Warszawski superkomputer Nautilus - nabardziej ekologiczny na świecie

25.11.2008 Skomentuj pierwszy
Komputer Nautilus na Uniwersytecie Warszawskim zajął pierwsze miejsce w najnowszym rankingu najbardziej energooszczędnych superkomputerów świata - Green 500 - poinformował przedstawiciel IBM Polska, Tomasz Stachera.

Nautilus, superkomputer IBM, zainstalowany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) na Uniwersytecie Warszawskim jest prototypem systemu rozwoju architektur hybrydowego komputera. Działa w systemie Linux, jest oparty o serwery Blade QS22 i produkuje ponad 536 Megaflopów (tj. miliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) na wat energii. Zajmuje 221 miejsce na światowej liście najbardziej wydajnych superkomputerów - Top500.
 

Nautilus jest skonstruowany w oparciu o procesory IBM PowerXCell8i i pracuje na ponad dwóch standardowych maszynach komputerowych.

Jak wyjaśnił Stachera, maszyny hybrydowe, zbudowane w oparciu o procesory PowerXCell8i, tak jak Nautilus, są mądrzejsze od zwykłych systemów, ponieważ są one w stanie osiągnąć większą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

"Według ostatnich raportów, straty energii w konwencjonalnych systemach wahają się między 40 i 70 procent. Średnio, na każde 100 jednostek energii dostarczanych do centrum danych, tylko 3 jednostki są używane do rzeczywistych celów informatycznych. Ponad połowa jest wykorzystywana do chłodzenia serwerów. W IBM wierzymy, że świat powinien być mądrzej zorganizowany. Nautilus, oparty na technologii IBM, sprawia, że superkomputer jest sprytniejszy - tańszy i bardziej ekologiczny"- powiedział Krzysztof Bulaszewski, Dyrektor Systems and Technology Group, IBM Polska.

"Wspólnie z IBM, rozpoczęliśmy w Polsce nowy trend, który nazwałbym zieloną rewolucją w technologii high-end. Wierzymy, że świat powinien być +zielony+. Dlatego, mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się budować nasz superkomputer, wybierając technologie, podobne do tych, które zastosowano na świecie w najszybszym superkomputerze Roadrunner" - podkreślił Profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM.

Główne obszary badań planowanych dla Nautilusa obejmują: komputerowe wizualizacje, diagnostykę obrazową, astrofizykę, bioinformatykę, symulacje przepływu płynów, prognozowanie pogody.


 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: