Black Diamond wdrożył system Teamcenter

01.12.2008 Skomentuj pierwszy


Black Diamond Equipment to znany producent wyposażenia wspinaczkowego i narciarskiego. Firma od lat zdobywa nagrody za innowacyjne produkty i wysoką jakość wykonania. “Jesteśmy firmą słuchającą użytkowników i sami jesteśmy użytkownikami” – głosi motto firmy.  

 
Przed wielu laty Black Diamond zdecydował się wejść w dedykowaną produkcję freeridowych butów narciarskich. Tego typu buty są używane do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach, poza przygotowanymi stokami narciarskimi. Takie narciarstwo jest często połączone z potrzebą przewożenia całego ekwipunku w plecaku, który musi umożliwiać także wspinaczkę w trudnym zimowym terenie. Dlatego też nadzwyczaj ważna jest funkcjonalność i niezawodność, połączona z wysokim komfortem użytkowania, gdzie często z etapu wspinaczki przechodzi się od razu do alpejskiego zjazdu w dół.  Tego typu sport ekstremalny wymaga standardowo dwu par butów: do wspinaczki i do zjazdu na nartach. Produkty firmy Black Diamond pozwalają na połączenie obu kryteriów w jednym komfortowym bucie.  Co więcej, buty narciarskie zawsze cechują się bardzo nowoczesnym wzornictwem, zgodnym z najnowszymi trendami mody.
 
Integracja od koncepcji do projektu gotowego wyrobu.
Firma Black Diamond od wielu lat używa programów CAD, przykładając bardzo dużo wagi do nowoczesnego wzornictwa wyrobów, łącząc jednocześnie proces projektowy z analizami wytrzymałościowymi. Ponieważ nowoczesny wyrób rynkowy musi cechować się unikalnością kształtu, dlatego na początku postawiono na program projektowy o nazwie I-deas, który gwarantował szerokie możliwości modelowania powierzchniowego. Gdy rozwój produktów zdefiniował w zakresie projektowania nowe wymagania, zaczęto szukać produktu CAD, dobrze łączącego modelowanie powierzchniowe z bryłowym, przy czym firmie zależało na integracji pozostałych elementów procesu jak CAE i CAM z jednoczesnym wsparciem projektowania form wtryskowych. Proces wyboru trwał a jednocześnie na rynku softwarowym następowały zmiany i w 2007 roku odbyła się w firmie prezentacja produktu Siemens PLM Software, o nazwie NX.


Copyright © 2008 Siemens Product Lifecycle Management Software Inc.
 
Przedstawiono praktyczną możliwość zarówno projektowania, jak wykonywania pozostałych etapów procesu produkcyjnego w jednorodnym środowisku. Spowodowało to decyzję w Black Diamond o standaryzacji oprogramowania i postawienia na oprogramowanie NX. Obecnie proces projektowania wyrobu opiera się na wirtualnym prototypie, wykonywanym w Siemensowym NX’ie, gdzie plastyk-stylista rozpoczyna pracę na koncepcyjnym modelu, za pomocą NX Shape Studio (gdzie ważny jest wygląd, a nie inżynieria). Następnie artystyczna koncepcja jest przejmowana do projektu CAD i wytwarzania CAM. Jak wspomina P. Narajowski “Pracując w NX Shape Studio, możemy bezpośrednio manipulować powierzchniami, łącząc stylistykę produktu z anatomią stopy narciarza. 
 

Zrzut z programu Teamcenter

Dodatkowo model stylistyczny łączymy wprost z częścią inżynierską, za pomocą modułu WAVE, co pozwala nam wykreować z jednego modelu 3 rodziny butów narciarskich, w pełnej produkowanej przez nas rozmiarówce. Wszystkie elementy składowe buta narciarskiego, są przez nas projektowane od a do z i zlecane do produkcji w oparciu o moduły wytwarzania w środowisku NX. Także elementy współpracujące, jak wiązania narciarskie, są projektowane w modułach NX, również tutaj najwyżej cenimy możliwość elastycznego połączenia artystycznej wizji, realizowanej później przez inżynierów w postaci hybrydowego modelu powierzchniowo-bryłowego. Na końcu procesu stosujemy NX Mold Wizard, który wspomaga proces wytwarzania zarówno produkcji skorupy buta jak i wszystkich elementów odlewanych jak np. klamry mocujące”. 
 

Zrzut z programu Teamcenter
„Od początku wiedzieliśmy, że organizacja pracy zespołowej, to dla nas czarny koń”, wspomina Peter Metcalf, CEO of Black Diamond. „Wiedzieliśmy, że w tym obszarze zarządzania tkwią największe rezerwy czasu a tym samym pieniędzy. Niestety większość rozwiązań PDM nie spełniała naszych oczekiwań, gdyż szukaliśmy rozwiązania wykraczającego ponad zarządzanie samą dokumentacja produktową. Przestudiowaliśmy oferty wielu dostawców systemów klasy PDM, gdy okazało się, że Siemens PLM Software ma swojej ofercie modularne środowisko PLM, które można dość dowolnie dostosować do własnych potrzeb, wybierając wymaganą funkcjonalność. Zdecydowaliśmy o wyborze oprogramowania Teamcenter firmy Siemens jako centralnego środowiska zarządzającego wszelkimi danymi o prototypach, produktach, wytwarzaniu i logistyce. Co więcej, Teamcenter umożliwił nam zarządzanie w jednym środowisku danymi z innych pozamiejscowych oddziałów firmy”.
 
Bardzo dobrze ocenianymi funkcjonalnościami rozwiązania oferowanego przez Siemens są: możliwość wizualizacji danych CAD/CAE/CAM bez potrzeby posiadania stosownej aplikacji oraz możliwość oszacowania (także symulowania procesów dla wirtualnego produktu) nakładów pracy i materiałów dla nowej wersji buta narciarskiego. Obecnie cały proces, od pomysłu na nowy wyrób, poprzez prace plastyków, projekt inżynierski do wytwarzania włącznie jest nadzorowany w systemie Teamcenter, który dba tak o bezpieczeństwo danych (zaprzestano udostępniania podwykonawcom plików CAD) jak i pozwala najefektywniej zarządzać pracą zespołów.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: