Wydział Chemii PG i firma Sick zwycięzcami targów Technicon Innowacje 2008

27.10.2008 Skomentuj pierwszy


Reaktor z wirującą warstwą cieczy, skonstruowany na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Jana Hupki, otrzymał Grand Prix konkursu Innowacje 2008 podczas zakończonych w czwartek IV Targów Technicon Innowacje w Gdańsku; za najlepszą ofertę targową w konkursie Mercurius Gedanensis uznano produkt firmy Sick - programowalny enkoder inkrementalny "DFS60".


"Organizowany po raz pierwszy Konkurs Mercurius Gedanensis jest nastawiony na wyroby, które są już w obiegu. Do konkursu zgłoszono 15 produktów, przyznano medal i trzy wyróżnienia. W konkursie Innowacji nagradzane są natomiast myśli innowacyjne czy innowacje opatentowane, zgłoszone albo doprowadzone do postaci prototypu" - powiedział juror, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Przybylski, reprezentant Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Dodał, że zgłoszeń do drugiego konkursu było znacznie więcej, dlatego poza nagrodą główną przyznano 39 medali.

Katedra Technologii Chemicznej PG zaprezentowała mobilną instalację do badań procesów technologicznych u klienta. Jej częścią jest nagrodzony reaktor cyklonowy, na który PG złożyła już wniosek patentowy.

"Reaktor cyklonowy służy do efektywnego kontaktowania fazy gazowej z fazą ciekłą. Może być stosowany w reakcjach chemicznych, w procesach oczyszczania gazów lub oczyszczania fazy ciekłej. To oferta m.in. dla firm, które emitują gazy do atmosfery, a w przyszłości także dla budownictwa indywidualnego" - wyjaśnił reprezentujący laureatów dr inż. Robert Aranowski. Jego zdaniem, zaletą projektu jest efektywność działania i niewielkie rozmiary - jeden moduł o wymiarach 50 cm na 6-7 cm średnicy potrafi oczyścić około metra sześciennego gazów.

Najlepszy produkt targów nagrodzony medalem Mercurius Gedanensis to niemiecka technologia oferowana m.in. na polskim rynku przez spółkę Sick.

"Enkodery to urządzenia służące do pokazywania prędkości obrotowej urządzeń takich jak taśmociągi, nośniki rolkowe, silniki. Stosowane są niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu - maszynowym, transportowym, motoryzacyjnym, w logistyce - wszędzie tam, gdzie następuje przepływ materiałów pomiędzy dwiema stacjami roboczymi" - wytłumaczył reprezentujący firmę Krzysztof Antczak.
 

Dodał, że enkodery istnieją od kilkudziesięciu lat, a innowacją zastosowaną w nagrodzonym urządzeniu jest możliwość dowolnego ustawiania liczby impulsów na obrocie. Najdokładniejszą pozycję kątową, np. silnika, daje maksymalna liczba impulsów - 10 tysięcy na jeden obrót. Antczak zapewnił, że technologia jest unikalna.

Podczas zakończenia targów wręczono również nagrody specjalne i puchary patronów honorowych - Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Rektora Politechniki Gdańskiej.

Spotkania przedstawicieli nauki i sektora edukacji z przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu odbywały się w dniach 21-23 października w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Tegoroczne targi, połączone z Salonem Edukacji i Kariery Educatio Plus zgromadziły prawie sto firm, instytutów, ośrodków naukowo - badawczych oraz uczelni.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: