Idee systemu GIS we Wrocławiu

19.11.2008 Skomentuj pierwszy


GIS (Geographical Information Systems), czyli Systemy Informacji Geograficznej to zestaw narzędzi służących do gromadzenia, przetwarzania, analizy oraz udostępniania informacji przestrzennej.

Głównymi jej źródłami we współczesnym świecie są obrazy satelitarne, zdjęcia lotnicze, mapy oraz systemy lokalizacji satelitarnej GPS.

Podstawowe obszary zastosowań GIS to siły zbrojne, ratownictwo, leśnictwo, rolnictwo, telefonia komórkowa, badania naukowe oraz geodezja. GISDay jest obchodzony od wielu lat na całym świecie. 19 listopada w Centrum Dydaktyczno- Naukowym we Wrocławiu odbędzie się seminarium, przybliżające młodzieży idee GIS. W wykładach weźmie udział około 300 uczniów szkół średnich oraz 30 nauczycieli.

X Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej (GISDay) we Wrocławiu organizuje Instytut Geodezji i Geoinformatyki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPW) pod patronatem głównego geodety kraju, marszałka województwa dolnośląskiego, wojewody dolnośląskiego, prezesa NOT, firmy ESRI Polska oraz rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Jak informuje rzecznik prasowy UPW, Małgorzata Wanke-Jakubowska, współorganizator imprezy, Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyki, działające przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki, zajmuje się cyfrowym przetwarzaniem obrazu, teledetekcją, fotogrametrią oraz GIS-em. Studenci opracowują aplikacje komputerowe do analiz i przetwarzania obrazów lotniczych i satelitarnych, które w połączeniu z numerycznym modelem terenu (NMT) znajdują swoje zastosowanie w dziedzinach związanych z modelowaniem hydrograficznym. Dzięki połączeniu tej aplikacji z dodatkowymi parametrami i współpracy z innymi kołami naukowymi jest możliwe przewidywanie prawdopodobnego kierunku przejścia fali powodziowej i określenie obszarów o szczególnym zagrożeniu wylewów Odry na terenie województwa dolnośląskiego.

Koło Geoinformatyki prowadzi też otwarte warsztaty, w czasie których studenci, a także inni zainteresowani, mogą nauczyć się programowania oraz poznać zasady działania aplikacji GIS. Sprawne posługiwanie się Systemami Informacji Geograficznej (GIS) oraz Systemami Informacji o Terenie (SIT) pozwala na optymalną lokalizację inwestycji, maksymalizację zysków w biznesie oraz sprawne zarządzanie kryzysowe.

Rzeczniczka przekonuje, że dla członka SKN Geoinformatyki nie stanowi problemu realizacja żądania inwestora np. znalezienia takiego miejsca na terenie Polski, które znajdowałoby się do 15 km od autostrady, drogi szybkiego ruchu lub drogi krajowej, maksymalnie do 20 km od linii kolejowej, w pobliżu dużego miasta pow. 100 000 mieszkańców i z dala od parków narodowych i krajobrazowych. Dodaje, że znalezienie takich obszarów z wykorzystaniem metod tradycyjnie wykorzystywanych w kartografii zajęłoby kilkanaście godzin dla terenu całej Polski. Aktywny członek SKN Geoinformatyki wykona tę analizę w czasie krótszym niż 5 minut.

Impreza rozpocznie się 19 listopada o godz. 10.00 w Auli Jana Pawła II w przy pl. Grunwaldzkim 24 a we Wrocławiu.

Więcej informacji na: www.gislab.ar.wroc.pl/gisday2008 
Program dnia GIS-u: www.gislab.ar.wroc.pl/gisday2008/program.html


 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: