Podczas konferencji zorganizowanej 6 listopada w Filadelfii firma Bentley Systems poinformowała o wypuszczeniu pakietu oprogramowania przeznaczonego dla infrastruktury, obejmującego 140 znanych produktów na wspólnej platformie V8i. (źródło: geoforum.pl)
Wszystkie rozwiązania branżowe sygnowane znakiem V8i będą dostępne w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Podstawowe cechy nowej wersji platformy V8i to interoperacyjność i współdziałanie. Według zapewnień firmy, umożliwią one użytkownikowi zwiększenie wydajności pracy i zmniejszenie kosztów realizacji inwestycji. V8i pozwolić ma na wykonanie lepszych projektów, co w efekcie przyczyni się do obniżenia kosztów realizacji i późniejszej eksploatacji obiektów.
Wśród licznych nowości w MicroStation V8i uwagę zwraca narzędzie GenerativeComponents umożliwiające intuicyjne modelowanie, które ułatwi przejście od etapu koncepcji do gotowego projektu w jednym środowisku projektowym. Jego uzupełnienie stanowi narzędzie o nazwie „dynamiczne widoki”, które umożliwia zdefiniowanie takiego profilu który może być dynamicznie ustawiany w trakcie przeglądania rysunku. Świetny efekt uzyskuje się gdy tylko część elementów rysunku jest uwzględniana w dynamicznym profilu. Kolejną inwestycją Bentleya w platformę v8i był zakup technologii Luxology. Silnik ten radykalnie przyspiesza czas renderingu (Nawet o 60%) oraz wzrasta jakość renderingu, która porównywalna jest z najlepszymi programami renderującymi. Skutkiem wprowadzenia tej technologii renderingu było pojawienie się m.inn. możliwości budowy Farmy Renderującej – czyli kilku komputerów z procesami wielordzeniowymi połączonych w sieci i renderujących jeden obraz.
Dystrybuowany Kontroler Procesów pozwala na zarządzanie Farmą Renderującą
Bardzo brzemienną w skutki była decyzja firmy Bentley w inwestycję w bibliotekę projektu GDAL o nazwie gdal12.dll. Zawiera ona dane o setkach układów współrzędnych z całego świata oraz umożliwia dokonywanie przeliczeń pomiędzy układami współrzędnych. Zaimplementowanie obsługi układów współrzędnych bezpośrednio w plikach dgn pozwoliło na otwarcie nowych możliwości pozyskiwania i przetwarzania danych.
Obsługa układów współrzędnych w aplikacji CAD
Dzięki zaimplementowaniu obsługi układów współrzędnych firma mogła dodatkowo wprowadzić narzędzie do odczytu danych z urządzeń GPS. Pozwala onona odczyt ścieżek i punktów z urządzania i zapisywania ich wprost w wektorowym pliku dgn.
Narzędzie Mst do bezpośredniego odczytywania danych z urządzeń GPS
W tej wersji aplikacji widać również pierwszy efekt członkowstwa firmy Bentley w Konsorcjum OGC (Open Geospatial Consortium). W narzędziu do obsługi rastrów firma zaimplementowała dodatkowo narzędzie Klient WMS. Narzędzie to jest przeznaczone do obsługi internetowych serwerów klasy WMS (Web Map Server) coraz częściej wykorzystywanych do budowy infrastruktur danych przestrzennych. Oczywiście obsługa WMS nie była by możliwa bez obsługi układów geograficznych i geodezyjnych.
Obsługa OGC - serwisów map danych Web Map Services darmowe serwisy danych kartograficznych
Na zakończenie warto podkreślić że firma Bentley bierze pod uwagę panujący na świecie kryzys finansowy i w związku z tym zaoferowała również korzystniejsze dla klientów warunki sprzedaży nowego oprogramowania.