłoszony przez Transition Technologies S.A. z Warszawy.
SILO (Stochastical Immunological Layer Optimizer) to oprogramowanie przeznaczone do projektowania i testowania przemysłowych układów regulacji oraz optymalizacji wielokryterialnej. SILO przeznaczone jest do bieżącej optymalizacji punktu pracy procesów przemysłowych. Dzięki modułowi SILO możliwa jest optymalizacja procesu produkcji jak np. poprawienie sprawności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na blokach energetycznych przy równoczesnym minimalizowaniu emisji szkodliwych gazów.
SILO jest pierwszym na świecie rozwiązaniem, wykorzystującym mechanizmy układu odpornościowego, zastosowane do nadrzędnej regulacji procesów przemysłowych, w szczególności do optymalizacyjnej regulacji procesu spalania w kotle energetycznym. Wdrożenia systemu SILO stanowią pierwsze na świecie wdrożenia Sztucznego Systemu Immunologicznego do optymalizacji procesu technologicznego, w szczególności do optymalizacji procesu spalania w kotle energetycznym. System SILO jest nowatorskim pomysłem w dziedzinie optymalizującej regulacji procesów przemysłowych, ale stanowi także oryginalny wkład w teorię Sztucznych Systemów Immunologicznych.
PARP daje laureatom Konkursu możliwość wystawiania swoich produktów podczas wielu imprez wystawienniczych organizowanych w kraju i za granicą, stwarzając szansę zdobycia prestiżowych nagród i tytułów pomagających w dalszej promocji. Wielu laureatów Konkursu "Polski Produkt Przyszłości" szansę tę w pełni wykorzystuje. I tak podczas 57. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "INNOVA" (Brussels EUREKA) listopadzie 2008 roku wśród nagrodzonych projektów było osiem prac wyróżnionych wcześniej w Konkursie.
Celem Konkursu "Polski Produkt Przyszłości" jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają szansę zaistnieć na rynku polskim. Niemniej wiele z nagrodzonych i wyróżnionych projektów doceniono już za granicą. Zgłaszane do Konkursu technologie i wyroby poddawane są surowej ocenie merytorycznej, podczas której porównuje się je z dotychczasowymi podobnymi rozwiązaniami, bierze się pod uwagę bezpieczeństwo użytkowania i przyjazność dla środowiska. Nie bez znaczenia jest stan przygotowań do wdrożenia tych wynalazków, a także ich ochrona patentowa, certyfikaty i atesty. Kryteria te mają wpływ nie tylko na sukces rynkowy docenionych rozwiązań, ale też w pewnym stopniu sprzyjają wzrostowi innowacyjności całej polskiej gospodarki.
W dwunastu edycjach Konkursu zgłoszono łącznie 522 projektów. Kilkadziesiąt z nich otrzymało już wyróżnienia i nagrody.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI