Kompleksowa obsługa 3D – jak się przygotować?

21.05.2021 Skomentuj pierwszy

Posiadasz pomysł na projekt, ale nie wiesz jak się do niego zabrać? Poznaj kroki, które pomogą Ci zrealizować twoją wizje. Realizacja każdego pomysłu składa się z kilku konkretnych etapów, które trzeba wykonać, aby doprowadzić go do postaci finalnej. Poznaj je !

Stwórz model 3D/projekt

Na początku należy stworzyć model 3D lub projekt 2D, który chcemy stworzyć. Możemy do tego wykorzystać różnego rodzaju narzędzia w zależności od potrzeb oraz od tego co tworzymy. W tym etapie możemy posłużyć się w głównej mierze albo oprogramowaniem CAM albo skanerem 3D.

Skaner 3D sprawdzi się idealnie, gdy masz już gotowy jeden obiekt, a musisz go przerobić, dodać coś do niego lub stworzyć dodatki. W zależności od wielkości obiektu oraz jego przeznaczenia będzie potrzeby inny skaner. W zależności od tego, czy przedmiot jest mały i szczegółowy, czy jest to duże wnętrze potrzebny będzie inny skaner 3D, o innej rozdzielczości, czasie skanowania czy dokładności. Jest to kwestia indywidualnego doboru.

Jeżeli natomiast model nie istnieje, a obiekt ma być tworzony całkowicie od nowa idealnie sprawdzi się odpowiednie dobrane oprogramowanie CAD. Pozwoli ono na stworzenie, narysowanie i zaprojektowanie projektu całkowicie od początku.

Naucz maszynę tworzenia projektu

Kolejnym krokiem jest przeniesienie projektu do oprogramowania, dzięki któremu będzie mogli wykonać projekt na maszynie. Polega to głównie na stworzeniu modelu 3D danego projektu, następnie należy owy model przełożyć na język maszyny, aby była możliwa produkcja, a do tego wykorzystywane są oprogramowania CAM (jest to między innymi ZW3D CAD/CAM, Eureka czy 4Nest). W zależności od projektu indywidualnie można dobrać oprogramowanie, które w danym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Ostatni krok to wykonanie rzeczywistego modelu na maszynie

Pozwala on na finalną produkcję i zobaczenie projektu w realnym świecie. Dzięki maszynom takim jak drukarka 3D, frezarka, tokarka czy ploter CNC obiekty stają się realne. W tym przypadku ważne jest dobranie odpowiedniej maszyny, która sprawdzi się przy tworzeniu konkretnego modelu.

Maszyny mają różne przeznaczenia. Drukarki 3D wykorzystywane są między innymi do protypowania różnego rodzaju obiektów np. w branży lotniczej lub w branży architektonicznej w celu drukowania bardzo realistycznych makiet 3D. Plotery CNC sprawdzą się idealnie do obróbki drzwi, okien, płaskorzeźb ponieważ idealnie nadają się do wycinania elementów na materiałach sztucznych i naturalnych. Robot CNC sprawdzi się idealnie do frezowania gorsetów ortopedycznych, natomiast termoformierka stworzy opakowania.

Dobrze dobrany zestaw składający się ze skanera 3D lub oprogramowania CAD, oprogramowania CAM oraz maszyny pozwoli na stworzenie niemalże każdego obiektu.

Więcej informacji TUTAJ >>

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: