Od minut do sekund: jak Manifold wykorzystuje NVIDIA CUDA zmieniając technologię GIS
20.08.2008
Skomentuj pierwszy
Od namierzania rozmówców służb ratowniczych i badania stężenia dwutlenku węgla po monitoring wykorzystania pestycydów – gwałtownie rośnie ilość zastosowań Systemów Informacji Geograficznej (GIS - Geographic Information System).
NVIDIA Corporation, światowy lider technologii obliczeń wizualnych, oraz Manifold poinformowały dzisiaj, że ściśle współpracują nad rozwojem GIS poprzez wykorzystanie uznanego środowiska NVIDIA CUDA™ do przyspieszania działania aplikacji GIS dzięki zastosowaniu procesora graficznego (GPU).
„Dane GIS są coraz bardziej złożone, często stając się wielogigabajtowymi interaktywnymi mapami. Musimy oferować produkty, które są w stanie przetwarzać takie zestawy danych szybko, wydajnie i precyzyjnie”, powiedział Dimitri Rotow, menedżer produktu w Manifold.net. „Dzięki CUDA, obliczenia, które trwały poprzednio 20 minut, wykonywane są w 30 sekund. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że przynajmniej dla naszej branży, technologia NVIDIA CUDA może być najbardziej rewolucyjnym osiągnięciem w informatyce od czasu wynalezienia mikroprocesora”.
Główną przyczyną wzrastającej złożoności zestawów danych GIS jest po prostu większa ilość zbieranych danych oraz potrzeba bardziej dogłębnej ich analizy. Zdjęcia satelitarne, które kiedyś były dostępne tylko dla analityków wywiadu, mogą być dzisiaj oglądane za pośrednictwem Internetu. Dodatkowo, nowoczesne satelity robią dzisiaj „zdjęcia” Ziemi za pomocą wielu czujników, które zbierają dane w wielu rozdzielczościach i długościach fal oraz pod różnymi kątami, co sprawa, że połączenie tych danych jest żmudnym zadaniem. Bez akceleracji GPU wykorzystującej CUDA, użytkownicy GIS muszą posługiwać się danymi o niższej rozdzielczości i mogą w ten sposób tracić z pola widzenia drobne elementy. Na przykład dla archeologa może to oznaczać, że zauważy on zarys fortu, ale nie poszczególne ściany, co może decydować zakwestionowaniu sensu lub podniesieniu kosztów wykopalisk.
Demo Manifold / NVIDIA CUDA |
Manifold rozpoczął pracę z CUDA w maju 2007 roku i już po 2 miesiącach ich system został przeprogramowany tak, by móc wykorzystać moc obliczeń równoległych oferowaną przez procesory graficzne. Manifold System Release 8, najbardziej zaawansowany i najlepiej wyposażony pakiet GIS na świecie, pokonał ostatnio 12 uznanych kandydatów, takich jak AutoDesk, Gaia czy Magellan i wygrał główną nagrodę 2008 Geospatial Leadership Award na odbywającej się w Ottawie w Kanadzie konferencji GeoTec2008.
W nominacji Manifold do tej nagrody czytamy: „Manifold to pierwszy GIS użytkujący masywnie równoległą technologię superkomputerową w komputerach typu desktop dzięki wykorzystaniu niedrogich kart rozszerzeń zawierających setki procesorów przy bardzo niewielkim koszcie. Dzięki temu zadania i analizy GIS przeprowadzane są setki razy szybciej niż do tej pory, a to za sprawą innowacyjnego wykorzystania niedrogiego sprzętu dostępnego dla każdego klienta”.
Więcej informacji na temat Manifold System Release 8 uzyskać można odwiedzając stronę www.manifold.net, zaś informacje o innych aplikacjach obsługiwanych przez technologię NVIDIA CUDA dostępne są w witrynie CUDA Zone pod adresem www.nvidia.pl/cuda.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Canon prezentuje Océ ColorWave 3000 – najnowszą serię ploterów dla branży inżynierskiej
Jaką kupić grafikę do pracy w Autodesk Inventor?
Nvidia Quadro P2000 i P4000 dla SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Visualize
NVIDIA Quadro P6000 oraz P5000 – będą dostępne już w październiku!
Płyta główna MSI dla stacji roboczych z certyfikatem NVIDIA SLI
OVH i Nvidia: zaawansowane funkcje graficzne z chmury
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI