Seminarium Edgecam, DMG i Sandvik

20.11.2008 Skomentuj pierwszy



Wspólne seminarium zorganizowane przez NICOM - generalnego dystrybutora oprogramowania Edgecam w Polsce, DMG POLSKA - producenta obrabiarek sterowanych numerycznie oraz SANDVIK COROMANT - producenta narzędzi skrawających już za nami. W tym roku spotkanie odbyło 7 listopada w siedzibie firmy DMG Polska w Pleszewie. Tematyka seminariów cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród firm co zaowocowało dużą frekwencją uczestników. Gościliśmy 80 osób wśród których byli właściciele firm, dyrektorzy, technolodzy, programiści z różnych branż przemysłu.


Seminaria odbyły się pod hasłem "Twój sukces - naszym celem". Podczas całodniowego spotkania przedstawione zostały: nowoczesne rozwiązania w oprogramowaniu Edgecam, nowe trendy w DMG POLSKA oraz modułowy system do maszyn wielozadaniowych - produktywne rozwiązania technologiczne. Głównym celem seminariów było przedstawienie współpracy Edgecam-DMG-Sandvik jako kompleksowego rozwiązania dla wyzwań produkcyjnych.

W pierwszej prezentacji firmy NICOM, Dyrektor Pan Tomasz Szymański przedstawił profil działalności Grupy NICOM - ukierunkowanej na kompleksowe dostarczanie i pełne wdrażanie oprogramowania CAD/CAM w Polsce. W ciągu roku NICOM szkoli ponad 300 osób, w salach szkoleniowych w Rzeszowie i Poznaniu jak również na miejscu u klienta. Tworzy i dostarcza około 200 postprocesorów rocznie na różne obrabiarki sterowane numerycznie. Są to postprocesory na frezarki do pełnych 5 osi, tokarki 2-4 osiowe, maszyny wielozadaniowe z osiami C&Y&B, z obsługą przeciwwrzeciona i przechwytu, a także wycinarki drutowe 2-4 osiowe. Następnie przedstawił historię rozwoju oprogramowania Edgecam w Polsce -  najwyższej klasy rozwiązania do komputerowego wspomagania wytwarzania i generowania kodów NC na obrabiarki CNC. Producentem systemu Edgecam jest firma Planit - największy dostawca oprogramowania CAM na świecie, która oprócz oprogramowania Edgecam dostarcza takie narzędzia jak: Jobshop - zaawansowane planowanie produkcji oraz system kontroli, Radan - światowy lider w wytwarzaniu elementów blaszanych oraz Alphacam - intuicyjne narzędzie do obróbki drewna i kamienia.

Obecnie w Polsce wdrożonych jest 500 licencji komercyjnych Edgecam. Firmy posiadające Edgecam możemy pogrupować na: Odlewnie/Kuźnie, Przemysł Samochodowy, Przemysł Lotniczy i Zbrojeniowy, Przemysł Meblarski, Reklama, Produkcja oraz Narzędziownie. Bardzo mocną pozycję Edgecam posiada w szkołach i uczelniach wyższych. Łatwy dostęp do programu w wersji Edgecam Student Edition w polskiej wersji językowej umożliwiającej naukę programu owocuje bardzo dużym zainteresowaniem  uczniów i studentów. Obecnie w Polsce używanych jest 350 licencji edukacyjnych w szkołach technicznych średnich jak i wyższych. Liderami są uczelnie takie jak: Politechnika Warszawska, Politechnika Radomska oraz Politechnika Rzeszowska.

W kolejnej części prezentacji Dyrektor firmy NICOM omówił ewolucję sposobu wytwarzania od roku 1970 do roku obecnego, zwracając szczególną uwagę na narzędzia Edgecam-DMG-Sandvik jako kompleksowe rozwiązania wyzwań produkcyjnych. Główne zalety stosowania tych narzędzi to: duża niezawodność, minimalizacja ustawień, krótki czas zmiany produkcji, wysoka jakość, pewność, minimalizacja braków, minimalizacja mocowań, wielozadaniowość, pełna automatyzacja, szeroki zakres produkcji, małe i duże części, łatwość użycia oraz przechowywanie wiedzy technologicznej.

Po głównych prezentacjach przedstawicieli firm organizujących spotkanie uczestnicy seminarium podzieleni zostali na trzy grupy. Każda z grup uczestniczyła w trzech prezentacjach: prezentacji technicznej oprogramowania Edgecam, prezentacji obróbki detali na 7 obrabiarkach DMG z technologią przygotowaną w Edgecam oraz zwiedzaniu fabryki FAMOT jak i prezentacji Sandvik Coromant - modułowych systemów narzędziowych.

W czasie prezentacji technicznej Edgecam uczestnikom przedstawione zostały metody przygotowania technologii obróbki bardzo skomplikowanych detali w Edgecam. Dzięki gościnności firmy DMG Polska uczestnicy seminarium zapoznali się w praktyczny sposób jak obróbka, wirtualna symulacja skomplikowanych detali w Edgecam przeniesiona została i wykonana na siedmiu obrabiarkach udostępnionych przez DMG.
 
Pierwszą dostępną obrabiarką była maszyna DMG DMU 80 MonoBlock z układem sterowania Heidenhain iTNC530, (frezarka 5-osiowa z jedną osią obrotową B we wrzecionie i drugą osią obrotową w stole C, maszyna umożliwiająca pracę z 4-5 osią indeksowaną i z 4-5 osią płynną symultaniczną), na tej maszynie obrabiany był pucharek z globusem ziemi i logami firm organizujących seminarium.
 

Drugą obrabiarką była maszyna DMG DMU 70 MonoBlock z układem sterowania Heidenhain iTNC530, (frezarka 5-osiowa z jedną osią obrotową B w stole i z drugą osią obrotową w stole C, maszyna umożliwiająca pracę z 4-5 osią indeksowaną), na tej maszynie obrabiany był pucharek w postaci korpusu freza z logami organizatorów seminariów,
 

Trzecią obrabiarką była maszyna DMG DMU 40 MonoBlock z układem sterowania Heidenhain iTNC530, (frezarka 5-osiowa z jedną osią obrotową B we wrzecionie i z drugą osią obrotową w stole C, maszyna umożliwiająca pracę z 4-5 osią indeksowaną i z 4-5 osią płynną symultaniczną), na tej maszynie obrabiana była łopatka,
 

Czwartą obrabiarką była maszyna DMG DMC 635V z układem sterowania Sinumeric 810D,
(frezarka 3-osiowa), na tej maszynie obrabiany był element formy z logami organizatorów seminariów,
 

Piątą obrabiarką była maszyna DMG CTX 310V6 z układem sterowania Sinumeric 810D, (tokarka 2-osiowa ZX, z narzędziami napędzanymi w osiach C&Y, z przeciwwrzecionem i przechwytem), na tej maszynie obrabiany był element typu zawór,
 

Szósta obrabiarką była maszyna DMG ALPHA 300V4 z układem sterowania Fanuc 32i, (tokarka 2-osiowa ZX, z narzędziami napędzanymi w osiach C&Y), na tej maszynie obrabiany był element typu tarcza,
 

Siódmą obrabiarką była maszyna DMG NEF 400 z układem sterowania Heidenhain IT 4290, (tokarka 2-osiowa ZX, z narzędziami napędzanymi w osi C), na tej maszynie obrabiany był element typu tuleja,
 
 
Prezentacje ze spotkania dostępne są na www.nicom.pl.
 
Wspólne sympozjum przygotowane przez Nicom, Sandvik Coromant i DMG będzie również w Warszawie, 26 listopada. Sympozjum odbędzie się w Centrum Produktywności Sandvik Coromant w Warszawie. Program sympozjum obejmuje wykłady oraz praktyczne demonstracje na obrabiarce i zawiera takie tematy jak:

- Prezentacja możliwości pracy programu Edgecam
- Nowe trendy w DMG
- Prezentacja praktyczna na obrabiarce DMU
- Proces inwestycyjny OTS
- Nowości narzędziowe firmy Sandvik Coromant

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: